Урок побудований на основі проблемно-дослідницького підходу. Саме така форма роботи сприяє тому, що учні є активними учасниками навчального процесу. Під час уроку діти вчаться працювати в групах, висловлювати свої думки, аргументувати, відповідально ставитися до своїх рішень.
Лисенко Олена Євгенівна
9 клас. Геометрія. Урок № 1
Тема уроку: Декартові координати на площині. Відстань між двома точками.
Координати середини відрізка
Мета уроку:
навчальна: формувати вміння аналізувати, систематизувати та поглибити знання про декартові координати на площині;
розвивальна: розвивати навики пошукової дослідницької діяльності, вміння слухати, аналізувати, формулювати висновок, захищати свою думку; критичне мислення учнів;
виховна: виховувати інтерес до вивчення математики, потяг до наукової творчості, позитивні риси характеру: чесність і правдивість, культуру думки і поведінки, наполегливість і силу волі, відповідальність за доручену справу, уміння працювати у команді
Форма проведення заняття: урок
Тип уроку: комбінований
План уроку
Зібратися разом – це початок,
триматися разом – це прогрес,
працювати разом – це успіх.
Г. Форд
I. Організаційний етап
Підготовка учнів до роботи на уроці, створення позитивного настрою учнів.
ІІ. Оголошення теми уроку
Обговорення девізу уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Створення проблемної ситуації і її розв’язання.
Проблемні питання:
А) На прямій
Знайдіть відстань АК (слайд 3).
Знайдіть відстань ВС (слайд 4).
Б) На декартовій площині
Відео про Рене Декарта
https://www.youtube.com/watch?v=72e6Ed0CnL8 (4.58 хв)
Знайдіть координати
даних точок (слайд 5).
Яка відстань між точками В і С?
(Слайд 6)
Яка відстань між точками А і С?
(Слайд 7)
Як знайти відстань між
точками А і В? (Слайд 8)
Використовуємо попередні міркування!
Як же знайти відстань між точками
А (х1; у1) і В (х2; у2), не будуючи самих точок, а знаючи їх координати?
(Слайд 9)
Як знайти координати точки М (х0; у0) – середини відрізка АВ, якщо координати точок відомі – А (х1; у1), В (х2; у2)?
За допомогою додаткових добудов отримуємо трапецію А1АВВ1.
Чому цей чотирикутник буде трапецією?
Чому ММ1 є середньою лінією трапеції?
Розкриваємо модуль і робимо висновок:
IV. Закріплення вивченого. Робота в групах
Виконати завдання по підручнику і зібрати кодове слово.
№ 8.1.
Знайти відстань між точками: 1) 13; 2) . О
№ 8.4.
Доведіть, що точка М (0; -1) є центром кола, описаного навколо трикутника АВС, якщо А (6; -9), В (-6; 7), С (8; 5).
Знаходимо сторони трикутника і доводимо, що він прямокутний.
АВ – гіпотенуза, середина гіпотенузи – центр кола, описаного навколо трикутника. Точка М (0; -1) і є центром кола, описаного навколо трикутника АВС. У
№ 8.7(1).
С (1; 6) К
№ 8.15.
Ш
№ 8.16.
Точка С (х; 0) належить осі абсцис, АС = ВС.
П
Кодове слово – пошук. Складіть словосполучення із цим словом:
Пошук істини
Пошук нового
Пошук інформації
Пошук друзів
Пошук шляху
Чим важливе це слово для нас?
V. Підсумок уроку
Продовжіть речення:
VІ. Домашнє завдання:
Вивчити: § 3, п.8
Розв’язати: № 8.2; 8.8; 8.14.
Підручник:
Мерзляк А. Г. Геометрія. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів / А. Г. Мерзляк, В. Б. Полонський, М. С. Якір. – Харків: Гімназія. – 240 с. – (2017).