Розробка уроку з навколишнього світу для учнів першого класу за науково-педагогічним проектом «Росток»
Тема: Чим нас Природа пригощає?
Мета: Познайомити дітей з «подарунками» Природи (горіхи, квіти, гриби, лікарські рослини, зернові); систематизувати знання дітей: для чого люди використовують лікарські рослини? Які існують правила збирання грибів? На що багата щедра осінь? Розвивати пізнавальний інтерес, зв’язне мовлення, образне мислення. Сприяти вихованню обережного ставлення до природи.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: підручники, ілюстрації до уроку, презентація, ножиці, олівці, кольоровий папір, клей.
Хід уроку
І. Організаційний момент. (1 хв)
Подивилися на мене
Усміхнулися усі
Хто готовий до роботи?
Всі готові! Молодці!
ІІ. Актуалізація знань дітей.(1 хв)
- Діти, я хочу розпочати наш урок з вірша, послухайте уважно і дайте відповідь на питання
Проблемне питання: Про що, на вашу думку, піде розповідь на уроці?
ІІІ. Оголошення теми і постановка навчальної мети. (1 хв)
Ми у лісі побуваєм
І багато чого взнаєм
Всі розкриєм таємниці
Чим нас Природа угощає?
Бо домівка всіх одна
Ліс, зелена сторона.
Висновок: Сьогодні ми дізнаємось: Чим нас природа пригощає.
IV. Відкриття дітьми нових знань. (7 хв)
1. Горіх
І ось вам перший подарунок від Природи. Що це?
- Ти мене не обминай
А скоріше відчиняй
Не дивись, що кам’яний –
Розіб’єш, а я смачний
Недарма кладуть в пиріг
Упізнав? Та я ж…(горіх)
- Подивіться, якими смачними горішками пригостила нас Природа.
* Арахіс заспокоює організм, впливає на здоровий сон. Його плоди знаходять в землі на коренях.(Україна)
*Кеш’ю пропонують їсти при захворюванні ясен. Якщо ви хочете, щоб у вас була біла емаль на зубах також жуйте кеш’ю. (Тайланд)
* Ліщина по корисним якостям наближається до м’яса свинини. (Україна- кущ)
* Мигдаль (невелике дерево) – містить корисні мінерали, які необхідні для здоров’я кісток. (Китай)
* Грецький горіх(дерево) – має таку назву, бо його завезли грецькі купці ще в давню Русь, дуже багато років тому. Масло цього горіха має сильну ранозагоювальну дію.
- Грецький горіх (дерево)
- ліщина (кущ)
- арахіс (земляний горіх)
Висновок – Перший подарунок від Природи – Горіх.
2. Квіти
- Послухайте загадки, які приготували діти, давайте відгадаємо їх.
* Виросли на лузі
Сестрички маленькі.
Очі – золоті
А вічки біленькі. ( Ромашка)
* Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло.(Кульбабка)
- Навіщо природі необхідні квіти?(краса, насолода, естетичний смак)
Висновок: Щоб наше життя було краще, різнобарвне природа подарувала нам квіти.
3. Лікарські рослини
А ще природа піклується про наше здоров’я, тому вона дарує нам рослини – ліки.
Зараз добре попрацюємо і розгадаємо кросворд.
1) Викупана в сонечку, стоїть донечка. Бджоли сонячний медок дістають з її квіток. (Липа)
2) Що за назва у рослини, мов вона вбиває звіра? (Звіробій)
3) Виростає шкода на кінці города. Хто до неї доторкнеться, як ужалений – сахнеться. (Кропива)
4) Як листки її пом’яти, добре чути запах…(М’яти)
- Прочитайте, яке слово вийшло. (Ліки)
- Для чого ж люди використовують лікарські рослини нам розкажуть. Працює «Довідкове бюро» (5 хв)
Діти:
*Липа найсолодше дерево для бджіл, а ще чудовий матеріал у руках народних умільців.
* По соку липу пізнають. Сік липи – липне, через це й дістало назву це дерево.
* Звіробій має таку зазву, бо він отруйний для звірів . Але для людини звіробій дуже корисний, він знищує бактерії в організмі людини.
* М’ята - лікарська рослина, використовується для відновлення здоров’я людини.
*Кропиву – використовують, як в народній так і традиційній медицині. Ця рослина містить велику кількість вітамінів.
Висновок: Навіщо природа подарувала нам лікарські рослини.
V.Фізична хвилинка. (1 хв)
Встали, як квіточки
Присіли, як грибочки
Встали, як квіточки
Присіли, як грибочки
І руками, мов віти тихо помахали
І колосся у пучок раз і два зібрали
Пострибали, політали і всі лінощі прогнали
4.Гриби (5 хв)
- А ще природа пригощає нас грибами, особливо їх багато восени.
Ви послухайте уважно, про який гриб ведеться, де його можна зустріти. Треба співставити малюнок і текст
* Білий гриб – боровик!
Він до свого бору звик.
Грибника злякався,
В глицю заховався.
Ні очей, ні вушок –
Сам лиш капелюшок.
* Ми, лисички, жовті личка,
Ростом зовсім невеличкі,
Не червиві, дуже чисті,
Не ховаємося в листі.
* Ми рябенькі і гарненькі,
Назву маємо – опеньки
Бо рясніємо на пнях
Як веснянки на носах.
- Капелюшки різні маю
І біленьку ніжку,
Та чомусь ,сама не знаю,
Звуся сироїжка.
- А які ще їстівні гриби ви знаєте?
- А які гриби не можна вживати в їжу?
Мухомор (ліки для тварин: лосі, білки, корови, ліси)
Бліда поганка (отруйні всі частини гриба – отруйна для людини і тварини)
А зараз давайте складемо правила збирання грибів.
1) Не зривай незнайомі гриби.
2) Зрізай гриб ножем.
3) Не знищуй отруйні гриби.
4) Не зривай гриби обабіч доріг.
5. Борошно (2 хв)
- Подивіться на дошку, про який подарунок Природи ми ще не говорили?
Колосок, колосок
Золотистий бочок
Колосок достигав,
Зерна в росах купав
На вітрах їх сушив
В промінцях золотив
Як змололи ми їх,
Вийшов борошна міх.
6. Презентація (2 хв)
- А які вироби можна зробити з борошна?
VI. Творча самостійна робота. (10 хв)
- А зараз попрацюємо у групах.
Перша група : гриби – їстівні і отруйні;
Друга група : горіх – до дерева дібрати плід;
Третя група: хліб – дорога хіба від поля до столу;
Четверта група : лікарські рослини – застосування;
П’ята група : квіти – квіти українського віночку.
VII.Рефлексія уроку. (1 хв)
- Пригадайте, чим нас Природа пригощає?
- Що необхідно, щоб Природа давала свої плоди?( сонце, повітря, вода)
1