Мета:
навчальна:
поглибити знання учнів про особливості природи океану, його географічне положення, історію дослідження, особливості будови дна океану, кліматичні пояси і типи клімату, течії, органічний світ і закономірності його поширення, багатства Тихого океану;
продовжити формування навичок роботи з картами;
виховна:
виховувати інтерес до географічних знань;
розвивальна:
розвивати критичне та логічне мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, робочий зошит, атлас.
Хід уроку
Вступне слово
Тихий океан не омиває берегів Європи, у якій ми живемо. Проте саме європейці дали йому таку назву. Це сталося 1520 року під час першого навколосвітнього плавання, яке очолював португалець Фернан Магеллан. Обігнувши першим із європейців Південну Америку, він здійснив перехід через величезні водні простори і переконався, що це – невідомий новий океан. Позаяк погода під час плавання сприяла мандрівникам, Магеллан назвав океан Тихим.
Завдання:
1. Записуємо у зошит тему уроку.
2. Працюємо з підручником: читаємо і складаємо конспект:
1. Географічне положення
S = 178,7 млн. км2
Північна межа: через Берингову протоку від берегів Євразії до узбережжя Північної Америки.
Південна межа: узбережжя Австралії й досягає берегів Антарктиди.
Омиває береги: Євразії, Австралії, Північної та Південної Америки.
2. Історія відкриття та освоєння
Васко Нуньєс де Бальбоа – першим з європейців перетнув Америку і досяг берегів невідомих водних просторів.
Ф. Магеллан – перший перетнув невідоме «море» і назвав його Тихим океаном.
Джеймс Кук (1768-1771) – відкрив Гавайські острови та Великий Бар’єрний риф.
С.О. Макаров – вивчав водні маси Тихого океану в Північній його частині.
1930 р. – англійське судно «Діскавері-ІІ» виявило серединно-океанічний хребет.
1957 р. – радянське судно «Вітязь» виявило Маріанський жолоб.
3. Рельєф дна
Є виличезні гірські хребти та рівнини, височини та улоговини.
Ложе океану – океанічний тип земної кори – хвилясто-горбиста рівнина.
А) океанічний хребет Тихого океану:
1) Південнотихоокеанське підняття
2) Східнотихоокеанське підняття
Б) Маріанський жолоб (11022 м).
4. Клімат і води
Клімат:
центральна частина – жаркий (t води = +26..+29ºС)
північ та південь – холодний (t води = - 0,5 ºС)
а) помірний пояс: t повітря біля берегів Євразії взимку = -20..-22ºС; біля берегів Північної Америки = 0 ºС → Алеутський мінімум, або циклон.
б) тропічні широти: на сході океану холодніше, ніж на заході – причина – області повишеного тиску.
Північна півкуля – Південнотихоокеанський максимум;
Південна півкуля – Південнотихоокеанський максимум, або антициклон.
Солоність: min = 32‰ – високі широти; mах = 36‰ – тропічні широти.
5. Течії Тихого океану
Течія Західних вітрів (довж. = 30000 км; шир. = 1000 км) – холона;
Перуанська (рух проти год. стрілки) – холодна;
Південна пасатна (рух проти год. стрілки) – тепла;
Куросіо – тепла;
Каліфорнійська (рух за год. стрілкою) – холодна;
Північна пасатна (рух за год. стрілкою) – тепла.
6. Органічний світ і природні ресурси
Коралловый риф и его обитатели
2000 видів риб; 6000 видів молюсків.
Мінеральні ресурси: залізо-марганцеві конкреції, нафта, газ.
3. Дайте відповіді на питання (усно):
• Назвіть особливості географічного положення Тихого океану.
• Яких видатних дослідників Тихого океану ви знаєте?
• Які риси притаманні рельєфу дна цього океану?
• В чому полягають кліматичні особливості Великого океану?
• Як розподіляється життя в товщах вод Тихого океану?
4. § – читати, переказувати.
5. Коротке повідомлення про одного з дослідників Тихого океану.
Підручник:
Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія: Підручник для 7-го класу