Тема. Звук [ О ]. Букви О, о.
Мета: познайомити зі звуком [ о ] і буквами О о ; розвивати фонематичний слух; вчити впізнавати і читати письмові букви;
продовжувати підготовку до складеного читання; познайомити
із знаком оклику.
Обладнання: предметні картинки, картки-схеми, зразки друкованої і письмової букви О, картки для індивідуальної роботи,
таблиця « Місто букв», фішки, нитки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
- Який звук ми вчили на попередньому уроці?
-Якою буквою ми позначаємо цей звук?
-Навіщо потрібні букви?
-Чим букви відрізняються від звуків?
2. Перевірне завдання.
І варіант ( для читаючих)
Прочитати вірш і підкреслити всі букви Аа.
ІІ варіант ( для нечитаючих)
Підкреслити всі букви Аа.
( Після виконання завдання вміючий читати учень або учитель
читає вірш.)
Сестра читати вміє
І кожного дня
Читає або пише
Велику букву А.
Якщо до міста вийде,
Всю вулицю пройде,-
Всі вивіски побачить
І букву А знайде.
3. Гра « Доскажи склад».
На дошці картинки, але вони будуть відкриті тоді , коли ви доповните частину слова складом:
коле…(со), паль…(то), від…(ро)
Який останній звук кожного слова?
ІІ. Повідомлення теми і задач уроку.
На уроці ми будемо вивчати звук [ о ], складати звукові моделі,
познайомимось з буквою О.
ІІІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Слухайте уважно і запам’ятовуйте слова із звуком [ о ]. Почули
слово із звуком [ о ] – покладіть фішку на стіл.
Чудовисько.
Чудовисько зовут сомом. Це сама велика риба, яка зустрічається
в річці або в озері. Вона схожа на товсту колоду з довгими вусами,
величезною пащею.
Але ти не бійся, дружок, купатися. Особливо теплим сонячним днем. Сом живе в глибоких ямах-вирах, де багато кореневищ, гни-
лих дерев, темних нір.
-Які слова із звуком [ о ] ви запам’ятали? Визначте їх місце у слові.
- Що ви дізналися про сома?
-Що таке вир?
- Скільки складів у першому слові? А в другому? Де знаходиться звук [ о ] ? Що ви можете про нього сказати?
У цієї букви немає кута,
До того ж вона кругла.
До того ж вона кругла,
Покотитися б змогла.
( Демонстрація великої і маленької букв о.)
- На що схожа буква О?
ІV. Закріплення та осмислення знань учнями.
- Де друковані , а де рукописні букви?
Порівняйте їх.
Зверніть увагу на квадратик поряд з буквою а. Що він позначає? Який приголосний?
Ми поставимо любий твердий приголосний і получимо
склад-злиття. Пам’ятай, що голосний – це командир. Відкрий рота так, як ніби будеш вимовляти [а-а-а]. Але попереду потрібен стояти приголосний. Швидко вимовляй приголосний, приєднуючи до нього звук [а] : [ма], [ла], [да] та інше.
Щоб прочитати склад-злиття з буквою о, потрібно скласти гу-
би для вимовлення звука [о], а спочатку швидко вимовити приго-
лосний : [ро], [бо], [во], [ко] та інше.
- Що знайшов хлопчик? Що він тримає в руці?
- Хлопчик гордий і здивований своєю знахідкою. Давайте прочитаємо, що він каже.
- Що ви помітили в кінці цього вигуку?
- Це знак оклику. Ось що він про себе розповідає:
На сторінках вгору тормашками
Стирчу!
Захоплююсь! Обурююсь!
Кричу!
Діти ! В реченні
Стою я для того,
Щоб висловити хвилювання,
Тривогу, захоплення,
Перемогу, торжество!
Не дарма від народження я
Супротивник тиші!
Де я, ті речення
З особливим вираженням
Вимовляти повинні.
- Які почуття виразив в своєму вигуку хлопчик?
- Де стоїть дівчина? Які почуття вона відчуває? Як ви здогадались?
Прочитаємо вигук дівчини під світлиною.
- Який знак стоїть в кінці? Чому?
V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Бесіда.
- Над яким звуком працювали сьогодні?
- Що ви розкажете вдома про звук і букву о?
- Де може стояти звук [о]?
2. Робота в зошитах.
Друкування букв Оо.
3. Гра « За грибами».
Сьогодні за грибами підуть ті, хто назве ім’я, в якому є звук [о].
Слово потрібно розділити на склади, скласти з цим словом ре-
чення.
( Оля, Толя, Коля, Поля, Зоя, Антон, Боря.)
4. Визначення місця букви О у « Місті букв».
VІ. Підсумок уроку.
- Що нове вивчали на уроці?
- Чому навчились?
- Про що розповісте вдома?