Урок навчання грамоти ( читання )
Тема: Звук [в ], позначення його буквою В, в.
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [в ] та буквою, що його позначає, вчити виконувати звуко - буквенний аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами, розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане, виховувати допитливість, любов до Батьківщини.
Обладнання: макет дерева з вишнями, на яких написано склади, макет сонечка, предметні малюнки, фішки для звукових моделей, малюнки до загадок, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
І. Організація класу
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
Починається урок.
Наші вушка на маківці (показують),
очі ширше відкриваємо.
Слухаємо і запам’ятовуємо,
ні хвилини не втрачаємо.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
На дошці – малюнок дерева з вишеньками, на яких написані склади:
ні, на, но, ну, ни, ін, ан, он, ун, ин.
Біля дерева - вчитель ставить малюнок дівчинки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Червоненька і смачненька, дуже з вигляду гарненька,
І боки у неї пишні, влітку смачно їсти …. (вишні)
виблискують з гущавини.
Василько воду ллє на квіти (імітують),
щоб вищі виросли вони (імітують).
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Ознайомлення з новим звуком.
1. Артикуляція звука [ в], віднесення його до приголосних.
2. Аналітико – синтетичні вправи.
1) Гра « Утвори склад».
Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.
2) Гра «Назви звуки».
Учитель називає склад, учні називають звуки, з яких він складається.
3) Гра «Злови своє слово».
Діти плескають у долоні, якщо чують новий звук.
Вірш А. Німенко «Сонячний дім»
Привітний і світлий наш сонячний дім,
як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата,
в любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім – це моя Україна!»
4) Робота в парах.
- Подивіться на малюнок, попробуйте знайди слова зі звуком [ в] і побудуйте звукову модель.
5) Учні добирають свої слова з новим звуком.
6) Фізкультхвилинка.
- Що ж, мабуть, прийшла пора трохи відпочити.
Я вас хочу на зарядку, друзі, запросити.
Руки вгору піднімаємо, швидко вниз їх опускаємо.
Нахил вправо, нахил вліво – повторімо знову вміло.
VІ. Ознайомлення з новою буквою
Дощик накрапає, травка росте,
дощик накрапає, і рибка пливе.
Дощик накрапає у чисте віконце,
вмивається природа, всміхається сонце.
На дошці – малюнок сонечка, в середині – буква в , на промінцях – а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
VІІ. Робота за Букварем.
Оченята роблять вправи:
вліво, вправо,вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз,
оченятами дивись!
Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз, протягом 2 хв.
VІІІ. Підсумок уроку.