Урок "Написання складних прикметників разом і через дефіс"

Про матеріал
Дана розробка спрямована на те, щоб поглибити знання учнів про морфологічні ознаки прикметника, його синтаксичну роль; удосконалювати вміння знаходити прикметники в реченні та утворювати їх самостійно; визначати значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль прикметника в реченні; розрізняти якісні, відносні і присвійні прикметники, утворювати правильно форми вищого і найвищого ступеня порівняння якісних прикметників; грамотно писати прикметники з вивченими орфограмами і пояснювати їх, користуючись правилом; дати поняття про написання складних прикметників разом і через дефіс;
Перегляд файлу

1

 

Тема. Написання складних прикметників разом і через дефіс (Слайд1)

Мета уроку:

  • навчальна: поглибити знання учня про морфологічні ознаки прикметника, його синтаксичну роль; удосконалювати вміння  знаходити прикметники в реченні та утворювати їх самостійно; визначати значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль прикметника в реченні; розрізняти якісні, відносні і присвійні прикметники, утворювати правильно форми вищого і найвищого ступеня порівняння якісних прикметників; грамотно писати прикметники з вивченими орфограмами і пояснювати їх, користуючись правилом; дати поняття про написання складних прикметників разом і через дефіс;
  • розвивальна: розвивати мовну, мовленнєву, комунікативну та загальнопредметні компетентності школярів;
  • виховна: у рамках соціокультурної лінії  “Я і національна культура” виховувати свідомого громадянина України.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент. (Запис числа, класної роботи)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Діти, відгадайте, будь ласка, загадку. (Слайд2)

Ми родились у долині,

У білесенькій хатині,

Коло вишень і калини.

         За хатиною садок

         І зелений моріжок,

         Там багато є квіток.

Під горбом ставочок сяє,

Різна рибонька гуляє,

Качка з дітьми пропливає.

          Як же зветься гарний край,

          Де за ставом степ і гай

          Пишно квітнуть, наче рай?     (Україна)

- Які слова допомогли вам знайти відгадку. (степ, гай, вишня, калина, хата – символи України). Погляньте на слайд, якими барвами засяяла наша рідна земля.

- Україна це наша держава. Ви – українці, її маленькі сини і дочки, наша мова – українська. Щасливі ми , що народилися і живемо на такій чудовій землі, багатій і мальовничій. Де б не були ми, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємось аж до сліз , зачувши рідну мову, пісню.

  1. Індивідуальна робота біля дошки «Кола на воді»
  • Колективно учні підбирають прикметники, що починаються буквами слова «Україна»; (Слайд 3)

У – успішна,

К – красива,

Р – рідна, різнобарвна, різнокольорова

А – аграрна, активна

Ї

Н – неповторна, незалежна, непоборна, нездоланна

А - артистична

  • перший учень визначає розряд за значенням утворених прикметників,
  • другий учень утворює ступені порівняння від усіх можливих прикметників.
  • Ми з вами змогли за народними символами впізнати рідну Україну. А які державні символи ви знаєте? (герб, прапор, гімн) (Слайд 4)
  • Якого кольору наш прапор? (Синьо - жовтого).
  • Яким способом утворилося це слово?
  • Ми з вами ще сьогодні добираючи  ознаки до слова Україна називали такі прикметники, як  різнобарвна, різнокольорова. Яким способом утворені ці слова? Чому одні слова пишемо разом, а інші – через дефіс?

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайд5)

  • Запишіть тему уроку «Написання складних прикметників». Сьогодні на уроці ми з вами будемо виробляти навички правопису складних прикметників разом і через дефіс, позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати складні прикметники з вивченою орфограмою, знаходити й виправляти помилки у правописі складних прикметників.

IV. Ознайомлення з новим матеріалом.

  1. Первинне усвідомлення нового матеріалу. Пояснення за слайдами. (Слайд6-8)
  2. Читання правила в підручнику стор.176.
  • Скажіть, як називається орфограма, яку ви з вами сьогодні вивчаємо?

V. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу.

  1. Усне виконання вправи 403. (Слайд9)
  • Поясніть написання складних прикметників.
  1. Виконання вправи 405, стор. 177.

У синьо-жовтих прапорах встає Богданова держава. Вітер буйногривий волю чує. Краю мій коханий, небо твоє ніжно-голубе. Кремезні зеленочубі дуби стояли супроти вітру. А вітряк – немов жук шестикрилий.

  • Знайдіть речення із звертанням.
  1. Творче завдання. (Слайд10)
  • Утворіть прикметники, поясніть правопис.

Блідний, рожевий –

Східні слов'яни –

Сільське господарство –

Правий берег –

Жовтий і гарячий –

Лікувальний  і профілактичний –

  1. «Знайдіть помилку». (Слайд11)

Жовто – гаряча ягітка плода роскрилася, і с неї визирало блескуче вічько насіння. Тут були темно зелені гарбузи у яскрао жовтих плямах були картаті, і смугасті, кругло-виді, і довгі.

  1. Самостійна робота (Слайд12).

І варіант

І варіант

Короткий час, знати край, красно мовити, подібний до купола, кривавий і червоний, круті гори, культура і побут, легко розчинити, Європа і Азія, народна поезія, висока якість

Знати мистецтво, людина високої кваліфікації, 75 літ, середні віки, очистити нафту, осінь і зима, відомий на весь світ, зовнішня політика, видобувати золото, Західний Сибір. червоний і білий.

 

VІ. Підсумок уроку

  • Яку тему ми з вами сьогодні вивчали?
  • Що повторювали?
  • Як називається орфограма, яку ми з вами вивчаємо?
  • Які слові ми пишемо разом, через дефіс.
  • Діти, ви добре працювали сьогодні на уроці, сподіваюсь, що набули нові знання.

VІІ. Оцінювання учнів.

      VІ. Пояснення домашнього завдання: параграф 34 – вивчити правило, стор.177, впр. 406

 

 


 

 

docx
Додано
8 квітня 2020
Переглядів
1441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку