Урок милосердя й доброти
Навчання грамоти, 1 клас
Звук [в], позначення його буквою Вв («ве»).
Особові займенники, їх уживання у реченнях. Читання складів, слів, речень
Мета: ознайомити учнів з буквою Вв («ве»), її назвою та звуковим значенням; навчити читати цю букву в складах і словах, дати уявлення про особові займенники він, вона, воно, вони (без уживання терміна); вчити правильно й доречно вживати їх у мовленні; розвивати зв ҆ язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас, виховувати почуття людяності, доброти, любові, турботи про тих, хто того потребує.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок милосердя й доброти.
Хід уроку
− Пролунав уже дзвінок,
Він покликав на урок.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп ҆ ятка.
Працюватимемо старанно,
щоб почули у кінці, що у 1 класі
діти – просто молодці!
− Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі.
Тому ми й розпочинаємо наш урок з розчитування.
Чи – чи – чи – чистомовку кажи.
Ят – ят – ят − їх пишуть для всіх малят.
Ки – ки – ки – їх говорять залюбки.
Ло – ло – ло – щоб чисте мовлення було.
б) малюнки осені і калини (Коли калина червоніє, осінній вітер тихо віє.)
Жарко, сонечко в зеніті,
Тепле море …що це? (Літо)
Я запрошую вас у літо Слайд № 1
− Слово «літо», «камінь» чи «вата»?!
Перший склад лі-«вата», другий - то-«камінь».
− Побудуйте звукову модель цього слова. (Діти виконують завдання)
− Яка буква позначає м ҆якість приголосного? (і).
− Які звуки у слові літо ми уже знаємо? (Діти називають приголосні звуки, а голосні проспівують)
− Діти, а ви хочете, що було літо?
− Чому? (Відповіді дітей) Слайд № 2
− А дощику треба радіти влітку? (Чому?)
− А боятися треба дощика?! (Відповіді дітей)
Учитель:
− Так, бо можна намокнути і захворіти, як це сталося з однією пташкою. Її ви впізнаєте у загадці.
III . Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини.
Та на ду – ду голосну
Грає пісню чарівну:
− Тьох – тьох – тьох.
(Соловей) Слайд № 3, № 4
Учитель:
− Перший птах – це птах наших країв, а другий птах живе там, де є багато лісів.
Це пташка весни і літа.
З якою пташкою соловей має схожість? (Горобцем)
Соловей будує своє гніздечко тільки в кущах,
щоб ніхто до нього не добрався.
Пропоную вам послухати віршик про солов ҆ я (читає учениця) Слайд № 5
СОЛОВЕЙКО ЗАСТУДИВСЯ
Дощик, дощик, ти вже злива!
Плаче груша, плаче слива.
Ти періщить заходився,
соловейко застудився.
А тепер лежить під пледом,
п'є гарячий чай із медом.
− Допоможемо соловейку вилікуватися?
− А чим лікують застуду, кашель?
( Гарячим чаєм, медом, малиною, лимоном, яблуками…)
І якщо ви будете гарно працювати, то соловейко прилетить до цього столу почаювати. Слайд № 6 (білий стіл)
Учитель:
− Без чого не можна попити чаю, дізнаєтесь у наступній загадці.
Є у блюдечка подружка,
Що одне лиш має вушко,
Можеш кралю цю зустріти,
Як захочеш чай попити.
Що це? – Чашка («Камінь» чи «вата»? «Камінь»)
− А хто прийшов провідати солов ҆ я? – Мавпа
− А як можна ніжніше її назвати? (Мавпочка, мавпеня)
− Мавпа, мавпочка («камінь» чи «вата»? («Камінь»)
− А мавпеня – мавпе – «камінь», а − ня – «вата».
− Яким звуком у слові мавпа закінчується другий склад?
(Відповіді дітей: звуком [в]
− А у слові соловей, де стоїть [в]?
(Відповіді дітей)
IV . Сприймання нового матеріалу
а) звуковий аналіз слів:
«вишні», «кавун», «слива» з опорою на схеми, подані в підручнику.
Вишня, кавун, слива – це ягоди.
(Гостинець−лікування (ягоди шипшини) прикріплюється до столу)
б) Поповнення (збагачування) словникового запасу учнів
− Назвіть слова, в яких є звук [в] або [в'].
(Вогонь, відро, ванна, віник, морозиво…)
(Гостинець−лікування (яблуко) прикріплюється до столу)
в) читання прямих і обернених складів у «будиночках»
Квіти чорнобривців для соловейка.
г) Робота з сюжетними малюнками:
(Він, вона, воно, вони) – рольова гра
д) Фізкультхвилинка «Човник»
ж) Скоромовка
Іван уважно слухав вранці
веселу пісню солов ' я.
з) Читання тексту (с. 41)
и) Інтерактивна вправа «Загадкова скринька» Слайд № 8 (мед)
Творче завдання: виконати звукову модель до слова «мед».
v. Самооцінка. Рефлексія.
VI. Підсумок уроку.
− Вправа «Мікрофон» (Діти висловлюють свої думки).
Учитель:
− Дякую, можу сказати, що у 1 класі діти – просто молодці!