Тема: Навчаюся правильно вживати літературні форми іменників у місцевому відмінку множини із прийменником по.
Мета: розвивати уміння учнів правильно вживати літературні форми іменників у місцевому відмінку множини із прийменником по, узагальнити знання учнів з теми «Іменник», розвивати здатність співпрацювати з іншими учасниками навчального процесу, виконувати розумові операції й практичні дії; розвивати усне і писемне мовлення, увагу, уяву.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник Українська мова та читання № клас. М.Вашуленко.
Хід уроку
І Організаційний момент. Емоційне налаштування
-Діти, подаруйте усмішку один одному.
Мелодійний дзвінок покликав усіх на урок… СЛАЙД 2
-Зараз у нас урок української мови. Проведу його я – звати мене Юрій Юрійович
Перевірте, чи все необхідне ви підготували?
ІІ Мотивація навчальної діяльності
-Продовжіть речення
- Я вивчаю мову, щоб…
ПРИГАДАЙТЕ,
- Які закінчення мають іменники чоловічого роду в Орудному відмінку?
- Які закінчення мають іменники чоловічого роду в Родовому відмінку?
- На які запитання відповідає Місцевий відмінок?
2. Каліграфічна хвилинка. СЛАЙД 3
Проведемо каліграфічну хвилинку.
- Запишіть: 7 лютого класна робота.
- З нового рядка запишіть букви, склади, та слова
ІІІ Повідомлення теми уроку. СЛАЙД 5
Сьогодні на уроці ми продовжимо визначати правильні закінчення іменників, але вже у місцевому відмінку.
Тема нашого уроку : Навчаюся правильно вживати літературні форми іменників у Місцевому відмінку множини з прийменником ПО
ІV Вивчення нового матеріалу.
- Що таке прийменник? (службові слова , короткі слова біля іменників)
- Назвіть приклади прийменників. У,в, на, по, біля, під, над…
- Яку роль виконують прийменники в реченні? ( поєднують між собою слова).
- З яким відмінком завжди вживаються прийменники? ( Місцевим)
- Дослідимо, яке закінчення мають іменники в М.в. множини.
- Прочитайте іменники в називному відмінку : столи , поля
- Утворимо форму місцевого відмінку з прийменником ПО
- По столАХ, по полЯХ
- Зробіть висновок, яке закінчення мають іменники в М.в. Множини з прийменником по АХ, ЯХ
3.Робота з правилом. СЛАЙД 7
Прочитайте правило. В українській мові іменники в місцевому відмінку множини з прийменником ПО мають закінчення АХ, ЯХ
Чи правильний висновок ми зробили?
4.ЗВЕРНИ УВАГУ!
Слайд 8
V. Закріплення вивченого. Виконання вправ.
1.Вправа 51.(усно) СЛАЙД 9
- Що ми бачимо на екрані? (Ілюстрація природи)
- Що зображено на малюнку?
Гори, озеро, дерева, хмари, земля, берег.
Давайте спробуємо вжити ці іменники у формі місцевого відмінка множини із прийменником по.
По горах, по озерах, по деревах, по землях, по берегах.
- Визначте закінчення.(-ах, -ях)
-Який висновок можемо зробити? (Іменники у місцевому відмінку множини із прийменником по мають закінчення –ах,-ях.
Складіть речення із одним іменником.
2. Вправа 52. СЛАЙД 10
Щойно ми з вами подорожували по природі , а тепер поїдемо по містах.
Прочитайте, територіальні назви, які є в містах: Площа, вулиця, проспект, бульвар
- Запишіть ці слова в стовпчик
- Утворіть форму М.в. множини з прийменником ПО , та запишіть (після тире) позначте закінчення. Записати з коментуванням.
- Перевірте СЛАЙД 11.
3.Вправа 53. СЛАЙД 13
- Виконаємо вправу 53. Прочитайте текст. Яка його тема? і дайте йому заголовок (Подільські ліси. Совиний яр)
- Випишіть іменники в М.в. множини (по ярах та балках)
- Яке вони мають закінчення? –АХ
- Чому слова Поділля , Швейцарія пишуться з великої букви?
ФІЗХВИЛИНКА.
4.Вправа 54. СЛАЙД 14
Виконаємо вправу 54. Прочитайте.
_ Поясніть, чому це текст?
- Який заголовок доберете? (Незвичайні риби. Ходячі риби.)
- Випишіть іменники у М.в. множини. Визначте в них закінчення.
- Перевірте СЛАЙД 15
- Що означає слово плантаціях? (полях)
- Поясніть : слова РИБИ і РИБАЛКИ це спільнокореневі слова чи форми слова ?
5.Коментоване письмо. Вправа 55. СЛАЙД 16
Виконаємо вправу 55 з коментуванням. Прочитайте речення і вставте потрібне закінчення в словах. Виписуємо тільки слова із закінченнями. Коментуємо свій вибір.
(по ринвах, по листках, по горах, по квітках, по схилах, по кутках, по байраках, по садках)
6.Вправа 56.
- Подивіться на малюнок. Куди зібралась ця сім\я? (в подорож)
- Чи любите ви подорожувати? На яких видах транспорту ви любите подорожувати?
- Прочитайте текс. Скажіть , по яких місцях подорожують туристи?
- Запишіть виділені іменники, вживаючи прийменник ПО та НА.
- Виділіть закінчення та назвіть їх.
По країнах і містах
По селах і селищах
По лісах і горах, по річках
На потягах й автобусах
На велосипедах і мотоциклах
На плотах і човнах
VI. Підсумок уроку
-Давайте пригадаємо: СЛАЙД 18
- які закінчення мають іменники в М.в. множини?
- Коли вживаємо прийменник ПО ?
- Поставте слово друг у О.в. другом
РЕФЛЕКСІЯ СЛАЙД 19
Продовжіть речення
- Сьогодні я навчився….
Самооцінювання СЛАЙД 20
-Проаналізуйте свою роботу на уроці. Подумайте, чи все вам було зрозуміло, чи всі завдання ви змогли зробити? Оберіть відповідний смайл