Тема. Надзвичайні ситуації. Класифікація надзвичайних ситуацій. НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ. ДЖЕРЕЛА, НЕБЕЗПЕКИ ТА НАСЛІДКИ
Мета
формування предметних компетентностей:
формування ключових компетентностей:
Очікувані результати навчання
Наприкінці заняття учні:
Обладнання, засоби навчання: ноутбук, ілюстративний матеріал, доступ до мережі Інтернет.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок, комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго дня, учні. Сподіваюся, що сьогоднішній урок заповнить глибоким змістом чисту сторінку ваших знань щодо надзвичайних ситуацій, вам буде цікаво - і отримані знання стануть в майбутньому корисними. Нехай цей урок залишить у вас міцні знання, позитивні оцінки і чудовий настрій.
ОЦІНЮВАННЯ
Робота в групі- 6 балів
Тестове завдання – 4 бали
Робота на уроці – 2 бали (Вправа 3)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, НАВИЧОК І ВМІНЬ УЧНІВ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ - 5 хв
Погляньте, на фото нашої планети, зроблене з космосу. Яка вона на вашу думку? (гарна, квітуча, чудова, беззахисна, барвиста)
Але Земля може бути й такою.
Які кольори тут переважають? Що означають ці кольори?(смуток, тугу, печаль).
Чому сумує наша планета? Живучи на Землі, люди не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослин і тварин. Наша планета дуже болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам «взаємністю»: стихійними лихами, від яких руйнуються міста, села, дороги, і навіть інколи гинуть люди. Такі ситуації називаються «надзвичайними». Саме про те йтиме мова на уроці.
Поділіться своїми очікуваннями від уроку в чаті. Я ж очікую злагодженої роботи й досягнення мети ( учитель озучує мету уроку)
З чим асоціюється вираз «надзвичайна ситуація»? НАПИШІТЬ У ЧАТІ
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
На сьогоднішньому уроці ми працюємо темою - надзвичайні ситуації, класифікація надзвичайних ситуацій. Запишіть тему уроку. Ми поговоримо про основні принципи порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях; наше завдання – опрацювати алгоритм дій при отриманні повідомлень засобів масової інформації про надзвичайні ситуації, наш очікуваний результат - здобути уміння аналізувати повідомлення засобів масової інформації про надзвичайні ситуації і діяти відповідно до змісту повідомлення.
V. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель
Наша планета Земля, обертаючись навколо Сонця, несе нам зміни пір року: зима, весна, літо, осінь. Кожна пора прекрасна по своєму. Але кожна з них може нести для людини і неприємності, часом навіть катастрофічні події, які називають надзвичайними ситуаціями.
Ви до сьогоднішнього уроку мали випереджальні завдання: відповідно до визначеної вашій групі пори року треба було з’ясувати й описати, які НС природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру можуть виникнути в цей період, пригадавши вивчений матеріал у попередніх класах.
1 група – «зима»,
2 група - «весна»,
3 група - «літо»,
4 група - «осінь».
Кожна група відповідно до своєї пори року описує, які НС можуть виникнути в цей період та наводить приклади (повінь, пожежа, аварія, катастрофа; забруднення води, ґрунту, повітря; ураган, смерч; радіаційне забруднення; землетрус; терористичний акт тощо).
Захист результатів роботи груп.
ОТЖЕ, які загальні ознаками НС ми можемо визначити – напишіть у чаті АБО СТВОРІТЬ ХМАРУ СЛІВ, скориставшись посиланням на
застосунок -2 хв:
Учитель
Які природні НС характерні для нашої місцевості?(ожеледь, гроза, буря, снігопад, повінь, лісові пожежі, посуха, землетрус).
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ ТА В СЕСІЙНИХ ЗАЛАХ (4 групи, кожна група обговорює і готує озвучити одне завдання ).
Вправа 4 с. 51-52. Прочитайте ситуації. Зазначте, до якого типу НС вони належать, і визначте джерело небезпеки. Відповідь аргументуйте – 4 хв.
Ситуація 1. Жителі села Стримба Надвірнянської ТГ скаржаться на зсув грунту площею майже півтора гектара. Поруч із небезпечною ділянкою розташовані вісім житлових будинків і будівлі газорозподільної підстанції.
Ситуація 2. У ніч проти 24 серпня 2018 року на півночі окупованого Криму, у районі Армянська, стався викид невідомої речовинии на хімічному заводі «Кримський Титан». Місцеві жителі в соціальних мережах повідомляли про специфічний запах і серпанок, про те, що металеві предмети вкрилися іржею, а техніка виходить із ладу. У людей почалися алергічні реакції, збільшилася кількість звернень до лікарень. Підручник видавництво "Ранок"
Ситуація 3. 22 лютого 2015 року в Харкові відбувалася акція «Марш єдності», під час якої пролунав вибух. Спрацювала протипіхотна міна з радіокерованим пристроєм, унаслідок чого загинуло чотири особи. Серед них один міліціонер* та один неповнолітній, ще дев’ятеро зазнали поранень.
Ситуація 4. За повідомленням агентства Укрінформ від 11 червня 2023 року, «у районі селища Новодарівка Запорізької області росіяни підірвали дамбу, що призвело до затоплення вздовж берегів річки Мокрі Яли»
Учитель
Основними способами захисту під час надзвичайних ситуацій у сучасних умовах є:
• завчасне інформування та сповіщення населення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій;
• евакуаційні заходи (евакуація може бути загальна та часткова);
• порятунок населення в захисних спорудах і в простих укриттях на місцевості;
• медичний захист — заходи запобігання чи зменшення ступеня ураження людей, своєчасне надання медичної допомоги постраждалим під час над-звичайних ситуацій;
• організація збору, аналіз інформації про стан навколишнього середовища, забруднення харчових продуктів, фуражу, води тощо;
• проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у зонах надзвичайних ситуацій.
Про надзвичайні ситуації повідомляють по радіо чи телебаченню. Для того, щоб людина увімкнула радіо чи телевізор, використовують звуковий сигнал – завивання сирен. «Увага всім!»
Для забезпечення роботи систем оповіщення використовуються:
Почувши сигнал «Увага всім»:
Зберігай спокій, не панікуй. Виконуй усі накази.
Для забезпечення життя та здоров’я жителів населеного пункту, де сталася чи якому загрожує катастрофа, здійснюють евакуацію.
Евакуація є одним із способів захисту населення під час надзвичайної ситуації. Евакуація — це організоване вивезення мешканців населеного пункту у заздалегідь підготовлені безпечні місця. Евакуацію проводять у якнайкоротші терміни, поєднуючи перевезення на різних видах транспорту з пішою евакуацією.
Пригадаймо, що повинна містити тривожна валіза
Для порятунку людей від наслідків надзвичайних ситуацій завчасно будують захисні споруди: сховища або укриття. Сховищем називають захисну споруду, що забезпечує захист людей, які переховуються в ній, від усіх уражаючих факторів: ядерного вибуху, отруйних речовин, бактеріальних засобів, високих температур і шкідливого диму.
Сучасні сховища — це складні в технічному плані споруди, обладнані різними системами та приладами, потрібними для забезпечення нормальних умов життя впродовж певного часу.
Уміти передбачити надзвичайну ситуацію, убезпечити себе від її наслідків, надати допомогу потерпілим — так людина повинна піклуватися про власне життя. Для цього кожен має набути знань і павичок, які дадуть змогу правильно зрозуміти процеси й закономірності відносин людини й природного, техногенного, соціального середовищ. Кожна людина може вберегтися, знаючи правила поведінки під час стихійних лих чи техногенних катастроф. Дуже важливо виконувати всі настанови й інструкції рятувальних служб щодо поведінки в надзвичайних ситуаціях. Адже кажуть, що «усі лиха людей відбуваються не тому, що вони не зробили того, що потрібно, а тому, що вони роблять те, чого не потрібно робити.
АЛЕ ПРО ЦЕ МИ ПОГОВОРИМО НА НАСТУПНОМУ УРОЦІ
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ УЧНІВ
(Можна запропонувати далі виконати тестове завдання на платформі , адже урок продовжується, оцінки отримаєте після перевірки, уся робота на уроці буде врахована)
Виконання тестового завдання за покликанням – 4 бали, по 0,5 бала за кожну правильну відповідь=4 хв
VIIІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Отже, ми закінчуємо урок. Тепер давайте знову поглянемо на фотографію нашої планети. Планету Земля людина тримає у своїх руках – добрих, надійних, турботливих. Адже Земля – це наша домівка, ми будемо піклуватися про неї, і вона відповість нам взаємністю.
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника § 9, с. 50-52.
Виконати вправу 5 на с. 52.