Дивись так, щоб побачити;
слухай так, щоб почути.
В. Сухомлинський „Я хочу сказати своє слово“.
Метою є формування уявлень молодших школярів про оповідання як літературний жанр; розуміння тексту, уміння виділяти головне, спонукання дітей до словесної творчості; розвиток навички читання; виховання любові до українського слова.
Вараська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2
Конспект уроку
з літературного читання
для 2 класу
Дивись так, щоб побачити;
слухай так, щоб почути.
В. Сухомлинський
„Я хочу сказати своє слово“
підготувала
вчитель початкових класів
Н. Манелюк
2017
Мета: формувати уявлення молодших школярів про оповідання як літературний жанр; учити дітей розуміти текст, виділяти головне, спонукати дітей до словесної творчості; розвивати навичку читання; виховувати любов до слова.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, сьогодні ми знову відкриємо нашу скриню і дістанемо ще один скарб Літератури. Давайте пригадаємо з якими скарбами ми вже познайомилися – (вірш, казка, колискові пісні) Спробуємо відгадати, що ж це буде?!
Гра «Шифрувальник»
Використовуючи арифметичні дії, розшифруйте запис:
ОПРО-Р+ВАД-АД+ІД+АНЯ-Я+НЯ=?
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Усвідомлення поняття «оповідання»
Прийом «Асоціації»
Одна подія
Оповідання : персонаж
Невеликий художній твір
Про людей і тварин, про природу
Реальна життєва подія
прозовий
Вчитель: Назва оповідання з яким ми будемо сьогодні знайомитися – «Я хочу сказати своє слово». Погляньте, хто автор цього твору? Василь Сухомлинський. Що ми пам’ятаємо про автора?
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області (за тогочасним адміністративно-територіальним поділом — Василівська волость Олександрійського повіту Херсонської губернії) у незаможній селянській родині. Усі брати стали вчителями.
Василь Сухомлинський навчався спочатку у Василівській семирічці, де був одним із кращих учнів. Улітку 1934 р. він вступив на підготовчі курси при Кременчуцькому педінституті і того ж року став студентом факультету мови та літератури цього вузу. Проте через хворобу 1935 р. змушений був перервати навчання в інституті. Сімнадцятирічним юнаком розпочав Василь свою практичну педагогічну роботу.
З червня 1942 р. до березня 1944 р. В. Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР. Найперша його публікація — «Перед новим навчальним роком» — з'явилася 25 серпня 1945 р. в «Ударній праці».
До найголовніших, найґрунтовніших творів В. Сухомлинського, опублікованих з 1960 р., належать: «Як ми виховали мужнє покоління», «Духовний світ школяра», «Праця і моральне виховання», «Моральний ідеал молодого покоління», «Сто порад учителеві», «Листи до сина», «Батьківська педагогіка», «Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості» і особливо— «Павлиська середня школа» та «Серце віддаю дітям» (1969).
ІІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Читання оповідання вчителем
2. Вправи на розвиток мовленнєвого апарату
■ Читання чистомовки
Лі – лі – лі – відлетіли журавлі.
Ли – ли – ли – дні осінні вже пройшли.
Ло – ло – ло – вже все снігом замело.
Ець – ець – ець – подув сильний вітерець.
Аї – аї –аї – облітає листя в гаї.
■ Фонетичні вправи
Змінити твердий звук на м'який, щоб утворилось нове слово.
Лук (люк), лап (ляп), жало (жаль), мий (мій), кит (кіт), витер (вітер).
3.Повторне читання напівголосно учнями
4.Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
■ Учні якого класу є героями оповідання?
■ Чи давно вони ходять до школи? (підтвердіть це словами з тексту)
■ Куди пішли діти з Катериною Іванівною?
■ Який був день? Прочитайте
■ Чому в степу було сумно?
■ Яке завдання поставила вчителька перед дітьми?
■ Як діти поставилися до цього завдання?
■ Чому вчителька не похвалила дітей?
■ Де стояла маленька Валя? Прочитайте
■ Що запитала її вчителька?
■ Яке слово сказала Валя?
■ Як відреагували на це слово діти?
■ Що вони відразу побачили в небі?
■ Чому небо було сумне?
■ Із чим автор порівнює небо?
5. Фізкультхвилинка «Осінньою стежкою»
Осінньою стежкою діти гуляють (звичайна ходьба),
По листю опалому тихо ступають (ходьба на носочках).
Воно більше вже шелестіти не хоче (почовгати ногами),
Бо дощ намочив килимок із листочків (кистями струшують).
У вирій пернаті полинули птахи (взмахи руками),
Сховались від холоду різні комахи (присідають).
Дерева всі голі стоять і печальні (підводять навшпиньки, руки вгору,
кисті опущені)
Їм вітер шумить колискову прощальну…(плавно погойдують тулубом з боку в бік)
6. Метод «6 капелюхів мислення»
Вчитель: Перед нами гора Мислення. Піднімемось на неї групами. Об’єднайтеся, будь ласка, в шість групп. У кожної групи є капелюх відповідного кольору. З Іншої сторони є для вас завдання, яке потрібно виконати за 3-5хвилин
Білий Капелюх – Завдання:
■ Попрацюйте із словниками і дайте пояснення словам із тексту
Курликали -
Перелітних -
Трепетало -
Зажурене -
Червоний Капелюх – Завдання:
■ На скільки частин можна поділити текст? Дайте заголовок кожній частині.
1. Тихий осінній ранок
2. Синє небо
3. Інше небо
Жовтий Капелюх – Завдання:
■ Чи сподобалась вам відповідь Валі? Як би ви описали дівчинку?
■ Знайдіть в тексті речення де Валя відповідала на запитання вчителя
Чорний Капелюх – Завдання:
■ Чи були у тексті сумні події? Які саме?
Зелений Капелюх – Завдання:
■ Поміркуйте, Як по іншому ми можемо подивитися на осінній ранок?
Синій Капелюх – Завдання:
■ Дайте відповідь на запитання: Що нового ти дізнався з оповідання? Чи дало оповідання можливість тобі думати по іншому?
ІV. Рефлексотерапія
Закрили оченята, намалювали картину тихого осіннього ранку. Небо. Яке воно?
V. Підсумок уроку
- З яким жанром ми сьогодні познайомилися?
- Чого навчило нас оповідання Василя Сухомлинського?
VІ. Домашнє завдання
Виконати творче завдання на с.24.
Розказати про свої враження від осіннього неба.
1