За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти
під керівництвом Савченко О.Я
1 клас НУШ
Навчання грамоти
Урок № 184
Тема. «Написання слів з буквосполученням дз, складів, слів і речень з вивченими буквами. Списування друкованого речення»
Мета. Ознайомити учнів з написанням буквосполучення «дз»; закріплювати його звукове значення; вчити правильно писати слова з буквосполученням «дз»; розвивати логічне мислення, увагу, пізнавальні інтереси, мовлення учнів; виховувати самостійність і організованість.
Обладнання. Потяг з буквами, розрізна азбука, фішки з буквами для об’єднання у групи, предметні малюнки , розмальовки дзвоників, кольорові олівці, ілюстрації із зображенням квітів дзвоників, фішки для побудови звукових моделей, віяло з цифрами
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання.
Рада я вас всіх вітати!
І урок наш розпочати.
Настрій – (діти показують) просто супер, просто клас!!!
До роботи все нам всім час!
2. Визначення девізу уроку.
Девіз нашого уроку ви спробуєте скласти з розсипаних складів (у кожного на парті)
зна |
ся |
Ді |
вай |
но |
ве |
- Девіз нашого уроку – «Дізнавайся нове!», а ще протягом уроку ми зробимо деякі відкриття для себе.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
|
о у е и
|
Я Ю Є ї
|
|
|
|
- Які букви їдуть у першому і другому вагоні?
- Чому я,ю,є,ї їдуть окремо?
- Які букви їдуть у третьому вагоні?
- Чому дві букви їдуть самі?
- Подивіться уважно: в третьому вагоні не вистачає двох букв. Саме до них ми сьогодні і поїдемо у гості. Знайдіть, які ж це букви?
(Коли діти знаходять відповідь, то знаходять потрібні букви «д» і «з» у розрізній азбуці і поміщають у віконечках будиночка на дошці
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Вирішення проблемної ситуації. Робота у парах.
- Діти, ви любите гратись? Букви «д» і «з» теж люблять гратись. Давайте з ними пограємось.
(Діти об’єднуються у групи за допомогою фішок з буквами «де» і «зе».)
Завдання. На столах розміщені картки з малюнками:дерево, дятел, диня, дитина, дзеркало, заєць, змія, зірка, зебра, зозуля.
Група учнів, які обрали фішку «де» - вибирають малюнки предметів, назви яких починаються з букви «де»;група учнів, які обрали фішку «зе» - вибирають малюнки предметів, назви яких починаються з букви «зе».
Перевірка роботи: кожна група називає обрані предмети.
- А тепер всі уважно перегляньте малюнки і подумайте, у назві якого предмета на початку слова поряд ми напишемо обидві букви «де» і «зе»?
(Діти знаходять предмет і називають слово – «дзеркало».)
2. Повторення скоромовки (яку вивчали на уроці читання)
Кукурудза на городі
Дивувалась своїй вроді:
Милувалась дуже-дуже
Наче в дзеркало в калюжу.
Білі зуби, коса довгенька,
Та сукня гарна, зелененька.
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
- Щоб бути грамотними і писати без помилок ми сьогодні на уроці навчимось писати слова з буквосполученням «дз».
V. РОБОТА НАД ВИВЧЕННЯМ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Пальчикова гімнастика у парах «Двічі – двічі»
Двічі – двічі, так, так. (кулачки, долоньки)
Двічі – двічі, сяк, сяк. (кулачки зовнішня частина долоні)
Двічі так.
Двічі сяк.
Двічі – двічі, так – сяк.
2. Підготовка руки до письма. Робота з розмальовкою.
3. Робота у зошиті.
1)Діти промовляють та виконують:
Зошит свій я відкриваю,
Накосу його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писать старанно –
До роботи я візьмусь.
Списування з друкованого тексту.
2) Робота на дошці. (Декілька учнів одночасно пишуть з’єднання на дошці)
- Як ви з’єднали букви «д» і «з»?
- Як ви гадаєте, яке з’єднання правильне?
- Давайте перевіримо за прописом.
3) Каліграфічна хвилинка.
Написання з’єднань дз.
- Отже, перше відкриття ми зробили – ми навчились правильно з’єднувати букви «д» і «з»
4) Звуковий аналіз слова.
- Викладіть звукову схему слова «дзвоники»
- Перевірте, чи така у вас схема: - - 0 – 0 – 0
- Чому наші схеми відрізняються? (Діти роблять висновок, що буквосполучення «дз» позначає один звук.
- Діти, ось і друге відкриття, хоча ви його вже зробили на уроці читання - «Буквосполучення «дз» позначає один звук»
- Не забуваючи це правило, побудуємо звукові моделі слів: «дзвінок», «дзюрчить»
- Отже, тепер ми зробили третє відкриття: буквосполучення «дз» позначає один звук, який може бути твердим і м’якими.
VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
https://www.youtube.com/watch?v=4g6Cd1X7lUU
VІІ. ОСМИСЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Діти виконують завдання у «Прописах» (індивідуально)
2. Диктант слів з буквосполученням «дз».
Дзеркало, дзиґа, кукурудза, дзвоник, ґудзик, дзьоб, дзвінок.
- Підкресліть у словах буквосполучення «дз».
- Наше четверте відкриття – ми навчилися писати слова з буквосполученням «дз».
VІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Творче завдання.
- Зі слів кожного рядка складіть речення:
Столі, дзеркало, стоїть, на.
Нас, кличе, школи, дзвоник, до.
- Запишіть ці речення в зошити.
2. Гра «Веселий математик» .
На дошці записані слова – дзиґа, ґудзик, дзвінок, дзеркало.
- Покажіть, за допомогою математичного віяла, скільки букв і скільки звуків у кожному слові.
3. Розвиток мовлення.
- Складіть маленьку розповідь, але таку, щоб в ній обов’язково були слова «дзвоники» і «дзвенять».
ІХ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Вправа «Мікрофон»