Математика, 1 клас.
Тема: Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць, додавання та віднімання числа 2.
Мета: поглибити розуміння учнями понять «на… більше» «на … менше», повторити та закріпити знання таблиці додавання та віднімання числа 2; розвивати увагу і логічне мислення, мовленнєву культуру; виховувати любов до природи; виховувати охайність, наполегливість.
Обладнання: предметні малюнки ялинок, хмар, сніжинок, пейзаж зимового лісу; геометричні пенали; грамзапис «Зима» Вівальді; голоси птахів; підручники, зошити.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Перевірка робочих місць.
То ж сідайте вже, малята,
Хлопчики і ви, дівчата,
Час урок наш починати.
ІІ. Актуалізація здобутих знань.
Ой, малята, почекайте,
Гість до нас прийшов, стрічайте
Ви ж загадку відгадайте
Та одраз його впізнайте.
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі.
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте – хто вона,
Бабуся чепурна?
(Зима)
Подивіться, ось сама
Завітала в клас зима…
(До класу входить дівчинка-зима)
Добрий день, малята!
Ой, весела я зима,
Веселішої нема.
Буду з вами рахувати,
Задачі, приклади рішати.
Вам, діточки, допомагати
Не давати вам змерзати.
Дуже будьте ви уважні
Бо завдання будуть важні.
Одне одному допомагайте,
Гарно й чітко відповідайте.
А в кінці чекає приз
Мій гарнесенький сюрприз.
– Ну а я, зимонька, хочу додати. Ми ще з вами сьогодні будемо закріплювати таблицю додавання на 2, а також вчитися збільшення та зменшувати будь-яку кількість предметів.
– Ой, щось небо потемніло,
Скільки хмарок налетіло!
А з якої ж це хмаринки
Відлетіла вже сніжинка?
Сніжинку на долоньку посади
Хмаринку по скоріше їй знайди,
Та приклад на хмаринці розв’яжи.
4-2
2+2
3+2
7+2 1+2
5+2
(Підвожу підсумок усного рахунку)
ІІІ. Робота по темі уроку.
А зима усе літає, нашу землю прикрашає.
– Ми прийшли в зимовий ліс
Він казковий подивись.
Бо у ньому вже ялинки
Одягли білі хустинки.
Ви, малята, порахуйте
Лиш ялинки
А тепер лише хустинки.
Ну а потім порівняйте
Всі ялинки і хустинки.
А тепер давайте все це
Ми запишемо разом.
6 і 4
– Порівняйте кількість предметів.
– Утворення однакової кількості предметів.
– Як можна зробити, щоб кількість ялинок і хустинок була однаковою?
– В такому випадку говорять, що треба збільшити або зменшити на декілька одиниць.
– А для цього, щоб це зробити, вам слід запам’ятати це правило:
Збільшити хочеш
То треба додати
Зменшити хочеш
То треба відняти
– Давайте ще раз повторимо це правило вголос разом.
Фізхвилинка.
– А зима усе лютує.
Та з пташками все жартує.
Так на першій годівниці
Було цілих три синиці
А на другій годівниці
Менше на одну синицю.
Тож давайте порахуєм
Скільки було тут синиць?
(Щоб дізнатися треба скласти і розв’язати приклад)
– Скільки було синиць на першій годівниці?
– А на другій? Значить треба збільшити чи зменшити 3?
– А яку дію треба виконати, щоб це зробити? На скільки зменшити?
– Тож прочитайте утворений приклад.
(3-1=2)
– То скільки синиць на другій годівниці?
– Яку дію ми виконали? А чому?
– Ну а зараз мій сюрприз:
(Звучить запис з голосами птахів). Виховний момент.
– Це, малята, ви почули
Як ми вміємо співати.
Але взимку вам потрібно
Нам пташкам допомагати.
Дайте хліба нам, зерняток
Чи свіженького сальця.
І зима нам буде мила
Аж до самого кінця.
Ви ж малята, не змерзайте.
Нам пташкам допомагайте.
І тоді весною всі Ви почуєте пісні.
– Ну а зараз давайте нагодуємо синиць!
Порахуйте скільки я дала зернят (4).
А далі ми будемо працювати рядами:
– 1 рядок – збільшує цю кількість на2;
– 2 рядок – зменшує цю кількість на 1;
– 3 рядок – працює зі мною біля дошки.
– А зима наша літає
Та у книгу заглядає.
(Діти виконують відповідне завдання в підручнику рекомендоване вчителем.)
– Розв’язання прикладів.
– А зима наша гуляє
Мабуть білку доганяє
Тож давайте, друзі, й ми
З нею погуляємо
Та ялинки непрості
З нею розпізнаємо.
– З яких геометричних фігур вони складаються?
– Скільки трикутників та квадратів?
– Збільшує 1 ряд трикутники – на 2; усно.
– Зменшує 2 ряд квадрати – на 1.
ІV. Підсумок уроку.
– Що вам найбільше сподобалось на уроці?
– Що запам’яталось?
– Що ми вчилися робити?
– То яку дію слід виконати, щоб збільшити кількість предметів; а яку, щоб зменшити?
V. Заключне слово дівчинки-зими.
Я, малята, дуже рада
З вами разом працювати.
Але часу більш немає
Треба землю прикрашати.
А нас вас чекає приз
Мій гарнесенький сюрприз.
(Зимонька дарує учням чарівні сніжинки)