НАРОДНА КАЗКА «МУДРА ДІВЧИНА».
Мета: ознайомити учнів із змістом казки, з тими випробуваннями, які довелося
подолати дівчині в боротьбі зі злом; формувати у дітей уміння і навички аналізувати казку, розвивати творче мислення; виховувати інтерес до народної творчості.
Обладнання: збірники народних казок, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Сприйняття матеріалу
Робота з текстом.
1. Сьогодні ми будемо працювати з текстом казки «Мудра дівчина», яку ви будете читати за ролями, при цьому ви повинні дотримуватися правил виразного читання (підручник, с. ____—____).
В казці ви зустрінетесь з незнайомими для вас словами. Запишемо їх в зошити.
Позиватися — судитися.
Прудкий — спритний, швидкий.
Хорти — собаки.
Прицькуйте — натравіть.
У всіх народних казках відображено життя народу, його мрії про майбутнє, уявлення про добро і зло, про долю і обов'язок. Складені народом, вони відображають його боротьбу за незалежність, його віру в особисті сили.
Казка «Мудра дівчина» належить до соціально-побутових казок.
Вона розповідає про те, як героїня домагається перемоги, добра й справедливості.
Читання казки за ролями.
II. Осмислення матеріалу
Бесіда з учнями.
Основна думка казки: боротьба розуму з безглуздістю.
III. Закріплення матеріалу
Усний переказ казки за планом підручника.
План
IV. Підбиття підсумків
Як бачимо, казка «Мудра дівчина» побудована на епізодах загадування і відгадування загадок. Відповіді дівчини на загадки пана підкреслюють її винахідливість, кмітливість, моральну і розумову перевагу. Хоч безглузді завдання пана адресуються простій селянській дівчині, фантастичний гіперболізований зміст їх не викликає у неї ні страху, ні навіть хвилювання. Навпаки, панові негайно відсилається загадка не менш фантастична, що його інтригує і спонукає придумати нову.
Казка «Мудра дівчина» хоч і невпевнено пропонує своє уявлення про високе становище людини в суспільстві, де цінувались би насамперед чесність, розум, працьовитість, людська гідність, та вона запевняє нас в тому, що людина може багато досягти завдяки розуму та праці.