Урок "Населення Африки. Політична карта Африки."

Про матеріал
Поурочний план.Географія .7 клас.Тема. Населення Африки. Політична карта Африки. Мета: сформувати в учнів знання про основні раси і народи Африки, динаміку розміщення, вдосконалювати практичні навички роботи з тематичними картами; сприяти розвитку пам’яті, логічного мислення; виховувати толерантне ставлення до представників усіх рас і народів. Тип уроку: урок формування нових знань, вмінь, навичок
Перегляд файлу

7 клас. Географія.

Тема. Населення Африки. Політична карта Африки.

Мета: сформувати в учнів знання про основні раси і народи Африки, динаміку розміщення, вдосконалювати практичні навички роботи з тематичними картами; сприяти розвитку пам’яті, логічного мислення; виховувати толерантне ставлення до представників усіх рас і народів.

Тип уроку: урок формування нових знань, вмінь, навичок.

 

                                                  Хід уроку.

І. Організаційний момент.

- Перевірка готовності робочого місця учня до уроку.

1. Вступне слово учителя.

- На попередніх уроках ми вивчали  Африку.

- Декому із вас стало цікаво учить цю тему. І він учить її із задоволенням.

- Комусь із вас не цікаво, але учень учить бо це потрібно.

- І це не диво, бо ви всі різні.

- Я вас у цьому переконаю.

- Хто із вас любить дискотеки? Підніміть праву руку вверх.

- А хто любить футбол? Підніміть ліву руку вверх.

- В кого є брат чи сестра? Заплескайте в долоні

- А в кого є собака чи кіт? Схиліть  голову вправо, вліво.

- Поверніть голову до свого сусіда по парті .

-Подаруйте один одному теплу посмішку.

- Щойно ви були однаково всі прекрасні і такі різні.

 

На попередніх уроках ви вивчали ФГП, рельєф, клімат, природні зони Африки.

  • Я сподіваюсь, що під час вивчення ви переконались в тому, наскільки вони важливі.
  • - Сьогодні ми будемо вивчати нову тему.

ІІ Оголошення нової теми.

Жила-була дівчинка Мар’яна, ваша ровесниця. Вона дарує вам вірша і бажає добре вчитися, бо знання-це головне багатство нашого століття.

 

…. Нам добре на рідній блакитній планеті,

Ми хочем у мирі і злагоді жить,

Хай зникнуть усі смертоносні ракети,

І дружби багаття хай вічно горить!

  1. Прийом «Мікрофон».

Слайд 1.

- Які почуття і роздуми викликають у вас рядки цього вірша?

(На мою думку вони викликають, що люди не хочуть війни, а хочуть жити у дружбі)

  • Як ви думаєте? А чи у мирі і злагоді живуть народи Африки?
  • До якої раси належать українці? А народи Африки?

(європеоїдна, негроїдна ,або екваторіальна).

- За якими ознаками поділяють людей земної кулі на раси?

(Я знаю,що за зовнішнім виглядом)

 

- Хто з вітчизняних учених довів рівність усіх людських рас?

(Микола Миклухо-Маклай 1871 році оселився на острові Нова Гвінея))

  • Сьогодні ми будемо вивчати «Населення Африки»

Слайд 2

ІІІ Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

Слайд 3

Учитель

Вивчаючи природу Африки ми відкрили перед собою її екзотичний світ. А сьогодні ви також дізнаєтесь про населення материка , ,познайомитесь з життям його рас і народів, коротко оглянемо політичну карту Африки.

 

Перед вивченням нової теми перед нами стоїть проблемне питання на яке ми дамо відповідь у кінці уроку .

 

2. Прийом «Проблемне питання».

Що дає вивчення населення материка?

  • Отже від вас вимагається

 

Слухати - уважно,

Думати - швидко,

Відповідати - чітко!

Це наш девіз сьогоднішнього уроку.

 

ІV Вивчення нового матеріалу.

Слайд 4

  1. Розповідь учителя.
  • Будем працювати за таким планом.

План.

  1. Кількість та розміщення населення Африки.
  2. Раси та народи Африки.
  3. Політична карта Африки.

Слайд 5

  • Вчені вважають, що Африка є батьківщиною всього людства. З однієї з гіпотез саме тут, в зоні Великих Африканських розломів, понад 2 млн. років тому. Під дією тоді ще сильної радіації, що йшла з самого серця Землі, з’явилися перші мутанти мавп – наші предки. Їхні скам’яніли рештки знайдені на Ефіопському плоскогір’ї. Звідси вони стадами поступово розселилися по всій планеті такі собі волохаті Адами та Єви.

Під час розкопок були знайдені склети цих істот, які належали першим людям нашої планети.

Слайд 6

  • Зараз проживає на материку 1млрд. чол.
  • Як ви думаєте? Як розміщене населення на материку?

(не рівномірно)

 

Розміщення населення визначають за допомогою густоти населення.

 

  • Густота населення визначається так. Кількість населення поділити на площу материка  = чол./км ²
  •   Густота населення.
  • Середня = 33 чол.∕ км ²
  • Максимальна 1500  чол.∕ км ²
  • Мінімальна < 1  чол.∕ км ²

 

 

  • Що таке раси?

(Раси – це групи людей , які схожі зовнішніми ознаками ).

Корінні жителі Африки належать до 3 основних рас: європеоїдної, екваторіальної, монголоїдної.

Слайд7

Слайд 8

  • До європеоїдної раси належать араби, бербери.

Араби, бербери

(смаглява шкіра, вузький ніс ,овальне обличчя, темні очі та волосся)

Слайд 9,10

Нащадки – переселенців.

Французи, які проживають на Пн.

Африканери (бури), які проживають на П д.

   (смаглява шкіра, вузький ніс ,овальне обличчя, темні очі та волосся)

 

Екваторіальна раса

Масаї , тутсі.

Слайд 11

Високі на зріст до 2 метрів. Кочові племена, які шукають корм та воду для худоби. Будинки будують із гілля та навозу, по кругу. Горожу роблять із колючих гілок, це защита від левів

Чоловіки у масаїв поділяються на 4 вікові групи.

Чоловік до 13 років наз. пастухами

До 30 років воїни-морани.

До 65 років молодші старішини, вони стають старішинами.

Пастухи у 12 років здають екзамен. Хто помиляється на екзамені втрачає право носити спис. І все життя буде ходити в одязі пастуха і не матиме сім’ї.

Морани не займаються фізичною працею. Навіть харчі у них особливі. Молоко наполовину змішане з кров’ю домашніх тварин і злегка підсмажене м'ясо.

Велике значення мають зачіски. У свої походи чоловіки ходять із зачісками, але із своїми дівчатами вони ходять зовсім не розчесані.

Слайд12

 

Пігмеї «Діти лісу» живуть в екваторіальному лісі.

Слайд 13,14.

Живуть у екваторіальному лісі. Ви уже знаєте, що у екват. лісі кожний день ідуть дощі. Чому?  Все життя пігмеїв пов’язане з лісом. Їх малий зріст – це пристосовницька реакція при постійній нестачі їжі і пересуванню у лісі. У них дуже короткі ноги. Саме через них і скорочується тіло. Живуть по 15-20 сімей на основі симпатій. Жінки будують житло. Дах покривають листям банана і травою. Люблять танцювати. 

Бушмени і готтентоти (у них плоске обличчя, це їм надає схожості з монголоїдною расою)

Слайд 15,16,17.

Бушмени пустелі Калахарі.
Селищем стоянку бушменів можна назвати лише умовно, тому що, вони постійно кочують у пошуках їжі і води. На ніч вони риють ямку,обносять її щитом, який захищає від піску, і вкладаються спати по декілька чоловік.

  • Мова у них своєрідна. Цю мову можна чути, але неможливо записати. Вони клацають язиком і свистять, цокають і хриплять і це проходить дуже часто із закритим ротом.
  • Багато знають отруєних рослин
  • Їдять усе, що рухається

 

Ефіопи.  (живуть на Ефіопському нагір’ї, і мають ознаки 2 рас: європеоїдної та негроїдної. Шкіра у них мідна з червонуватим відтінком)

Слайд 18.

  • Проживає на материку також і монголоїдна раса.

Монголоїдна раса.

Малагасійці

- Ми познайомились з корінними жителями Африки.

У давні часи ці народи не мали чітких меж своїх держав.

Нині на території Африки 53 незалежні  держави.1999 році за ініціативи лівійського лідера  Каддафі була створена Організація Африканської Єдності. 2002 році її перетворили на Африканський Союз.( не входить тільки Марокко).

Слайд 20,21,22,23,24.

Колоніальне минуле.

  • Поділ території колонізаторами закінчився у другій половині ХХ століття
  • Африка була постачальником рабів та сировини.
  • 1950 році було 4 незалежні держави: Єгипет, Ефіопія, Ліберія,ПАР.
  • 1960 рік називають “Роком Африки”. (звільнилось17 держав)
  • Нині всі країни – незалежні. Їх – 53.(входять в організацію Африканський Союз)
  • Країни Африки – це країни, що розвиваються.
  • Високорозвинена країна ПАР. Багата на корисні копалини.

Найпоширеніші мови – це арабська, англійська, французька, малагасійська, берберська, африкаанс (видозмінена голландська), банту. Існує, що найменше 85 мов.

 

Проблеми народів

 

  • Майже половина населення Африки живе менше ніж на один долар в день.  У більшості країн немає обов'язкової освіти. Галузь охорони здоров'я розвинута слабо і бореться переважно з наслідками недоїдання та інфекційними хворобами – малярією, тифом, дизентерією. Багато хворих на СНІД і тих, які мають  ВІЛ-інфекцію.
  • У багатьох країнах люди не мають роботи й виживають лише завдяки іноземній допомозі.
  • Селяни займаються малопродуктивним, низькотоварним виробництвом.
  • Міські жителі працюють за наймом.

 

V. Закріплення вивченого.

1. Географічний диктант «Вікторина»

1. Яке плем’я живе у екваторіальних лісах? (пігмеї).

2. Назвати самих високих людей Африки. (масаї, тутсі)

3. Мову , якого народу можна чути , але неможна записати? (бушмени.)

4. До якої рас належать араби та бербери? (європеоїдної)

5. Який народ належить до монголоїдної раси? (малагасійці)

6. яка кількість жителів на материку Африка? (999 млн ч.)

7. Скільки незалежних країн нині на материку Африка? (53)

8. Який рік вважають «Роком Африки»? (1960)

9. Назвіть саму розвинену країну на материку. (ПАР)

10. Яка найбільша густота населення материка? 1500чол.на км кв.

VІ. «Проблемне питання» Що дає вивчення населення материка?

- вивчаючи населення ми дізнаємось,які народи населяють материк.

- Де вони проживають.

- Чим займаються.

- Як розміщуються на материку.

- Скільки країн є.

 - Ви переконались,що ця тема теж важлива. Ви згодні зі мною?

Як сказав ефіопський поет Аяльнех Мулату «Не так назва важлива для країни

                                              І обриси не так важливі,

                                              Як важливо те, хто в тому краї живе,

                                              Для чого живе, і чим живе народ»

 

     VІІ. Підсумок

- Яка тема вивчалась на уроці?

Прийом «Одне, два, три речення»

Про що ви дізнались на уроці з вивченої теми?

 

VІІ. Домашнє завдання.

§20 на с. 111,

На контурну карту нанести Найбільші країни їх столиці.

Опрацювати запитання і завдання для самоконтролю на с. 114.

Відео «Деревня Масаїв»

 

Усна гра «Летучка» Номенклатура Африки.

1.Площа Африки  -30,3 млн.км²

2.Омивається

3.Крайні точки: Пн. Рас –Енгела

                        Пд. Агульяс

                        Зх.. Альмаді

                        Сх. Рас – Гафун

4.Відокремлюється від Євразії.

5.Гори Африки: Атлас, Драконові, Капські, Семіонські.

6. Острови: Зеленого мису, Канарські, Мадейра, Мадагаскар

7. Півострів: Сомалі.(африканський ріг)

8. Ріки: Конго, Ніл, Замбезі, Нігер, Оранжева, Лімпопо.

9. На якій річці знаходиться водоспад Вікторія? Замбезі

10 Найбільше за площею озеро.(Вікторія)

11. Які ще є озера? Танганьїка, Ньяса, Чад.

12. Назвати природні зони від екватора на північ: екваторіальний ліс, перемінно-вологі ліси, савани, пустелі.

13. Пустелі: Сахара . Наміб, Калахарі.

14. Найбільша затока біля берегів Африки. (Гвінейська)

15. Найвища вершина материка. (Кіліманджаро)

 

doc
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
30 січня 2019
Переглядів
1513
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку