Урок на тему "Відокремлений додаток. Тренувальні вправи"

Про матеріал
Урок на тему "Відокремлений додаток" за підручником "Українська мова. 8 клас" ( за редакцією В.В Заболотного, В.О.Заболотного)
Перегляд файлу

Тема: Відокремлений додаток . Тренувальні вправи.

 

Мета уроку

Навчальна: сформувати вміння знаходити відокремлені додатки, правильно їх виділяти розділовими знаками. Повторити вивчене про відокремлені означення , прикладки та обставини, навчитися їх розрізняти в реченні.

Розвивальна: розвивати логічне мислення, мовлення, уважність.

Виховна: формувати грамотність, інтерес до мови, виховувати в учнів уявлення про сім”ю як найвищу цінність, шанобливе ставлення до батьків та родичів.

 

 

 

Хід уроку:

 

1 .Організаційний момент.

Привітання.

Налаштування емоційного стану.

 

2.Актуалізація опорних знань.

 

Метод “Мікрофон”

 

Які члени речення ви знаєте?

Які з них можуть бути відокремлені?

Що означає- відокремлені члени?

Чим найчастіше виражені відокремлені означення?

Що таке відокремлені прикладки?

Як у реченні можна помітити відокремлені обставини?

Чи є звертання і вставні слова відокремленими членами?

 

3. Перевірка домашнього завдання, впр.466.

 

4.Добрати приклад  до кожного типу відокремленого члена ( один приклад зайвий)

 

Відокремлений член                                      Приклад

1. означення                                                А. Моя мама, людина великого серця, завжди знаходить слова підтримки.

2. обставина                                                  Б.Діти, сміючись, ділилися враженнями про шкільний день.

 

3. прикладка                                                  В. Бабуся, мудра і терпляча, навчала онуків цінувати прості речі.

4. вставне слово                                           Г. Кажуть, батько і мати- два сонця гарячих.

                                                                        Д. Усі члени родини, за винятком молодшої сестри, зібралися за святковим столом.

 

 

Відокремлений член                                       Приклад

1. означення                                                       А. Родина проводила вечір разом, згадуючи минулі події.

2. обставина                                                       Б. Мама, сповнена тепла й турботи, лагідно усміхнулася дітям.

3. прикладка                                                      В. Тато, справжній приклад відповідальності, виховує в нас силу характеру.

4. звертання                                                        Г. Усі, окрім тата, уже повернулися додому.

                                                                              Д. Матінко моя єдина, ти для мене цілий світ!

 

 

5.Вправа ТАК-НІ. Кожна правильна відповідь- 0, 5б.( взаємоперевірка)

 

1.Відокремлення — це смислове та інтонаційне виділення другорядних членів речення. (Так / Ні)

2.Відокремлені члени речення на письмі найчастіше виділяються дужками. (Так / Ні)

3.Означення, що стоїть перед означуваним словом, завжди відокремлюється. (Так / Ні)

4.Дієприслівниковий зворот майже завжди відокремлюється комами. (Так / Ні)

5.Відокремленими можуть бути тільки означення. (Так / Ні)

6.Прикладка — це різновид відокремленого означення. (Так / Ні)

7.Якщо відокремлена обставина стоїть у середині речення, вона виділяється комами з обох боків. (Так / Ні)

8.У реченні «Стомлені, діти швидко заснули» відокремленим є означення. (Так / Ні) 

 

Правильні відповіді з поясненнями

1.Так. Це визначення відокремлення.

2.Ні. Найчастіше — комами, рідше — тире.

3.Ні. Зазвичай відокремлюється означення, що стоїть після означуваного слова, або якщо воно поширене і стоїть перед означуваним словом у певних позиціях.

4.Так. Дієприслівникові звороти є відокремленими обставинами.

5.Ні. Відокремлюються також прикладки, обставини та додатки.

6.Так. Прикладка — це різновид означення.

7.Так. Це правило відокремлення парними комами.

8.Так. «Стомлені» — відокремлене означення. 

 

5. Оголошення теми і мети уроку.

 

Сьогодні ми з вами вивчимо , коли відокремлюються додатки, які слова-маркери вони мають біля себе , а також повторимо правила відокремлення означення, прикладки та обставини, правила вживання розділових знаків при відокремлених членах, спробуємо утворити речення з відокремленими членами, щоб наше мовлення було правильним і багатим.

 

Пригадайте, що таке додаток? Які питання ставимо до додатка?

 

 Прочитаймо діалог.

Зверніть увагу на підкреслені сполучення. Яка їхня роль?

 

-Привіт! Хто був у вас удома на вихідних?

- Уся родина, навіть бабуся з дідусем, зібралася на обід.

-А всі прийшли?

-Так, усі, крім старшого брата, змогли приїхати.

-І що ви робили?

- Розмовляли, готували вечерю, сміялися, співали, фотографувалися.

-Так, такі зустрічі, окрім гарного настрою, залишають ще й багато спогадів.

 

Розгорніть, будь ласка, підручник на сторінці 211.

 

Зачитати правила про додаток з підручника, звернути увагу на слова-маркери.

 

Слова-маркери: КРІМ, ОКРІМ, ОПРІЧ, ЗА ВИНЯТКОМ, НА ВІДМІНУ ВІД, ОСОБЛИВО, НАВІТЬ, ЗОКРЕМА.

 

Впр. 482- назвати відокремлені додатки.

 

 

Діти, покажіть уподобайку чи розподобайку: зрозуміли чи не зрозуміли , які сполучення є відокремленими додатками?

 

6. Робота в парах.

 

Впр. 483 — виписати / позначити сполучення слів, які є відокремленими додатками.

 

(1. Крім людини. 2. крім шматини неба над головою.

 3. особливо маму й бабусю. 4 на відміну від міста. 5. зокрема схили містечка свого дитинства. 6. особливо дітей)

 

7. Вправа «Живе речення». Скласти речення, ускладнити його відокремленими додатками.

У всьому, крім добрих справ, знай міру і час.

8. Фізкультхвилинка.

 

9.Завдання —  “Граматичний квест”- знайти відокремлені члени, назвати їх, пояснити правило виділення розділовими знаками.

На смужках паперу написані речення без розділових знаків з відокремленими членами. Один учень читає речення, називає відокремлений член. Інший, який має таке ж речення, підтверджує чи спростовує думку того, хто відповідав.

 

 

Зачитати речення, визначити, які відокремлені члени в них є.

 

І мати ніжна і ласкава  тихо колисала дитину.

Родина зігріта любов”ю і теплом зібралася разом.

Сміючись і перегукуючись  діти бігли до хати.

Бабуся усміхаючись і витираючи сльози радості благословляла онуків.

Усі крім найменшого сина вже повернулися додому.

Як символ добра і надії мати чекала своїх дітей.

 

 

10.Завдання для самоперевірки.

 Поставити розділові знаки, підкреслити відокремлені члени речення. Правильно визначене речення- 1 бал.

 

На відміну від горя радість завжди балакуча. 

Діти виховані в добрі й турботі приносять радість батькам. Не маючи роду й племені людина є деревом без коріння. Тато людина честі й слова залишався для нас прикладом у всьому. На світі все знайдеш крім рідної матері. У хаті чистій і охайній і душа спокійна.

 

11.Вправа “Креативне письмо”- завдання на 2бали.

 

Скласти 3-4 речення про свою родину , використовуючи відокремлені члени речення.

 

12.Закріплення -ігри.

 

13.Рефлексія — квиток з уроку.

 

14.Домашнє завдання Впр.487

 

15.Оцінювання.

 

Порахувати бали, здати листки з оцінками.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
11 червня
Переглядів
25
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку