Тема. Ти — пасажир. Правила користування громадським транспортом (с. 96-99).
Мета: створити умови для ознайомлення учнів із видами громадського транспорту; допомогти їм засвоїти правила поведінки і користування громадським транспортом; розвивати вміння зв’язно висловлюватись, використовувати набуті знання під час виконання соціальних ролей; виховувати культуру поведінки у громадському транспорті.
Обладнання. Презентація, запис пісні «Колеса автобуса крутяться», предметні малюнки, пазли із зображенням транспорту, макет світлофора та смішариків, мультфільм «На зупинці», « Уроки тітоньки Сови», пам’ятки .
Хід уроку
1.Емоційне налаштування на урок.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь « Добрий день».
2. Гра « Це корисно !».
Станем разом ми у коло –
Скільки друзів – глянь навколо.
Будемо всі разом грати,
Нові знання здобувати.
- Пригадайте, які ви маєте корисні звички, що допомагають вам берегти і зміцнювати своє здоров’я. ( Діти стоять у колі і називають корисну звичку. Решта на знак схвалення показують знак «клас» і промовляють разом: « Це корисно!».
За свої відповіді ви отримаєте квиток, який допоможе вам обрати своє місце( на квитку звукова модель виду транспорту та номер місця).
Отримали квитки усі?
Тепер в дорогу залюбки ( діти займають місця, відповідно до свого транспортного засобу і вказаного місця).
3. Очікування.
- Хто вважає, що урок сьогодні буде корисним, станьте біля парти.
- Хто вважає, що вам буде цікаво, поплескайте в долоні.
- Хто вважає, що на уроці ви отримаєте нові знання, що знадобляться у житті, пострибайте на двох ніжках.
- Чого ще ви чекаєте від нашого уроку?
ІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Він на вулиці щораз
Оком блимає на нас.
— Зупинися! Підожди!
Терпеливо стій-но!
А тепер, будь ласка, йди
Впевнено й спокійно! ( Світлофор)
Червоний загориться – терміново зупиніться.
Жовтий тебе попереджає – стій, ходу ще немає.
Зелений засвітився – тобі шлях тепер відкрився.
3. Робота в групах . Складання пазлів , на яких зображені транспортні засоби.
- Назвіть, що зображено на вашому малюнку?
- Як можемо назвати ці предмети одним словом? Що таке транспорт?
- Як розумієте вислів громадський транспорт?
- Який громадський транспорт є там, де ви живете?
- Чи користуєтеся ви транспортом, щоб дістатися школи? Якщо так, розкажіть яким?
- Як називаються люди, які їдуть в автобусі, тролейбусі, трамваї? (Пасажири.)
Словникова робота: Транспорт – один із видів перевезень.
Громадський транспорт – транспорт, призначений для загального користування.
Пасажир -людина, яка здійснює поїздку транспортним засобом
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Перегляд відеосюжету без звуку.
—Ти правильно поводилися у транспорті герої мультфільму?
—Тож сьогодні на уроці ви дізнаєтесь правила користування громадським
транспортом.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
а)Завдання від Лося
— Прочитайте і відгадайте загадку Л. Вознюк.
— Розгляньте малюнки на с. 97.
— Знайдіть малюнки дорожніх знаків, якими позначають зупинки автобуса, трамвая, тролейбуса.
— Хто правильно переходить дорогу біля зупинки?
— Які небезпеки загрожують іншому хлопчикові?
— Переглянемо мультфільм « На зупинці». Запам’ятайте поради Смішариків.
Аби проїзд був безпечним, запам'ятайте такі правила : чекати на транспорт — автобус, тролейбус, трамвай, маршрутне таксі — треба на зупинках.
На зупинці не бігати, не галасувати, не штовхати людей. Не вибігати на проїзну частину.
б) завдання від Баранця
— Розгляньте малюнок на с. 98 і прочитайте вірш Г. Бойка.
— Яке правило поведінки порушує Сашко?
— Прочитайте це правило на с. 98.
в)Завдання від Сови .
Запрошую на урок безпеки до тітоньки Сови, яка познайомить вас з правилами поведінки у транспорті.
г) Фізкультхвилинка від Кроша « Колеса автобуса крутяться».
д) Вивчення корисних порад з Їжачком. Робота в парах.
— Розгляньте малюнки на с. 99. Прочитайте відповідні поради на с. 99.
— Розкажіть за малюнками правила користування громадським транспортом.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Пограємось з Вороном. Гра-інсценізація «У транспорті».
Декілька учнів показують, як користуватися громадським транспортом. Наприклад, позначити місце зупинки . Обрати водія, який буде рухатися і зображати якийсь вид транспорту, декілька пасажирів (дитина, жінка, учень, чоловік, інвалід і т. д.). роздати ( кермо для водія, ляльку для жінки). Гра починається, кожний зображає свою роль. Інші дивляться, вказують на помилки. Потім усі разом обговорюють.
2.Гра "Заборонено — дозволено".
І проспекти, і бульвари — всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару лиш по правій стороні!
Пустувати тут, де люди, — ... (заборонено).
Стань взірцевим пішоходом! Це — ... (дозволено).
Як заходиш до трамвая, краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає, стій спокійно чи сиди.
їхать "зайцем" — знають всі — це — ... (заборонено).
А бабусі дати місце — це — ... (дозволено).
Якщо ти гуляєш десь там, бігаючи, не забудь:
Переходиш перехрестя — особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло, — ... (заборонено).
На зелене навіть дітям йти ... (дозволено).
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Вправа « Рюкзачок»
- Які корисні для себе знання ви здобули на уроці?
- Яких правил поводження в транспорті будете дотримуватися? Які правила ви виконуєте?
2.Релаксація.
3.Вручення пам’яток для пасажирів.