Читання.
Тема. Наталка Поклад «Петриківські диво-квіти». Петриківський розпис
Мета: ознайомити учнів з твором української поетеси Наталки Поклад, із гордістю України - петриківським розписом; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; учити бачити і розуміти мову творів, настрій творів; формувати вміння робити висновки, ділитися своїми враженнями про прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву, фантазію; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати гордість за свою країну, любов до художнього слова, дбайливе, шанобливе ставлення до народних традицій;
Обладнання: портрет Наталки Поклад, розмальовка в стилі петриківського розпису, вироби, оздоблені петриківським розписом.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організаційний момент
Продзвенів дзвінок, малята,
Любі хлопчики й дівчата!
З давніх пір і понині
Кажуть всі в Україні:
«Здоровенькі були!»
Привітаймося з гостями:
«Здоровенькі були!»
2. Психологічна настанова на урок. Вправа «Очікування»
- Сьогодні гарний святковий день, чудова погода. Ми бадьорі і веселі. Чого ви очікуєте від уроку? Яким він буде?
- Сподіваюсь наші очікування справдяться, тож не гаймо часу, вперед!
ІІ. Основна частина
1. Артикуляційна вправа
- Вправляємося у чіткій вимові.
Ень-ень-ень, ень-ень-ень ми говорим: «Добрий день!»
Іт-іт-іт,іт-іт-іт — друзям кажем ми: « Привіт!»
Ли-ли-ли, ли-ли-ли — здоровенькі щоб були.
Аю-аю-аю, аю-аю-аю — радо вас усіх вітаю.
2. Вправа « Звуконаслідування»
- Улюблена вправа. Чітко відновлюємо звуки:
· Курочка квокче
· Кішка муркоче
· Зозуля кує
· Собака гарчить
· Корова мукає
· Кулька лопнула
3. Гра «Доповни речення»
МИ ЧИТАЄМО. МИ МАЛЮЄМО.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Актуалізація життєвого досвіду дітей.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні урок читання ми познайомимося з твором сучасної української поетеси Наталки Поклад «Петриківські диво-квіти», дізнаємось, чим пишаються українці та що стало своєрідною візитівкою України нашої держави далеко за її межами.
Довідка про поетесу.
Про Петриківку багато ходить слави, її оспівують в піснях, складають вірші. І ось цю красу за допомогою слова змалювала у своєму творі сучасна українська поетеса Наталка Поклад.
Народилася 3 вересня 1951р. в мальовничому селі Маньківка на Вінниччині. Закінчила 8 класів, потім педучилище, а далі навчалася у Київському університеті ім. Т.Г. Шевченка на філологічному факультеті.
Учителювала, працювала у видавництвах, журналах. Вона одна з талановитіших і найпомітніших особистостей української літератури «Берегинею української лірики» називають Наталку Поклад. І це дійсно так. Її чарівна поезія не тільки привертає до себе увагу, вона просто огортає теплим і світлим позитивом, якого так бракує сучасності. «Слово до слова — і творимо світ, веселий, добрий, світлий у якому всім затишно і гарно.»
3. Робота над текстом вірша Н. Поклад «Петриківські диво-квіти».
1) Вправа «Прогнозування за заголовком та ілюстраціями».
- Прочитайте назву вірша і розгляньте ілюстрації. Про які диво-квіти йдеться?
- Як гадаєте, про що створила вірш Н. Поклад?
2) «Зразкове читання»
(Виразне читання вірша Н. Поклад «Петриківські диво-квіти» вчителькою).
3) Перевірка первинного сприймання змісту твору:
- Чи сподобався Вам вірш?
- Чи справдилися ваші передбачення того, про що йтиметься у вірші? Про які диво-квіти йдеться у творі?
- Яким настроєм наповнений вірш?
4) Словникова робота. Пояснення значення слів.
Розмай — що небудь буйно розквітле, зелене розмаїття, різноманіття.
Тарелі - дерев’яні тарілки.
Фізкультхвилинка
4. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
1) Вправа «Бджілки»: напівголосне читання вірша учнями.
2) Бесіда за змістом твору з елементами вибіркового читання.
- Де можна побачити петриківські диво-квіти? Як про це сказано в тексті?
- У якому реченні йдеться про різноманітність кольорів? Прочитайте.
- Виберіть з тексту і прочитайте ознаки, що передають красу квітів?
- Знайдіть і прочитайте речення, у кінці яких три крапки. Як ви розумієте? Як би ви їх продовжили?
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
- Ми часто говоримо: «Прочитай виразно». А що це означає?
- Автори підручника розробили пам’ятку «Вчись читати виразно». Під час підготовки користуйся нею та готовою партитурою тексту.
5. Виразне читання учнями вірша «Петриківські диво-квіти»
Фізкультхвилинка для оченят
ІV. Заключна частина
1. Рефлексія. Вправа «Мікрофон».
- Про які диво-квіти ми читали на уроці?
- Звідки вони походять?
- Хто автор твору «Петриківські диво-квіти»?
2. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати ти вірш.
https://forkids.org.ua/rozmalovky/petrykivskyj-rozpys-rozmalovka-dlya-ditej/