Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Наростання економічної кризи
Мета: пояснити взаємозалежність суспільно-політичного та економічного життя в добу застою; визначити суть спроб реформувати командну економіку в другій половині 1960-х років; проаналізувати економічний розвиток УРСР у другій половині 1950-х – 1960 рр.; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
пояснювати взаємозалежність суспільно-політичного та економічного життя в добу застою;
-
визначати суть спроб реформувати командну економіку в другій половині 1960-х років;
-
аналізувати економічний розвиток УРСР у другій половині 1950-х – 1960 рр.;
-
використовувати карту як джерело інформації про соціально-економічне життя УРСР у цей період.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, картосхеми, ілюстрації до теми, мультимедійна презентація, відеоматеріали.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Бліц-вікторина.
-
Яку подію дисиденти обрали для повідомлення про арешти? (прем’єру «Тіні забутих предків»)
-
Хто виголосив промову з повідомленнями про арешти? (Іван Дзюба)
-
Хто першим піднявся у залі? (Василь Стус)
-
Який вислів став «першим за тридцять років публічним протестом проти політичних арештів»? («Усі, хто проти арештів, встаньте»)
-
Коли заарештували Василя Стуса? (у січні 1972 р.)
-
У чому звинувачували В. Стуса? (у «антирадянській агітації та пропаганді»)
-
Яка доля спіткала твори В. Стуса, написані під час перебування в концтаборі? (вилучення та знищення)
-
Коли В. Стус повернувся на Україну? (у серпні 1979 р.)
-
На скільки років засудили В. Стуса у 1989 р.? (на 10 років)
-
Автором скількох збірок є Василь Стус? (чотирьох)
-
Ким, на думку В. Стуса, має бути поет? (людиною)
-
Хто виступив ініціатором створення Української Гельсінської групи? (Микола Руденко)
-
Скільки членів налічувала Гельсінська група? (10)
-
Коли було заарештовано Миколу Руденка? (5 лютого 1977 р.)
-
Кого заарештували разом з ним? (Олексу Тихого)
-
Коли само розпустилася Московська Гельсінська група? (1982 р.)
-
У якому році Микола Руденко повернувся до України? (1990 р.)
-
Де збиралися учасники національного руху? (Біля пам’ятників Шевченка у Києві та Каневі)
-
Хто очолив Гельсінську групу після арешту Миколи Руденка? (Бредник і Мешко)
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Передбачення за ілюстраціями».
-
Перегляньте ілюстрації.
-
Узагальніть їх одним словом.
-
Зробіть припущення, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника та заповніть таблицю.
-
Визначте основні причини краху реформи.
Орієнтовна відповідь:
-
На початку реформи темпи розвитку промисловості були високими. Однак на початку 1970-х рр. з’явилися симптоми краху реформи.
-
Реформа не торкалася основ адміністративно-командної системи.
-
Партійно-державний апарат не міг та не хотів відмовлятися від звичних методів управління економікою: посилювалося директивне планування і силове управління.
-
Збільшився бюрократичний апарат.
-
Посилилися безгосподарність та безвідповідальність.
-
Заявили про себе корупція, організована злочинність, «тіньова економіка».
-
Погіршилася економічна ситуація.
-
У 1970 – 1980-х рр. народне господарство вступило в смугу кризи.
-
Аналіз карикатур (с. 147 підручника).
-
Роздивіться карикатури із сатиричного журналу «Перець».
-
Назвіть кризові явища економічного життя, які вони висміюють.
-
Як ці явища позначилися на добробуті населення?
-
Чи залежало покращення становища економіки від звичайних робітників?
-
Вибіркове читання (с. 147 – 149 підручника).
-
Зачитайте речення, що містять відповіді на запитання.
-
Яка роль сільського господарства УРСР у загальносоюзному житті?
-
Чи вдалося виконати плани семирічки 1959 – 1965 рр.?
-
Чому капіталовкладення сільське господарство не приносило результатів?
-
Що передбачала Продовольча програма СРСР 1982 р.?
-
Чому Продовольча програма СРСР не дала позитивного результату?
-
Робота з історичною картою.
-
Проаналізуйте карту «Господарство радянської України в 1960-1980-ті рр.».
-
Позмагайтеся в парах, хто почерпне з неї якомога більше інформації.
-
Складіть запитання до карти.
-
Запропонуйте їх іншій парі та вислухайте відповіді.
-
У яких областях значно переважала кількість міського населення? (Київська, Запорізька, Кримська, Полтавська, Донецька, Луганська)
-
У якій з них було найбільше міщан? (Київській)
-
У яких містах будувалися атомні електростанції? (Южноукраїнськ, Енергодар, Кузнецовськ, Нетішин)
-
Який регіон був найбільшим промисловим центром? (Східна Україна, Донецька та Луганська області, Харківська область)
-
Скільки газопроводів пролягали через Україну? (3)
-
Скільки міст видобували кам’яне вугілля? (4)
-
Яке водосховище було введено в експлуатацію раніше? (Каховське)
-
Кероване читання (с. 150 – 151 підручника).
-
Сформулюйте короткі тези, що характеризують зміни в національній та соціальній структурі населення.
-
Визначте, від чого залежали ці зміни.
-
Чим біли зумовлені міжреспубліканські міграції?
-
У якому регіоні частка росіян залишалася більш низькою?
-
Як пов’язана якість сільського господарства та збільшення міського населення?
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 152 – 153 підручника та виконайте завдання.
1-ша група – випишіть іменники, які найбільше характеризують життєвий рівень населення.
2-га група – випишіть прикметники.
3-тя група – складіть 5-6 запитань до тексту.
-
Які професії з’явилися в період дефіциту? Я
-
Яка категорія товарів була у найбільшому дефіциті?
-
У якому стані перебувала медицина республіки?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Аналіз карикатур.
-
Яким явищам буденного життя радянських людей вони присвячені?
-
Як ви гадаєте, кого саме викривають карикатуристи?
-
Як кризовий стан економіки позначився на суспільній моралі?
-
Прокоментуйте, яку проблему житлового будівництва висвітлював художник?
-
Вправа «Хмаринка слів».
-
Розгляньте «хмаринку».
-
Підкресліть поняття та терміни, які доцільно використовувати під час розповіді про період «застою».
-
Складіть з ними речення.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте урок трьома словами-прикметниками.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати §29 – 30 підручника.
-
Запитайте у бабусь та дідусів, що найбільше їм запам’яталося з періоду застою та запишіть найяскравіші спогади.