Мета: ознайомити учнів з новими поняттями «число іменників», «однина», «множина»; навчати практично утворювати форми однини, множини в українській мові, визначати число іменників.
Урок української мови
Тема. Іменники, що вживають лише в однині або лише в множині.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійна дошка; підручник Українська мова для 3 кл. загальноосвітнього навчального закладу з навчанням українською мовою / М.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко, Н.А.Васильківська; робочі зошити; картки з написами «Ч.р.», «Ж.р.», «С.р.», «Однина», «Множина».
Хід уроку
І. Організаційний момент (СЛАЙД 1)
Щоб добре нам навчатись,
Треба всім старатись.
На уроці не лінитись,
І старанно всім трудитись.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Я пропоную вам уявно помандрувати на телебачення і пограти у гру «Що?Де?Коли?» (СЛАЙД 2) Ви будете командою знатоків, а проти вас будуть грати герої мультфільму «Козаки». Але наша гра буде незвичайна. Замість грошей у нашому банку будуть фішки, які ви отримуватимете за правильні відповіді. Чим більше фішок ви зберете до кінця уроку, тим вищий бал отримаєте за нього.
Але, спочатку ми повинні перевірити домашнє завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Декілька учнів зачитують заголовки до тексту (Впр.317, С.132).
Робота в парах. Гра «Згодні, не згодні».
На партах лежать картки із написами: «Згоден», «Не згоден».
Учні міняються зошитами і перевіряють виконання домашньої вправи. Якщо робота сусіда виконана правильно піднімають картку «Згоден», якщо – не правильно – «Не згоден».
Молодці!
− Першою хоче перевірити ваші знання перший козак. (СЛАЙД 3)
*Що таке іменник?
*На яке питання відповідають назви істот? А назви неістот? Наведіть приклади.
*Які іменники відносяться до власних?
*Як пишуться власні іменники? А як загальні? Наведіть приклади.
*Які іменники відносяться до чоловічого роду? Які до жіночого? А які до середнього?
− Молодці! Ви добре справились із завданням. А тепер проти вас грає другий козак.
Сорочка, черевики, сукня.
(«Зайве» слово «черевики», бо це – іменник у множині, а всі решта – в однині.)
Дніпро, Львів, Вінниця.
(«Зайве» слово «Дніпро», бо це – назва річки, а решта – назви міст.)
Сонце, вітер, учень.
(«Зайве» слово «сонце», бо це – іменник середнього роду, а решта – іменники чоловічого роду.)
Сторож, школа, Володя.
(«Зайве» слово «Володя», бо це – власна назва.)
- Яка сьогодні дата? (Відповіді дітей)
- Давайте відкриємо зошити і запишемо число, класна робота.
− А тепер проти вас грає третій козак. Ось його завдання. (СЛАЙД 5)
Групова робота. Гра «Хто швидше»
Скласти речення із слів. Визначити граматичну основу речення.
(Та мова рідна, якою говорили предки.)
Як ви розумієте цей вислів?
− Проти вас грають козаки. Вони приготували для вас наступне завдання.
Запишіть іменники у три стовпчики за родами.
Малина, чайник, яблуко, трактор, пташка, книжка, син, брат, вулиця, місто.
Чол. р. Чайник, трактор, син, брат. |
Жін. р. Малина, пташка, книжка, вулиця. |
Сер. р. Яблуко, місто. |
Я малюю зайчика для вас — раз!
(Колові рухи руками над головою.)
Це у нього голова — два!
(Руки кладуть на голову.)
Це у нього вуха догори — три!
(Підняти руки вгору.)
Це стирчить у нього хвостик сірий — чотири!
(Повертати тулуб праворуч-ліворуч!)
Це очиці весело горять — п'ять!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Відгадайте загадки (СЛАЙД 8)
І по двадцять хусток має? (Капуста)
Змініть іменники-відгадки за числами. Чи впорались ви із завданням?
- Щоб у вас не траплялося подібних ситуацій у мовленні, вивчимо тему «Змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або лише у множині». (СЛАЙД 9)
Визначимо завдання уроку.
1. Які є числа іменників?
2. Як змінюються іменники за числами?
3. Як визначити число іменників?
4. Чи всі іменники змінюються за числами?
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
− А ось козачата пропонують вам попрацювати колективно.
- Прочитайте слова першого стовпчика.
- В якій формі вони вжиті?
- Поставте слова у форму однини.
Висновок: Є іменники, які мають лише форму множини.
- В українській мові є ще одні «цікаві» іменники.
- Спробуйте поставити у форму множини іменники другого стовпчика (усно).
Висновок: Ці іменники вживаються в мові лише у формі однини. СЛАЙД 11
− Проти вас, юні знатоки, грає четвертий козак. Він хоче перевірити, як ви вмієте працювати з підручником.
Ми танцюєм козачок
(руки зігнуті до плечей,
тулуб напівнахилений вперед,
притупуємо ногами)
Раз - присядем, два - присядем, (присідання)
Гарний настрій - добре всім
(піднятись на носки)
Покружляли, повертілись
(покружляти на місці)
Й тихо всі за парти сіли.
V. Закріплення вивченого матеріалу
− А зараз важке завдання, але я впевнена, що ви впораєтесь. Проти вас грають три команди: «1 козак», «2 козак» та «3 козак». Вони пропонують вам попрацювати у групах. Об'єднайтеся в групи за малюнками цих героїв.
2. Творча робота в групах СЛАЙД 14
І група – списати вірш, іменники, що в дужках, поставити у множині:
З неба падають (сніжинка)
На (дерево), на (будинок),
На (майдан), на (садок),
На (ялинка) й на (дубок).
ІІ група – визначити число іменників:
Одяглися люди в шуби,
Натопили тепло труби.
Білка гріється в дуплі,
Мишка в нірці у землі.
ІІІ група – закінчити вірш:
В гості прийшла … …. .
Снігу багато вона … .
Замерзла і річка, і навіть … ,
Холодно дуже для … …. .
Перевірка робіт.
VІ. Підсумок уроку СЛАЙД 15
− З якою ознакою іменника ми сьогодні познайомились?
− Які іменники вживаються в однині? А в множині? Наведіть приклади.
VІІ. Рефлексія «Чарівний острів»
VІІІ. Оцінювання
Проводиться підрахунок дітьми зароблених за урок фішок, оцінюється учнів, які заробили протягом уроку більше фішок.
ІХ. Домашнє завдання СЛАЙД16
− Вдома ви виконаєте вправу 321 на с. 133.