Тема «Technology time»
Мета:
Практична: систематизувати вивчений матеріал, перевірити рівень знань лексичного та граматичного матеріалу.
Освітня: розширити загальний кругозір учнів з теми «Технології»
- поглибити знання учнів з теми «relative clauses»: удосконалити вивчений лексичний і граматичний матеріал; удосконалити мовленнєві навички
- формувати комунікативну і соціокультурну компетенцію.
Розвиваюча: розвивати комунікативні компетенції, уміння використовувати вивчений матеріал на практиці.
Розвивати інтелектуальні та пізнавальні здібності, вміння працювати в групах і парах.
Виховна: виховувати культуру спілкування в практичному використанні мови,
виховувати почуття поваги, ввічливості при спілкуванні.
Обладнання уроку: Роздавальний матеріал: ноутбук,диск з аудіо,підручник Academy stars, картки (Додатки)
Вид уроку; Комбінований
Хід уроку.
Організаційний момент.
Мовленнева зарядка
Активізація опорних знань
Перевірка дом.завдання
Listening
Говоріння
Підсумки уроку і домашнє завдання
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
- Good morning, сhildren! I’m glad to see you!
- Sit down, please.
How is your mood today?
P.: Good, great, wonderful, nice..
T: Let’s start our lesson with warming up. Say ‘Hello’ to each other.
2. Мовленнєва зарядка.
Listen and sing!( children sing ‘Hello’ song)
SLIDE № 2
3 . Aктивізація опорних знань.
T: Now I see that you are active and ready to start.
Children, tell me what devises I use at the lesson.
P.: Screen,TV set, remote control, laptop…
T: Well done , thank you. As you understand, we continue learning our topic ‘Technology’ and we have to improve listening and speaking skills today.
By the way, what is your home task?
P: We had to learn the words on the topic ‘Technology’ for our homework.
T.: So, let’s check it up.
4. Перевірка домашнього завдання.
Vocabulary
T. Children, what is DEVICE?
P.: It’s an object which helps us do something.
Now name the devices and accessories .
SLIDE 3
( Учні називають назви пристроїв)
Well done!
4. Основна частина уроку
T. Children, now let’s revise some grammar. What type of clauses did we learn at the previous lesson?
P.:- Defining.
What defining words did we learn?
WHAT/ WHO/ WHERE
Now I want to check how well you know them.
Task I. let’s divide into two teams . Your task is to put the sentences in correct order using defining words. We need 3 pupils from each group.
There are sentences for two teams. Don’t forget to stick defining words.
( pupils make up sentences in turns)
Well done!
Next task. Guess the words.
Team A1. This is a place where you can find books.
Team B1. This is a device which takes pictures.
Team A 2. This is a man who invented first printing machine.
Team B 2. This is an object which prints on paper.
Team A 3. This brings you electricity into your phone.
Team B 3. The boy who helped Guttenberg .
Team A 4. A thing where you can find any information.
Team B 4. This is a device which makes calls.
Well done! Each team gets stars!
T. Now let’s relax
5Relaxation
SLIDE 4 ( IF YOU ARE HAPPY)
6.Listening
Now children, open your books on page 89, exercise 1. Listen and match which character uses which device
SLIDE 5
Listen again and tick( \/ ) what the children do.
8. Game
Now it’s time to play the game. Our game is called ‘Technoshop’
You are two teams. Each team has to choose a customer and a shop - assistant. Make up a short dialogue which takes place in a shop. Shop- assistants must choose a device and persuade a customer to buy it.
Well done!
Now let’s sing a song “ I love technologies”and show how you really like them.
SLIDE 6
( children sing a song about technologies)
9. Presentations
T. Now children, give us presentations about technologies which you use at home. ( children tell about their favourite devices)
10. Підсумок.
To sum up our lesson I want you to do the last task. Complete the diagram with the information in the box.
Compare 3 devices and find what is common and what is different.
Well done!
Both teams get stars! Now I see that you know a lot of about technologies.
11. Домашнє завдання
Wb.p. 77
Thank you for the lesson, goodbye!