Тема: Вступ до курсу громадянська освіта
Мета:
1. Навчальна: сформувати знання про курс громадянська освіта; проаналізувати мету курсу; навчитися формувати поняття «громадянин», «освіта», «громадянство».
2. Розвивальна: розвинути в учнів вміння мислити, аналізувати і узагальнювати інформацію; розвинути образне мислення, комунікативні компетентності: культуру мовлення, вміння вести діалог, висловлювати власну думку, робити висновки; сформувати громадянські та професійні компетентності.
3. Виховна: виховувати повагу однин до одного, почуття патріотизму; культуру спілкування, толерантне ставлення до позиції іншого.
Тип уроку: вступний
Очікувані результати.
Знання і розуміння: знає і розуміє зміст поняття громадянська освіта; пояснює завдання
та структуру предмета; висловлює власні очікування щодо вивчення предмета.
Вміння і навички: для аргументації власної позиції використовує інформацію з різних
галузей знань; демонструє навички критичного мислення стосовно оцінки самого
самої себе.
Методи навчання, прийоми: фронтальне опитування, практична робота, робота з роздатковим матеріалом, формування понять, аналіз відеоматеріалу,робота в групах,в парах
Основні поняття і терміни: «людина» , «демократія», «держава», «відповідальність».
Наочність: підручник (Громадянська освіта), схема, роздатковий матеріал,ватман з стікерами.
Електронні засоби: відеоролик
Обладнання: мультимедійне обладнання, дошка,
Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія, історія України, основи правових знань,філософія.
Література:
1.Валентій Л. І.Громадянська освіта. Інтегрований курс. 10 клас. І семестр / Л. І. Валентій. Харків : ВГ «Основа», 2018. —112 с. — (Серія «Мій конспект»)
2.Громадянська освіта (інтегрований курс, рівень стандарту) : під- руч. для 10 кл. закл. загал, серед, освіти / О. О. Гісем, О. О. Мар- тинюк. — Харків : Вид-во «Ранок», 2018. — 192 с., іл.
3.Інтегрований курс ≪Громадянська освіта≫ (рівень стандарту) :підруч. для 10 кл. закладівзагальної середньої освіти /Бакка Т. В., Марголіна Л. В., Мелещенко Т. В. — К. : УОВЦ
≪Оріон≫, 2018. — 240 с.
4. https://inoskaz.com/legendi-ta-pritchi-ukra%D1%97nskoyu-movoyu/bo-ya-lyudina/
5. https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=PmLbsOFoxl8
Хід уроку
І. Організаційний момент:
Підготовка учнів до уроку, емоційне налаштування, перевірка присутніх.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Василь Сухомлинський
Вечоріло. Битим шляхом йшло двоє подорожніх — батько й семирічний син.
Посеред шляху лежав камінь.
Батько не помітив каменя, спіткнувся, забив ногу. Крекчучи, він обійшов камінь, і, взявши дитину за руку, пішов далі.
Наступного дня батько з сином йшли тією ж дорогою назад. Знову батько не помітив каменя, знову спіткнувся і забив ногу.
Третього дня батько й син пішли тією ж дорогою. До каменя було ще далеко. Батько каже синові:
— Дивись уважно, синку, треба обійти камінь. Ось і те місце, де батько спіткнувся й забив ногу.
Подорожні сповільнюють кроки, але каменя немає. Бачать, обабіч дороги сидить сивий старий дід.
— Дідусю, — запитав хлопчик, — Ви не бачили тут каменя?
— Я прибрав його з дороги.
— Ви також спіткнулися й забили ногу?
— Ні, я не спіткнувся й не забив ногу.
— Чому ж ви прибрали камінь?
— Бо я — людина. Хлопчик зупинився у задумі.
— Тату, — запитав він, — а Ви хіба не людина?
Робота над притчею « Бо я людина»
( Учні передають по черзі кубик Блума і дають відповідь на поставлені вчителем питання)
1 – Назви героїв притчі.
2 – Поясни чому батько не прибрав камінь з дороги?
3 – ЗастосуйДе в житті зустрічаються такі ситуації?
4 – Проаналізуй .Якби батько прибрав камінь,то чого б він навчив хлопця?
5 – Запропонуй Як по іншому можна було назвати притчу?
6 – Оціни Чому вчить притча?
ІІ Актуалізація опорних знань.
1.Робота над висловом.
А) показ відеоролика про байдужість
Мати покинула дітей самих в квартирі.
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=PmLbsOFoxl8
Кажуть ,що українцям притаманна поведінка така поведінка,як з крилатого вислову: «Моя хата скраю,я нічого не знаю.»
Як ви гадаєте?
Вправа «Мозковий штурм»
Діти приходять до висновку,що в наш час більшість українців хвилює тільки їх доля і їх добробут. Але так не можна,бо байдужість-це отрута для суспільства і держави.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Оголошення теми та плану уроку.
Отже, давайте запишемо тему уроку: “ Вступ до курсу громадянська освіта
План:
А) Знайомство з підручником « Громадянська освіта» Гісем О.О.
Учні самостійно знайомляться з підручником і усно складають коротенький висновок за планом.
План
1.Назва розділів.
2. Що навчитесь в курсі ( не менше 5 слів)
3. Для чого потрібний курс. ( не менше двох речень.)
Б) Поняття громадянська освіта
Вчитель роздає аркуші з різним тлумаченням громадянська освіта,учні записують те,яке найбільше сподобалося і роблять висновок,що громадянська освіта- це навчання принципам та видам залученості громадян в суспільних та політичних процесах
2.Робота в групах.
А) Гра «Знайди пару»
Вчитель роздає аркуші з різними поняттями та їх тлумаченням.Учні на свій погляд їх поєднують. Потім вчитель перевіряє чи правильно вони з’єднали поняття і тлумачення.
■Демократичність - Пріоритет ідеї прав і свобод людини у громадянській освіті; виховання почуття соціальної справедливості та солідарності, вміння конструктивно взаємодіяти з суспільством та приймати рішення.Викладання курсу передбачає діалогічний характер навчання,
створення атмосфери взаємоповаги у шкільному колективі, учнівське самоврядування, відкритість і зв’язок школи з сім’єю, дитячими і молодіжними громадськими організаціями, засобами масової інформації тощо
■Практична спрямованість - Передбачає формування в учнів пріоритетних для системи грома-
дянської освіти вмінь і навичок: соціальної взаємодії, самостійного аналізу різноманітних ситуацій, перш за все, з власного життєвого середовища, приймати рішення і діяти у правовому полі
■Зорієнтованість на позитивні соціальні дії -Спрямованість на набуття позитивного досвіду соціальних дій, формування позитивного іміджу компетентної громадянськості
■Плюралізм - Формування поваги до засад політичної, ідеологічної, етнонаціональної, расової різноманітності, уникнення екстремістських поглядів і поведінки, виховання толерантного ставлення до різних світоглядних і політичних доктрин, релігійних переконань і поглядів, до
діяльності різних дитячих та молодіжних громадських організацій
(Таким,чином учні дізнаються відповідь на друге питання плану уроку та ознайомляться з принципами курсу громадянська освіта)
Б)Вправа « Метаплан»
1. Проблемне питання. Більшість українців байдужі до суспільства
2. Причини: недовіра правоохоронним органам,недовіра іншим владним структурам,тощо
3.Ідеал: взаємодопомога,толерантне суспільство.
4. Ресурси: вивчати курс « Громадянська освіта»,цікавитися долею знайомих тощо
( Одна група опрацьовує причини, інша ресурси і ідеал,потім підсумовують відповіді і учні розуміють вчити громадянську освіту потрібно кожному.)
Матеріали: ватман із зображенням дерева без листя, на якому потім будуть розташованізелені аркушики, ручки.
Кожному учню надають зелені аркуші і пропонують зафіксувати власні сподівання :
Мені б хотілось на цьому курсу дізнатися… (зелений аркуш)
Далі учень підходить до ватмана і приклеює свої листочки, в подальшому кожного уроку вчитель буде запитувати хто вже може забрати свій листочок,бо його сподівання справдились.
IV Закріплення вивченого матеріалу
1.Створення Сенквейну Громадянська освіта
( Учні працюють в групах)
Приклад Громадянська освіта
Демократична,справедлива
Виховує,навчає,надихає
Без неї важко в світі.
Радість
V Підсумок уроку
Вправа «Коло вражень»
1. Що нового я відкрив для себе? Чого навчився?
2. Які почуття викликала у мене співпраця з іншими учнями?
VI Домашнє завдання
Написати есе на тему « Навіщо мені вивчати громадянську освіту»