Тема: Транспорт. Приміський залізничний транспорт.
Мета
навчальна: розширити уявлення про транспорт, його призначення; ввести в обіг поняття «приміський залізничний транспорт »;
корекційна: розвиток уваги, пам’яті, мислення, тонкої та загальної моторики;
виховна: виховувати навички самостійності, правил поведінки у громадському транспорті
Хід уроку
І. Підготовча частина
1.Організаційна підготовка класу
2.Нервово-психологічна підготовка.
Відгадування загадок.
Полотно,а не доріжка і біжить сороканіжка.
(Поїзд)
Від села і до села,
Де дорога пролягла,
Перевозить дім людей –
І дорослих, і дітей.
(Автобус)
Замість рейок дві дротини
Визначають рух машини,
Щоби взуті в гуму ноги
Не збивалися з дороги.
(Тролейбус)
Руль, колеса і педалі
В дальній путь мене помчали.
(Велосипед)
Є великий, є малий,
З вантажами, легковий.
По дорогах поспішає,
У собі людей катає.
( Автомобіль)
ΙΙ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
-Назвіть види транспорту. ( Автомобільний, повітряний, залізничний, морський та річковий).
-За допомогою якого пасажирського транспорту можна рухатись по нашому місту? (По нашому місту можна рухатись на автомобільному транспорті).
-За допомогою якого транспорту можна перевозити вантажі? (Морського, залізничного).
-Чи доводилось вам їздити на потязі, електричці? (Так).
-Сьогодні ми поговоримо про приміський залізничний транспорт (слайд 1).
2. Вивчення нового матеріалу.
- Провідна роль у транспортній системі належить залізниці. Нині на залізничний транспорт припадає більше половини всього вантажообігу держави. Приміські поїзди забезпечують перевезення пасажирів на відстані, не далекі від міста або зв’язують великі міста з меншими. Електричками користуються при поїздках на дачі чи садово-городні ділянки, у зони відпочинку, в населені пункти, що знаходяться неподалік від залізниці.
Щоб скористатися проїздом на приміському електропоїзді, необхідно добре орієнтуватися в розкладі руху поїздів, знати напрямок, зону, час відправлення, платформу, зупинку, час проїзду, колію , з якої буде відправлено поїзд (слайд 2). Необхідно своєчасно придбати квиток у касі або на сайтах продажу квитків в інтернет-мережі (слайд 3,4).
Слайд 5. Коротко про історію потягів.
-На залізничному транспорті працюють люди різних професій. хто тут працює?
-Що вони роблять?
Слайд 6. Розрізняють декілька видів потягів.
Слайд 7. Приміські потяги
–На залізничному транспорті працюють люди різних професій, хто тут працює? –Що вони роблять? Слайд 8.
- Ознайомимось з пасажирськими потягами. Звичайний плацкартний вагон має 9 відкритих секцій, розрахований на 54 спальні місця, по 6 місць в кожній секції: два нижні місця, два верхні і два бічні — нижнє та верхнє. У кожній секції є складаний стіл, третя полиця для речей і, під кожним нижнім пасажирськім місцем, — сховок для багажу. Вагон обладнаний двома туалетами, є титан для нагріву води.
Вартість квитка у плацкартний вагон нижча від вартості квитка у купейний вагон і вища від вартості квитка у загальний вагон. Вартість також залежить від фірмовості поїзду і коефіцієнтуфірмовості вагону (який, в свою чергу, залежить від строку експлуатації вагону). Фірмовість, клас поїзда (вагону) та коефіцієнт фірмовості встановлюються Укрзалізницею залежно від рівня комфорту та надаваних послуг. Залежно від фірмовості, класу, маршруту і призначення пасажирського поїзду до його складу включають різну кількість різнотипних вагонів. Назва вагону походить від плацкарти — додаткової до проїзного квитка картки або квитанції, яка дозволяє займати визначене нумероване місце. Квитки в плацкартні вагони продаються одразу зі зазначенням місця, на відміну від квитків в загальні вагони. У квитках у вищі класи вагонів (купейні, спальні) також проставляється вартість плацкарти.
У купейному вагоні, як і у вагоні типу СВ, розташовано дев'ять чи десять купе. На відміну від вагона типу СВ з двома спальним місцями, у всіх купе купейного вагона чотири спальні місця. Важливою відмінною особливістю купейного вагона є те, що, на відміну від плацкартних вагонів, в купейному вагоні простір кожного купе ізольовано від загального проходу, що йде через весь вагон, глухою перегородкою з дверцятами. Крім того, оскільки в купейному вагоні відсутні бокові місця (а ширина загального проходу залишається незмінною) — довжина спальних місць в купейному вагоні більша ніж довжина небічних спальних місць в плацкартному вагоні. Слайд 9.
ΙΙΙ.Закріплення. Практична робота.
Слайд 10,11. Визначити вид потя у за допомогою розкладу руху.
Слайд 12. Визначити час відправлення та прибуття потягу за розкладом руху.
ΙV. Підсумок заняття.
Визначити вид потягу за скороченим записом на карточці:
ПАС- ФІРМ- НП-
ШВ- М-