Урок навчання грамоти в першому класі
Тема. Звуки [йі], буква Її. Звукове моделювання. Письмо малої та великої літери Її.
Мета: ознайомити учнів з буквою Ї та її звуковим значенням;
розвивати вміння визначати наголошений склад;
вчити писати малу й велику літери Її;
розвивати фонематичний слух;
виховувати інтерес до пізнання нового.
Обладнання: малюнки, букви на магнітній основі, індивідуальні магнітні дошки для малювання, звукові фішки, люстерка, складова таблиця, м’яч, складові індивідуальні лінійки, кубики зі складами.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань.
1. Організаційний момент.
Вивчу букву й напишу, прочитаю слово.
Всім малятам розкажу: вчитись- це чудово!
2. Повторення вивчених букв П, г, с, К, Р, м, в.
3. Добір слів з прописаними буквами на початку слова, в середині, в кінці слова.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Відгадування загадки про їжачка. .
Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий,
Вдень ховається, вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься? (Їжачок)
2. Перегляд ілюстрацій з їжачком.
3. Розповіді дітей про їжачка.
4. Хвилинка-цікавинка.
Їжачиха – дуже дбайлива мама. Кубельце вона вимощує з сухої трави. Годує їжаченят своїм молоком. А коли малята підростають, їжачиха разом з ними виходить на полювання. Вони мають, насамперед, навчитися добувати їжу.
5. Малювання їжака на індивідуальних магнітних дошках.
6. Звуковий аналіз слова ЇЖАК. Робота зі звуковими фішками.
7. Пояснення вчителем про двозвучність букви Ї.
8. Гра « Впіймай м’яч- назви слово”. Назвати слова, які містять букву Ї.
9. Ознайомлення з друкованою буквою Її на основі малюнка.
10. Робота в зошиті. Розфарбування веселої букви.
11. Друкування в зошиті великої та малої літер Її.
12. Фізкультхвилинка. Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок-
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять, дев’ять, вісім, сім!
Грушечки ці ніс він їм.
13. Читання складів з магнітної дошки. Гра «Зустріч букв».
ЇВ- ЇЛ- ЇД- ЇГ- ЇН- ЇК- ЇР- ЇП- ЇБ- ЇТ- ЇС- ЇМ
14. Музична хвилинка. Робота за складовою таблицею Зайцева.
(Під музичний супровід діти співають по співку за складовою таблицею Зайцева. Найсильніший учень виконує роль диригента , показуючи на таблиці кожен склад для слабших дітей.)
15. Гра зі складовими лінійками.
Показати склад з буквою Ї, який називає вчитель.
16. Утворення слів із буквою Ї (1 команда працює з кубиками Зайцева, 2 – на магнітній класній дошці, 3 – з розрізною касою букв).
17. Складання речень з утвореними словами.
18. Робота в зошиті. Написання малої та великої літер їЇ.
19. Робота за букварем.
20. Гра «Щоб ротик був слухняним».
Скоромовка. Їжак, їжаченя
Їдуть по гриби щодня.
Їжачиха помагає,
Строїжки їм збирає.
21. Читання віршика- потішки читаючими учнями.
Каже Коля: «Їжачок!
Маєш безліч голочок.
І навіщо так багато?!
Може, вмієш вишивати?
Може, шиєш одяг часто?
То чому ж він весь дірчастий?»
-На колючую, на спинку
Спробуй, одягни свитинку,-
Їжачок відповідає.
-Ох і клопоту ж він має!
22. Постановка і вирішення проблеми.
- Чи можна шити їжаковими голочками?
ІІІ. Підсумок уроку.
1. Вибір королеви написаних букв. Самооцінка уроку.
2. Узагальнююча бесіда.
- Діти, з якою буквою ми сьогодні познайомилися?
- Хто зможе надрукувати цю букву нам на дошці?
- Які звуки позначає ця буква?
3. Читання вірша вчителем.
НЕПРОХАНИЙ ГІСТЬ
Прийшов опівночі, ступив через поріг,
Задріботів, зацокав по кімнаті,
І від його маленьких ніг
Сліди лишилися лапаті.
Обнюхав черевики, підійшов
До мисочки, де молоко біліло,
Почав хлебтати – щоб ти був здоров! –
Та так, що аж під носом засвистіло.
І ще гостріш блищали колючки,
Коли він молока напився.
Порвав мені газету на шматки
І в тій газеті у кутку вмостився.
Ну, це уже занадто, друже мій,
Чи ти забув, де маєш ночувати?
Ану збирайся, та лишень мерщій,
Отак забути можна й рідну хату.
А він фурчить та дивиться в вікно,
На місяць дивиться й мені шепоче:
«Мої батьки пішли давно в кіно,
А сам в норі сидіти я не хочу!» (В.Грінчак)