Урок на тему: "Надання домедичної допомоги при інфаркті міокарда, інсульті, гіпертонічному кризі."
Мета:розглянути основні симптоми та першу допомогу при сер. суд. захворуваннях; розвивати уміння швидко діяти в екстрених умовах; виховувати патріотичність та любов до України.
11 клас
Дата
Тема: Надання домедичної допомоги при інфаркті міокарда, інсульті, гіпертонічному кризі.
Мета: розглянути основні симптоми та першу допомогу при сер. суд. захворуваннях; розвивати уміння швидко діяти в екстрених умовах; виховувати патріотичність та любов до України.
Обладнання: підручник, робочий зошит.
Хід уроку
1. Організаційний етап
2. Актуалізація отриманих знань та вмінь людини.
Повторення вивченого на минулих уроках.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4.Вивчення нового матеріалу
Причини
Робота в групах: 1- ознаки та П.Д. при інфаркті, 2 - ознаки та П.Д. при при інсульті, 3 - ознаки та П.Д. при гіпертонічному кризі .
Інфаркт міокарду - некроз (омертвляння) серцевого м'язу, що виникає внаслідок гострої невідповідності припливу крові до серцевого м'яза (міокарду) і потреби її в кисні. Причиною цього звичайно буває тромбоз (закупорка) судин серця. Виявляється хвороба тривалими (більш напівгодини), що неприпиняються навіть після прийому нітрогліцерину болями в області серця і за грудиною, що віддають у ліву лопатку і руку. Болі ці часто супроводжуються страхом смерті, що з'являється. Хворий покривається холодним липким потом, збуджений. Пульс прискорений, але визначається. Температура може бути незначно підвищена.
Прояви:
- збліднення шкірних покривів, губ;
- похолодання кінцівок;
- поверхневий подих;
- слабкий пульс.
Тривалість непритомності від двох-трьох секунд до декількох хвилин.
Перша допомога при непритомності:
Потерпілого варто негайно покласти з низько опущеною головою з метою припливу крові до головного мозку, розстібнути його одяг, що стискує, дати понюхати нашатирний спирт, обтерти або обприскати обличчя холодною водою, забезпечити приплив у приміщення свіжого повітря. Усередину дати 30 краплин кордіаміну або корвалолу і напоїти гарячим солодким чаєм чи кава.
Найефективнішим способом виведення потерпілого з непритомності є надання тілу горизонтального положення з піднятими ногами!
Іноді при наданні допомоги намагаються посадити хворого на стілець, напоїти холодною водою, що нерідко збільшує глибину непритомності і приводить до появи судорог. Якщо хворий не приходить у себе після перерахованих вище заходів, негайно викликайте лікаря!
Гіпертонічна криза - значне підвищення артеріального тиску в хворих, які страждають гіпертонічною хворобою.
Виділяють два типи гіпертонічної кризи:
Перший тип:
· Найчастіше зустрічається в хворих з ранньою стадією гіпертонічної хвороби. Звичайно криз розвивається раптово, тривалість, як правило, не перевищує 2–х годин.
· Починається з різкого головного болю пульсуючого характеру, часто з запамороченням, розладами зору (появою перед очима сітки, іскор). Хворі відчувають жар у тілі, холод і тремтіння в кінцівках; спостерігається пітливість, іноді болю в області серця, задишка, почуття недостачі повітря.
· Шкіра обличчя, шиї, рук чи червоніє покривається червоними плямами. Пульс учащається, різко підвищується артеріальний тиск.
Другий тип:
· Зустрічається в хворих з більш пізньою стадією захворювання. Криз розвивається поступово і триває від декількох годин до декількох днів.
· Починається з відчуття ваги в голові, головному болі, сонливості, дзенькоту у вухах, запаморочення. Нерідко буває нудота, блювота. Відзначається порушення сну, слуху і зору.
· Обличчя синювато-червоного кольору. Шкіра холодна і суха. Хворі випробують болі в області серця, задишку, ядуху. Пульс, як правило, не змінений. Артеріальний тиск значне підвищується, але не так раптово, як при кризі першого типу.
Дії по наданню першої допомоги:
Викличте дільничного чи лікаря швидку медичну допомогу (тел. 03), у залежності від стану хворого і часу доби.
До прибуття лікаря:
· забезпечте хворому спокій, постільний режим, під голову покладіть додаткову подушку;
· поставте гірчичники на ікри ніг;
· дайте хворому звичайні для нього ліки, що знижують тиск.
Інсульт - судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особливо важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя пацієнта.
Симптоми:
П.Д.
5. Закріплення
Відповіді учнів на питання вчителя.
6. Підсумок уроку. Домашнє завдання.