Урок на тему: "Засвоєння правил вимови дзвінких приголосних у кінці слів і складів з наступним глухим"

Про матеріал

МЕТА: ознайомити з правилом вимови дзвінких приголосних у кінці слова й складу; закріпити навички літературної вимови дзвінких приголосних у словах та позначення їх на письмі; розвивати фонематичний слух, орфоепічну вимову, комунікативну компетентність.

Перегляд файлу

Урок. Українська мова.

ТЕМА. Засвоєння правил вимови дзвінких приголосних у кінці слів і складів з наступним глухим.

МЕТА:

  • ознайомити з правилом вимови дзвінких приголосних у кінці слова й складу; закріпити навички літературної вимови дзвінких приголосних у словах та позначення їх на письмі;
  • розвивати фонематичний слух, орфоепічну вимову, комунікативну компетентність;
  • виховувати культуру спілкування, повагу до книги, любов до рідної мови, прагнення краще вивчати і досліджувати її.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійна дошка; підручник Українська мова для 3 кл. загальноосвітнього навчального закладу з навчанням українською  мовою / М.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко, Н.А.Васильківська; робочі зошити; картки із написами: «Згоден», «Не згоден»; різнокольорові долоньки; малюнки «Сніговик; »картки для групової роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент (2хв)

1. Привітання (СЛАЙД 1)

Ось дзвінок нам дав сигнал.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
А урок наш починаймо.
- Ой, погляньте,
Скільки тут у нас гостей!
Давайте ж привітаємось.

 

  •    Сьогодні у нас незвичний урок. Ми проведемо гру-змагання на визначення кращого знавця мови. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете фішку. Виграє той, у кого їх буде найбільша кількість. Але спершу згадаймо правила уроку.  (СЛАЙД 2)

• Сидимо – рівно.

• Пишемо – каліграфічно.

• Слухаємо – уважно.

• Відповідаємо – точно.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (С.86, впр. 193) (2хв)

Робота в парах.  Гра «Згодні, не згодні».   (СЛАЙД 3) 

 На партах лежать картки із написами: «Згоден», «Не згоден».

Учні міняються зошитами і перевіряють виконання домашньої вправи. Якщо робота сусіда виконана правильно піднімають картку «Згоден», якщо – не правильно – «Не згоден».

Дичка – тичка,

балка – палка,

дядько – тітка,

зірка – сітка,

ґедзь – палець,

діжка – дошка,

дзвін – цвіт,

сиджу – кричу,

ґанок – каток,

сніг – сміх.

Молодці! А зараз давайте пригадаємо правила, які ми вчили на минулих уроках.

2. Бліц розминка. Кросворд.  

(СЛАЙДИ 4 – 12)    (1хв)   

1. Змінна частина слова (закінчення).

2. Тверді та м'які звуки – це  ... (приголосні).

3. Слова близькі за значенням (синоніми).

4. Звуки бувають приголосні і ... (голосні).

5. Слова протилежні за значенням (антоніми).

6. Спільна частина слів однакова за написанням і значенням (корінь).       

7. Словотворча частина слова, яка стоїть після кореня (суфікс).

8. Частина слова без закінчення (основа).

 

 

 

 

 

 

З

А

К

І

Н

Ч

Е

Н

Н

Я

 

 

 

 

П

Р

И

Г

О

Л

О

С

Н

І

 

 

С

И

Н

О

Н

І

М

И

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Г

О

Л

О

С

Н

І

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

Н

Т

О

Н

І

М

И

 

 

 

 

К

О

Р

І

Н

Ь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С

У

Ф

І

К

С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

О

С

Н

О

В

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Яке слово отримали? (Зимонька).

- Молодці! Ви добре попрацювали.

2. Хвилинка каліграфії (СЛАЙД 13)

1)  Психологічна підготовка

Зошити свої ви відкриваєте

І під нахилом тримаєте

Сидите рівно, не нахиляєтесь,

А я погляну, як ви стараєтесь.

2)  Запис у зошити.  (7хв)

- Яка сьогодні дата? (Відповіді дітей)

- А зараз відкриваємо зошити і записуємо число, класна робота.

Зима подарувала вам сніжинки, а на них завдання для вас.

1 завдання

- Давайте ми каліграфічно запишемо такі склади.

Зз  зи им онь ка

- Назвіть склади, які ми записали. Подивіться ще раз на наш запис і спробуйте скласти слово.

- Запишіть у зошити слово зимонька.

2 завдання

Доберіть спільнокореневі слова, визначте корінь. (Зима, зимовий).

  • Які ви знаєте зимові місяці?
  • Послухайте вірш Марійки Підгірянки. Про який місяць йде у вірші?

А місяць грудень на радість людям,

Сніжком присипле замерзле груддя.

3 завдання

Зробіть звуко-буквений аналіз слова грудень .

Записуємо слово грудень в зошити.

Грудень - 76., 6зв., 3скл.

- Сьогодні ми із вами пройдемося зимовими стежинками красуні зими. Але не забуваймо, що у нас сьогодні не просто заняття, а змагання.

3. Словникова робота (СЛАЙД 14 - 18)    (5хв)

Конкурс « Снігопад слів »

- Нас засипає чарівна заметіль. Хуртовина замела слова, допоможіть буквам вибратися із заметів, вставте замість сніжинки правильну букву.

Неділя, дитина, вулиця, медаль.

Молодці! Запишіть словникові слова в свої зошити. Підкресліть орфограму.

4. Творчий диктант (СЛАЙД 19)  (3хв)

Бл ... скучим снігом одяглося

ш ... роке поле за с ... лом.

Давайте перевіримо і виправимо можливі помилки. Взаємоперевірка «Чарівні долоньки».

  •      Якщо ви зробили помилки – не страшно, ми повторимо як правильно писати і вимовляти слова із цією орфограмою.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку (СЛАЙД 20)   (2хв)

  •      Сьогодні тема нашого уроку «Вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та в середині слів перед глухими.»
  •      Як ви гадаєте чому ми будемо вчитися? Відповіді дітей.
  •      Правильно! Ми навчимося правильно вимовляти слова із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими.
  • Давайте пригадаємо, які глухі приголосні ви знаєте? Як вони вимовляються?

Глухі – звуки, які складаються тільки з шуму, а голос в їх творенні взагалі відсутній, глухих звуків в українській мові 12 : [п][т][т′][с][с′] [ц] [ц′] [ш] [ч][к] [х] [ф].

Усі інші це дзвінкі. Як ви думаєте, чому інші звуки називають дзвінкими? (Вимовляються дзвінко).

Висновок: глухі звуки, коли вимовляємо, то чуємо тільки шум, а коли вимовляємо дзвінкі, то чуємо і голос і шум. І зараз ми в з вами це перевіримо.

ІV. Узагальнення  й систематизація отриманих знань

1. Робота за малюнками  (С. 86, впр.194)   (5хв)

- Назвіть предмети, зображені на малюнках, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні. (СЛАЙД 21-22)

C:\Users\User\Pictures\3-um-v2013-86-638.jpg

2. Пальчикова гімнастика « Доброго ранку … »  (СЛАЙД 23)
Доброго ранку, сонце привітне!

Доброго ранку, небо блакитне!

Доброго ранку, у небі пташки!

Доброго ранку, тобі і мені!

Пальці правої руки по черзі «вітаються» з пальцями лівої руки, торкаючись один одного кінчиками.

3. Складіть і запишіть три речення з будь-якими із цих слів. (СЛАЙД 24)

Я знайшов гриб.

Мій дід працює лікарем.

На городі виріс великий гарбуз.

ЗАПАМ’ЯТАЙ!   (СЛАЙД 25) (1хв)

В українській мові в кінці слів і складів дзвінкі приголосні потрібно вимовляти дзвінко.

3. Колективна робота   (2хв)

Інтерактивна вправа «Гронування». (СЛАЙД 26)

А зараз ми підберемо до слова «Зима» - чарівні слова, відгадавши загадки.

1) Я падаю на ваші хати,

Я білий-білий, волохатий,

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто ...  (сніг).

2) Крил немає, скрізь літає

Та ще й куряву здіймає. (Вітер).

  1.  Що за гість, що тепло їсть?   (Мороз).
  2.  В нас зимою білим цвітом

Сад зацвів, неначе літом. (Іній).

5)Без рук, без ніг,

А по полю гасає. (Хуртовина).

6) Сріблясті та легкі

Казковою зимою,

Що за малі метелики

Кружляють над тобою? (Сніжинки).

А тепер у «Чарівних словах» назвіть дзвінкі звуки у кінці слова і перед глухими.

Ще раз вимовимо чітко ці слова.

4. Фізкультхвилинка  (СЛАЙД 27)   (1хв)

Морозець, морозець, пощипав нам щічки.

Теплі валянки у нас, шубки й рукавички.

Морозець, морозець, плещемо в долоні,

У дівчаток і хлоп’яток носики червоні.

4. Робота над загадками (С. 87, впр.196) СЛАЙД 28 (3хв)

- Прочитайте виразно загадки і відгадайте їх. Правильно вимовляйте дзвінкі приголосні в кінці слів.

- Спишіть першу загадку. Підкресліть букви, що позначають дзвінкі приголосні звуки в кінці слів.

5. Групова робота за картками (СЛАЙД 29)   (4хв)

За таку хорошу роботу до нас в гості завітали «сніговички». Виберіть собі по одному. В кого «сніговички» із червоними стрічками сідають в першу групу ось за цей стіл. В кого «сніговички» із зеленими стрічками сідають в другу групу ось за цей стіл. В кого «сніговички» із синіми стрічками сідають в третю групу ось за цей стіл. Беремо тільки ручки.

Нагадаємо правила роботи в групах.

  1. Перед початком роботи оберіть лідера.
  2. Уважно слухайте та читайте завдання.
  3. Говоріть почергово, не перебиваючи один одного.
  4. Дотримуйтесь правила піднятої руки.
  5. Працюйте так, щоб не заважати іншим.

Вставте пропущені букви. Складіть з одним зі слів речення.

1 група

Бли…ький,  ягі…ка,   моро…,   шви…ко.

2 група

Сте…ка,  пирі…ки,  сусі…,  сні…ок.

 3 група

Гри…, ді…ка,  ді…,  плу… 

Перевірка роботи. 

Сніговички прощаються з вами. Хай вам завжди щастить. (СЛАЙД 30)

V. Підсумок уроку. Рефлексія «Ялинка».

1. Бесіда (3хв)

Наш урок підійшов до завершення. Ми з вами довго працювали, а тепер пограємося. Чим взимку ви любите найбільше гратися. (Сніжками).

В мене в руках сніжка. Ви знаєте, що в руках вона швидко тане. Я буду передавати вам її, але ви, відповідаючи на запитання, повинні швидко відповісти і віддати мені.

  • Яка тема сьогоднішнього уроку?
  • Ми навчилися правильно вимовляти ці звуки?
  • То як вони вимовляються?
  • Наведіть приклади таких слів.
  • На уроці ми міркували швидко?
  • А відповідали точно?

2. Оцінювання (1хв)

- Полічіть свої фішки. Хто зібрав найбільше отримує 11 балів.

3. Рефлексія «Ялинка»  (2хв)

VІ. Домашнє завдання(СЛАЙД 31)   (1хв)

С.87, впр. 197  

docx
Додано
30 липня 2018
Переглядів
1947
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку