Урок на тему: "Здавлювання. Удушення, тривала ядуха. Дії рятівника під час надання першої допомоги при тривалому здавлювані і удушені"
Мета:наслідки і причини удушення людини; розвиток умінь моделювання дії рятівника при наданні першої медичної допомого при удушенні; виховувати патріотичність та любов до України.
11 клас
Дата
Тема: Здавлювання. Удушення, тривала ядуха. Дії рятівника під час надання першої допомоги при тривалому здавлювані і удушені
Мета:наслідки і причини удушення людини; розвиток умінь моделювання дії рятівника при наданні першої медичної допомого при удушенні; виховувати патріотичність та любов до України.
Обладнання: підручник, робочий зошит.
Хід уроку
І.Організаційний етап
- Фізкультхвилинка;
- повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Фронтальна бесіда.
1) Ознаки синдрому тривалого здавлювання.
2)Ступені розвитку синдрому здавлювання.
3)Алгоритм надання першої допомоги.
2.Проведення тестової роботи.
1)Причини виникнення синдрому тривалого здавлювання є:
а)потрапляння у завали;
б)утоплення;
в)тривале перебування на сонці;
г)автоаварії.
2)Симптоми тривалого здавлювання кінцівок є:
а) блідо-блакитний колір шкіри;
б)червоний колір шкіри;
в)втрата текстильної чутливості;
г)поступове послаблення болю під час здавлювання.
3)Ознаки синдрому тривалого здавлювання кінцівок є:
а)після звільнення можливо підвищення артеріального тиску;
б)після звільнення можливо зниження артеріального тиску;
в)набряк травмованих м’язів;
г)набряк не утворюється.
4)Ознаками легкого (І) ступеня синдрому здавлювання є:
а) ниркова недостатність;
б) загальна інтоксикація;
в)у людини є свідомість;
г)набряк м’язів.
5)Ознаки важкого (ІІІ) ступеня синдрому здавлювання є:
а)наростання ниркової недостатності;
б)відсутність ниркової недостатності;
в)некроз тканин;
г)наростання загальної інтоксикації.
6)Першою допомогою потерпілому є:
а)накладання джгута вище місця ураження;
б)накладання джгута непотрібно;
в)бинтування кінцівок, джгут потім не знімають;
г) бинтування кінцівок, джгут потім знімають.
Відповіді: 1аг, 2авг, 3бв, 4вг, 5авг, 6аг.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання.
Чи потрібно звертатися до лікарні, якщо людині надали допомогу при удушенні?
IV.Вивчення нового матеріалу
Лекція з елементами бесіди.
1)Причини порушення прохідності дихальних шляхів:
- насильницькі дії;
- потрапляння у дихальні шляхи сторонніх речовин або предметів;
- хвороби серця та легень;
- хімічний опік;
- алергічний набряк;
- інфекція;
- здавлення грудної клітки.
2)Ознаки задухи.
Ступінь порушення дихання |
Ознаки |
Часткова непрохідність повітря |
- Людина хапається руками за горло; - може говорити, мовлення ускладнене; - сильний кашель, відкашлювання; - у горлі хрипи; - дихання напружене |
Повна непрохідність повітря |
- Блакитний колір шкіри; - рот широко відкритий; - якщо людина у свідомості, вона намагається зробити вдих, хапається руками за горло; - якщо свідомість відсутня, людина нерухома, обличчя має набряк та синій колір |
3)Перша допомога при задусі.
У людини відсутня свідомість (алгоритм дій):
- виклик «швидкої допомоги»;
- положення тіла горизонтальне;
- запрокинути голову таким чином, щоб піднялося підборіддя;
- розтискання щелеп та фіксація язика (тримати за допомогою тканини);
- штучне дихання «рот у рот» через тканину (ніздрі стиснуті);
- при підозрі на травму голови або хребта проводять висування нижньої щелепи: пальцями обох рук беруть за кути нижньої щелепи та висувають її вперед.
У людини є свідомість:
- допомога в користуванні ліками, якщо людина їх при собі має;
- попрохати людину відкашлюватися;
- якщо ознаки забруднення дихання наростають, необхідне термінове штучне дихання;
- проведення поштовхів у живіт-метод Хайшлика або стиснення грудної клітини (для гладких постраждалих, вагітних жінок);
- можна перехилити постраждалого на живіт та надавлювати животом на тверду поверхню (такі дії можливі ще при самодопомозі).
V. Узагальнення й систематизація знань учнів
Практична частина.
(Робота в групах.)
Моделювання надання першої допомоги:
- у людини є свідомості;
- свідомість відсутня;
- свідомість відсутня,є підозра на травму хребта.
VI. Висновки
VII. Домашнє завдання
1.Теми проектів або рефератів.
Напад бронхіальної астми.
Набряки шиї, грудної клітини при алергії.
2.Вивчити зміст відповідного параграфа підручника.