Мета: ознайомити учнів з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Навчання грамоти. Читання.
Тема. Звуки [р], [р′]. Позначення їх буквами Р, р («ер»).Читання складів,слів. Скоромовки.
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: предметні малюнки до загадок, звуко-складові моделі та фішки до них, картки-блискавки, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Стали, дітки, підтягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Попрацюємо гарненько.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення матеріалу
1 Бліц-опитування
Учитель швидко показує букву, учні називають її, а також звуки, що вона позначає на письмі.
2 Читання складів та слів на картках-блискавках
Пи са во му кі ско плу спі
вона мова сом слон клас папка сапа
3 Гра «Слово в слові»
— Пошукайте нові слова в слові калинові.
Лин, нова, вона, вони, вінок, віник, нива.
III. Мотивація навчальної діяльності
1 Відгадування загадок
Має клешні й довгі вуса.
Я і сам його боюся:
Він щипає, мов гусак,
Ну, а звуть щипаку... (рак).
А ось, де може жити рак, ви скажете, відгадавши таку загадку.
• Наче скло прозоре,
В’ється синя стрічка,
То біжить у море
Безупинна... (річка).
— Назвіть перший звук у словах-відгадках.
2 Складання звукових моделей слів-відгадок
— Отже, з яким звуком ви ознайомитесь на уроці?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком і буквою, яка його позначає на письмі, будете вчитися читати нові склади, слова, вивчите скоромовку. А на уроці ви повинні бути уважними і старанними, щоб виконати всі завдання.
V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
1 Виділення звуків [р], [р′]
Дірявим ситом із ріки
рак носить воду
на грядки.
В. Лучук
— Назвіть слова зі звуками [р], [р′]. Визначте їх позицію в названих словах.
2 Артикуляція звуків [р], [р′], віднесення їх до приголосних, позначення фішкою
3 Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
— Утворіть всі можливі склади зі звуками [р], [р′].
2) Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворили.
3) Гра «Відшукай кінець»
Ридають літери в кожному рядочку:
Від слів лишилися тільки шматочки.
Кінець треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
4 Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
VI. Фізкультхвилинка
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! —
У нас розпочалася гра.
Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! —
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились...
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
VII. Ознайомлення з новою буквою
1 Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву р («ер»)
Виліз равлик на стеблину,
Зупинився і завмер.
На собі несе хатину,
А вона — як буква «ер».
В. Гринько
2 Місце букви в касі
3 Друкування літер Р, р у зошитах
Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою та зошитом.
4 Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині буква р («ер»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
VIII. Робота за Букварем (с52-53)
1 Розглядування малюнків. Складання звуко-складових моделей слів редиска, равлик, визначення позиції нового звука
2 Відгадування загадки, викладення звукової моделі слова сорока
Біла латка, чорна латка по дереву скаче.
3 Робота зі складовою таблицею
— Назвіть звуки, що позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть звуки, що позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте надруковані склади.
— Які склади пропущені?
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
4 Читання слів за променеподібною таблицею
5 Словниково-логічні вправи
Утворення і читання слів із запропонованих складів.
6 Читання слів у колонках
— Прочитайте слова зі складом ра, ро, ру.
— Порівняйте кожну пару слів.
IX. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа повторюється 20 разів.
X. Продовження роботи за Букварем (с.53)
1 Гра «Слухняний ротик». Робота над скоромовкою
1) Мовчазне читання.
2) Читання хором з нарощуванням темпу.
3) Заучування скоромовки.
4) Промовляння скоромовки окремими учнями.
2 Логічна вправа «Хто у кого»
XI. Підсумок уроку
— Яку букву вивчили на уроці? Знайдіть її в касі.
— Які звуки вона може позначати?
— Коли ви були маленькі, у багатьох з вас вимова звуків [р], [р′] викликала труднощі, як і у героя вірша К. Дяченка «Важка літера».
Боря «ер» Не вимовляє. Йому мама Підсобляє: — Каже: «Риба, Ріпа, брама, Марка, хмарка, Зебра, грак». Та у Борі Знов не так: Риба — «либа», Ріпа — «ліпа», |
«Малка», «хмалка», «Зебла», «глак»... Аж червоний Весь. Бідак. Мама встала: — Ех ти, «Боля»! Він як скочить На стілець: — І не Боля я, А — Бо-ря!!! Ну, нарешті... Молодець! |