Урок навчання грамоти "Узагальнення вивченого про написання великої та малої букви Щщ, складів, слів з нею. Списування з друкованого тексту. Розвиток зв'язного мовлення. " Моя Батьківщина".
Урок розвитку зв’язного мовлення в 1 класі.
Тема . Узагальнення вивченого про написання великої та малої букви Щщ, складів та слів з нею. Списування з друкованого тексту. Розвиток зв’язного мовлення. «Моя Батьківщина».
Мета. Удосконалювати навички письма букв, складів, слів та речень з вивченими буквами, списування з друкованого тексту, розвивати та збагачувати усне мовлення учнів, закріплювати вміння зв’язно висловлювати свої думки на задану тему, розвивати пам’ять, увагу, виховувати любов до Батьківщини.
Хід уроку.
І. Організація учнів до уроку.
Давайте посміхнемося нашим гостям, подаруємо тепло своїх сердечок один одному і запросимо на урок гарний настрій.
Приготуйтеся швиденько,
Станьте біля парт рівненько,
Ми урок розпочинаєм,
Багато нового пізнаєм.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Фронтальне опитування. Гра «Запитання – відповідь».
2. Каліграфічна хвилинка. Запис букв Щщ, складів та слів з нею.
3. Робота в парах
(звуко- буквений аналіз слів за малюнками – показую, самі складають, піднімають руки, хто перший – читає.)
4.Запис слів, над якими проводився звуко -буквений аналіз.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Наша нова буквочка «Ща» завітала до нас з новиною.
(учениця читає вірш)
Сьогодні буквочка нова
До класу нашого прийшла,
З собою вісточку вона
Про край чудовий принесла.
У тім краю сіяє сонце,
Цвіте калина під віконцем,
Співає пісню соловей –
Розвеселяє всіх людей,
І сповіщає журавель
Про синь морів, красу земель…
(на дошці прикріплена карта України, закрита білими аркушами, на яких записані завдання).
Ми дізнаємося, про що сповіщає журавель, коли виконаємо завдання.
ІV. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Гра «Хто більше слів запам’ятає»
Я читатиму вірш, а ви спробуйте запам’ятати слова зі злиттям звуків –шч- у тому порядку, в якому вони зустрічатимуться у вірші і порахувати, скільки їх.
Щодня щасливі наші діти
Щебечуть, наче пташенята,
Як любить їх найкраща в світі
Вкраїнська Батьківщина – мати.
3. Запис слів з пам’яті під диктовку, крім слова «Батьківщина».
Останнім ви запам’ятали слово «Батьківщина».Спробуємо з’ясувати, що воно означає.
Розчитка: ба ть ко бать ко
ба ть кі в сь ки й бать ків сь кий
Ба ть кі в щи на Бать ків щи на
батько
батьківський
Батьківщина
3. Запис слова «Батьківщина» з словничка.
4. Пірамідки слів.
Читання складів, частин слів.
Рід доб прац
кра люд крас
Мовознавці:
Дід рідна мова Карпати
Прадід материнська пісня Донбас
Батьки безкраї лани Дніпро-Славутич
Батьківщина квітучі поля Чорне море
Україна вишневі сади
5. Робота з картою. Бесіда про Україну.
На цій карті зображена наша земля, країна, Батьківщина – Україна. Можна сказати, що це кольорове відображення нашої великої Батьківщини.
Фізхвилинка.
Перед наступним завданням попросимо сили у сонечка.
Встало вранці ясне сонце,
Заглянуло у віконце,
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися,
Будем дружно працювати,
Сонечко розвеселяти.
V. Вивчення нового матеріалу.
Робота з текстом «Наша Батьківщина»
1.Читання тексту «Наша Батьківщина».
Перегляньте текст і скажіть, скільки в ньому абзаців.
а) читання тексту вчителем. « Я прочитаю текст, а ви спробуйте уявити, про що я читаю.»
б) - Що ви уявляли під час слухання тексту?
- то про що це оповідання?
в) читання тексту учнями. Бесіда. Складання «павутинки». (на фоні карти)
Учні по одному реченню читають текст і дають відповіді на запитання.
Перше речення.
- Що таке Батьківщина? (Батьківщина – це наша земля).
- Чия це земля? (Земля батьків, дідів, прадідів).
- Хто такий дід? (Тато мами або тата).
- А прадід? (Дід мами або тата).
(прикріплюю до павутинки слово «земля»).
Мова
Край пісня
Земля сади
Україна БАТЬКІВЩИНА шахти
Гори поля
Лани ріки
море
Друге речення.
(прикріплюю слово «край»).
(прикріплюю слова «мова» і «пісня»).
Третє речення.
- як називається наша Батьківщина? (Україна)
(прикріплюю слово «Україна») .
Четверте речення.
(прикріплюю слова «лани», «поля», «сади»).
П’яте речення.
Шосте речення.
(прикріплюю слова «гори», «річки», «моря», «шахти»).
Сьоме речення.
V. Узагальнення вивченого на уроці.
1. Гра «Впіймай слово і склади прислів’я»
Без, що, людина, Батьківщини, - пісні, пташка, без.
Як ви розумієте його?
2. Запис прислів’я в зошит за допомогою зразка на дошці. Коментуємо написання з’єднань.
3. Релаксаційна хвилина «З любов’ю в серці».
Сядьте вільно, закрийте очі, уявіть собі, що ви стали зовсім маленькими, сидите у мами на руках, вас ніхто і ніщо не тривожить, вам зручно, спокійно, затишно. Ваше серце сповнюється любов’ю і добротою. І чуєте ви у своєму сердечку: «Що я люблю». (Читання вірша).
Відкрийте очі і знайдіть ці слова у своїх посібниках. Перегляньте очима.
А тепер спробуємо зачитати з любов’ю в серці. (по одному рядку ланцюжком).
VII.Підсумок уроку
Рід доб прац
кра люд крас