Урок народознавства на тему "Моя родина, мій рід, пам'ять роду".

Про матеріал
На уроці народознавства "Моя родина, мій рід, пам'ять роду" з'ясовано значення понять "рід", "родина", "родовідне дерево", "традиції української родини", презентовано дібрані учнями афоризми до теми. Протягом уроку звучали поезії Ліни Костенко, Василя Симоненка та пісні Вадима Крищен-ка у виконанні Назарія Яремчука. Контент уроку сприяв формуванню в дітей єдності родини, роду й Батьківщини, прагнення пізнати власні корені.
Перегляд файлу

 

ТЕМА . Моя родина, мій рід, традиції мого роду. 

 

МЕТА : сприяти формуванню в дітей почуття єдності  родини, роду

      й Батьківщини, почуття святості сім'ї, прагнення пізнати 

      власні корені; вивчати традиції українського народу;

                виховувати громадянина України - особистість, якій властиві  

                любов і  повага до родини, роду, відчуття спільності й  

                наступності поколінь.

 

ТИП УРОКУ : бінарний (народознавство та музика).

 

ОБЛАДНАННЯ : поезії Ліни Костенко, Василя Симоненка,

                                 Івана Драча, Бориса Олійника, графічні схеми  

                                 родовідних дерев, вислови про рід, родину, пам'ять  

                                 родоводу.

 


Людське безсмертя з роду і до роду

Увись росте з коріння родоводу.

І тільки той, у кого серце чуле,

Хто знає, береже минуле

І вміє шанувать сучасне, -

Лиш той майбутнє

Вивершить прекрасне.

 

                                                   ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

І. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Демонстрація вчителем «Пам'ятки - завдання для учнів» та коментування її.

 

УЧНІ ПОВИННІ:

 

ЗНАТИ     1. Значення понять «рід», «родина», «родовідне дерево».

  1. Традиції свого роду.

 

УМІТИ     Досліджувати своє родовідне дерево.

 

ШАНУВА ТИ 1. Батька й матір та інших членів родини.

  1. Пам'ять роду.
  2. Традиції роду.

 

І тематичний блок «Моя Родина»

Девіз : «Тільки родина, як зірка єдина, твій порятунок, надійний причал»

(звучить пісня «Родина»)

 

Учитель :  - Діти, яке поняття ви вкладаєте в слово «родина» ?

-       Хто входить до родини ?

(мама, тато, брати і сестри, бабуся і дідусь, можуть бути і прабабуся, і прадідусь, які проживають разом)

-       Як називають старших родичів ?

(предками, пращурами)

-       Як у народі називають батьківську хату ?

(рідна домівка, рідне гніздо)

 

Учитель :     На світі білому єдине,

Як і Дніпрова течія,

Домашнє вогнище родинне,

Оселя наша і сім'я.

В щасливі і сумні години,

Куди б нам не стелився шлях,

Не згасне вогнище родинне

В людських запалених серцях.

 

-       Яку родину ви вважаєте щасливою ?

 

Метод «Мікрофон»

 

Ту, де панують:

 

                                                              любов

 

 Родина                    злагода

 

   взаємопорозуміння

 

   взаємоповага

 

-Так яка вона, українська родина ? На чому трималася і продовжує триматися ?

 

Виступи учнів з міні-проектами на теми :

  1. «Справжній господар в домі - самостійний, відповідальний чоловік».
  2. «Жінка - Берегиня роду».
  3. «Духовні заповіти української родини».
  4. «Традиції української родини».

 

 

Презентація та коментування афоризмів, про родину, дібраних учнями

 

«Нащо й клад, коли в сім'ї лад».

«Де в сімзгода панує, там і горе танцює».

«Всяка пташка своє кубельце знає, всяка людина про свою домівку дбає».

«Нема для чоловіка кращого друга, як вірна дружина».

«Найкраща спілка - чоловік та жінка».

«При своїй небозі чоловіку добре і вдома, і в дорозі».

 

(Звучить поезія Вадима Крищенка «Батько і мати»)

 

II тематичний блок «Мій рід»

Девіз : «Батьки мої і прадіди мої ніколи не цурались свого роду»

 

Учитель читає поезію Ліни Костенко «Пам'ять».

 

   І засміялась провесінь : «Пора».

За Чорним Шляхом, за Великим Лугом

Дивлюсь : мій прадід, і пра-пра, пра-пра-

усі ідуть за часом, як за плугом.

За ланом лан, за ланом лан і лан,

За Чорним Шляхом, за Великим Лугом,

вони уже в тумані - як туман -

усі вже йдуть за часом, як за плугом.

 

-  Що означає слово «рід» ?

(ряд поколінь, що походять від одного предка)

-  Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду.

Свій маленький листочок на цьому Дереві має кожен із вас. Люди завжди берегли пам'ять про своїх прадідів. Дехто міг нарахувати сім або й більше колін свого роду. Коліно - це одне покоління.

От, наприклад, ви - це одне коліно,

ваші мама й тато - друге,

дідусь і бабуся - третє,

прадідусь і прабабуся - четверте.

 

(Звучить поезія Івана Драча «Балада Роду»)

 

Літературна гра «Хто кому ким доводиться»

    Батьків чи материн брат (дядько)

    Батькова чи мамина сестра (тітка)

    Брат чоловіка (дівер)

    Брат жінки (шурин)

   Чоловік сестри жінки (свояк)


Чоловікова сестра (зовиця)

Мати дружини (теща)

Батько дружини (тесть)

Батько чоловіка (свекор)

Мати чоловіка (свекруха)

Синова дружина (невістка)

 

- Діти, кожен із вас отримав завдання скласти схему свого Дерева Роду, послухаємо ваші виступи ( кілька учнів коментують схему свого Дерева Роду)

 

(звучить пісня «Ой роде наш красний»)

 

Ой роде наш красний,

Роде наш прекрасний,

Не цураймося, признаваймося,

Небагацько нас є !

Учитель : Родина, рід, народ - які слова святі!

Вони потрібні кожному в житті !

Бо всі ми з вами - ніжні гілочки

На дереві, що вже стоїть віки.

Це Україна, батько й мати,

Прадід твій і дід,

І треба берегти коріння роду й свій нарід.

 

 

III тематичний блок «Традиції мого роду»

Девіз :»Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього»

 

Учитель : Кожна нація , кожен народ має звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками. У народі існує повір'я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Кожен народ, кожна нація тримається на прадідівських тради­ціях, символах, віруваннях. І тільки вивчаючи і знаючи ці тра­диції, ми зможемо передати культурну спадщину свого народу, набуту віками, нащадкам.

Український народ має безліч прекрасних і цікавих традицій.    Звернімо увагу на традиційні і водночас своєрідні й незвичайні уявлення українців про рослинний світ.

Ви, напевно, знаєте, що майже кожен народ має свої рослини - символи. Мають їх і українці.

Назвіть їх та пригадайте традиції й звичаї з ними пов'язані.

 

 

Міні - повідомлення учнів

(випереджувальні завдання)

 

Барвінок - вічнозелена трав'яниста рослина. Це символ молодості, кохання та шлюбу. Вінком, сплетеним з барвінку, прикрашали го­лову молодої на весіллі.             

Васильки - символ святості, чистоти, приязні. Ними прикрашали ікони,хрести у церквах. Васильки мають цілющі властивості для здоров'я.

Верба завше символізувала дівчину. Розлоге, похиле вербове гілля найчастіше асоціювалося зі смутком, жалем :

Висока верба, висока верба

 Широкий лист пускає,

    Велика любов, тяжка розлука

 Серденько крає.

Вербою, освяченою у Вербну неділю, били дітей, приказуючи : «Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля». Вважалося, що там, «де вербиця, здорова водиця».

 


 

Калина - символ дівочої краси, ніжності. Калиною дівчата прикрашали коси, оселі. Калина має цілющі властивості, нею лікували застудні хвороби.

 

 

C:\Users\user\Desktop\Нова папка (5)\-2.jpg

Дуб - символ сили молодого козака. У весільних приповідках та побажаннях дуб виступає символом подружнього життя :

Дарую два дубочки,

  Щоб жили в парі,

  Як голубочки.

Це також символ міцного здоров'я і довголіття молодих :

      Дарую дуби, що в діброві,

Будьте дужі та здорові.

Коли народжувався син, батьки висаджували два жолуді, донь­ка - калинове зерня.

- Згадаймо, діти, календарно-побутові звичаї та обряди, які стали традиційними. А допоможе нам у цьому астрономічний календар народних свят «Коло Свароже», який ви бачите на дошці.

 

                                                        Різдво

 

 

    Свято Калити                                                                              Благовіщення

 

 

  Боги-Спаси                                                                                          Великдень

 

 

        Обжинки                                                                           Зелена неділя

 

 

 

                                                   Івана Купала

 

 

      Учні коментують народні свята та згадують традиційні обряди, якими вони

     супроводжуються.         

     Учитель : - Діти, отож вивчаймо неповторні й самобутні традиції нашого

народу! Відомо, що тільки осмисливши минуле, пізнавши витоки своєї культури та історії, можна глибше зрозуміти сьогодення й уявити майбутнє.

 

      Підбиття підсумків уроку

      Учитель : - Діти, звичайно, на одному уроці осягнути глибоко зміст понять

«рід», «родина», «традиції роду» неможливо, та сьогоднішня ваша робота на уроці дала змогу усвідомити вам важливість цих понять у долі кожного та необхідність з повагою ставитися до членів своєї родини, прагнення пізнати власні корені, вивчати традиції свого роду.

 

   Домашнє завдання.

Записати від батьків, старожилів обрядові пісні, вивчити афоризми про рід, родину, пам'ять роду.

 

                                                           Література

  1. Уроки з народознавства : Посібник/Упоряд. М.К. Дмитренко, Г.К. Дмитренко. - К.: Ред. часопису «Народознавство», 1995.

 

2. Костенко Л. Вибране. - К.: Дніпро. 1989.

          3. Українське народознавство : Навчальний посібник / за ред.

             С.П. Павлюка, Г.Й. Горинь, Р.Ф. Кирчіва. - Львів : Фенікс 1994.

          4. Драч І. Поезії. - К.: Веселка. 1994.

 

 

 

            C:\Users\user\Desktop\Нова папка (5)\istockphoto-1306861005-612x612.jpg

docx
Додано
25 жовтня 2023
Переглядів
303
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку