Комунальний заклад «Печенізький ліцей ім. Г. Семирадського» Печенізької селищної ради Харківської області
Конкурс розробок
«Фантастична п’ятірка»
Новела «Останній листок» – гімн людині,
що здатна на самопожертву заради ближнього.
Специфіка розкриття образу Бермана
\
Виконала: Маренич Тетяна Петрівна,
вчитель зарубіжної літератури
2025
ТЕМА. Новела «Останній листок» – гімн людині, що здатна на самопожертву заради ближнього. Специфіка розкриття образу Бермана.
Мета:- навчати здобувачів освіти аналізувати прозовий твір, розширити знання про новелу, удосконалювати навички аналізу художнього твору; визначити особливості розвитку сюжету твору, характеризувати образ Бермана, його моральні якості;
- розвивати зв’язне мовлення, вміння виділяти головне в художньому творі; - виховувати дружбу і колективізм, почуття взаємоповаги, взаємодопомоги, співчуття, милосердя, бажання допомогти в тяжку хвилину.
Обладнання: репродукція картини Жан Батіста-Каміль Коро «Порив вітру» (1860р.), репродукція статуї «Мойсей» Мікеланджело, текст твору, хмаринка слів, діаманта, демонстраційний матеріал, карта та фото Неаполітанської затоки,схема зірки
ТИП УРОКУ:урок вивчення нового матеріалу.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Милосердя – це прагнення всім серцем допомогти іншим,
підтримати матеріально й духовно,
грошима й доброю порадою, підтримати в радості
та втішити у біді. Краще за все в тайні,
без зайвого галасу, не сповіщаючи інших,
що ти такий добрий і хороший.
(Соломон)
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Ця вправа підвищить емоційний рівень, допоможе досягти успіху основної мети уроку, налаштує на романтичну атмосферу.
1. Вправа «Незакінчене речення» Перша частина фрази. Як би ви її закінчили?
«Світ належить оптимістам,…» (песимісти - тільки глядачі).
Вчитель. Про оптимістів та песимістів, про їх ставлення до життя, до реалізації своїх сподівань, про людську віру в життя, про те, що за жодних умов не можна втрачати надію на краще йтиметься сьогодні на уроці за новелою О. Генрі «Останній листок».
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1.«Занурення в тему уроку»
Розгляньте репродукцію картини французького художника доби «Романтизму» Жан Батіста-Каміля Коро «Порив вітру» (1860р.)
- Яка пора року зображена на полотні?
-Чи можна її вважати символом новели «Останній листок»
-Спрогнозуйте, які моменти життя головних героїв будуть у центрі нашої уваги ?
-Як ви думаєте, чому події твору розгортаються саме восени?
-Чому новела має назву «Останній листок»?
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.
1. Пояснення вчителя.
- Новела О. Генрі «Останній листок» у світовій літературі є однією із найкращих новел, яка розкриває тему відданої любові людини до людини, взаєморозуміння, взаємопідтримки, самопожертви, порушує проблеми злиденного життя людей мистецтва, боротьби за виживання та прагнення зробити добро іншому.
- Що таке новела?- Які її ознаки?
Новела (італ. - новина) - невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, напружений сюжет. Наявність чіткої композиції, зведення до мінімуму персонажів, несподівана розв’язка.
Характерні ознаки новели:
-Творчість О.Генрі - це зразок майстерного володіння жанром короткого оповідання. Він не знає рівних в умінні побудувати гострий сюжет та мистецтві створення непередбачуваної розв’язки. Письменник зумів збагатити новелу уведенням двох розв’язок та прийомом несподіваної кінцівки. Причому друга доповнює першу або протиставлена їй.
Дві сюжетні лінії: перша – розповідь про життя двох подруг та хворобу Джонсі, друга – про художника-невдаху, старого Бермана та його шедевр.
Головні герої новели стають втіленням кращих людських якостей.
2.Словникова робота.
Гуманізм (від лат. humanus - людяний) – це віра в цінність, свободу і незалежність людини. Всі люди володіють власними моральними цінностями і несуть відповідальність за власні вчинки.
Грінвіч-Вілідж (Манхеттен) – район у західній частині Нью-Йорка, де мешкали художники, поети, музиканти, актори.
Мансарда – приміщення на горищі з похилою стіною або стелею.
Авеню – широка вулиця, обсаджена деревами.
Фармакопея – посібник для аптекарів.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
1.Установіть послідовність подій у творі.
2. Робота над сюжетом та композицією твору.
-Що є експозицією в новелі? (Експозицією є ознайомлення з місцем, де відбуваються події. Це опис кварталу, де поселилися герої).
-До чого нас готує така вступна частина? Хто живе в бідному кварталі? (Вона налаштовує читача на розповідь про бідних дівчат , які не мали достатніх статків, щоб винаймати квартири в престижних районах міста)
-Коли починається зав’язка твору? (Це хвороба Джонсі)
-Чому уособлений образ містер «Пневмонія» заглянув саме у той квартал, де жили дівчата? ( Пневмонія – це запалення легенів – найчастіше починається від переохолодження; від недостатнього харчування. А дівчата жили в нестатках, тому й Джонсі захворіла).
- Прокоментуйте висновок лікаря після відвідин Джонсі.
(-У неї один шанс… ну, скажімо з десяти…- І цей шанс полягає в тому, щоб вона хотіла жити. Та коли люди починають діяти в інтересах гробаря, то вся фармакопея – марнота. Ваша маленька подруга вже вирішила, що ніколи не одужає.) (Дівчина й справді, на жаль, не бачить, за що їй триматися у цьому світі, тому безнадійно чекає на смерть).
-Про що думала Джонсі, рахуючи листки з плюща, що опадали?(«Коли впаде останній, я помру.» Дівчина пов’язала життя плюща зі своїм власним).
- Тому розвитком дії у новелі є догляд Сью за хворою Джонсі.
–Як поставилася до хвороби Сью?Які основні риси характеру ми можемо виділити?(Дівчина надійна, терпляча, відповідальна. Дбає про подругу, прагне заробити грошей, щоб підтримати хвору Джонсі. Подруга чинить добро, це допомагає їй подолати власні життєві негаразди).
-З чиєю допомогою Сью хотіла намалювати ілюстрацію до журнального оповідання? Зачитайте опис цього героя і відомості про нього.
(Мова йдеться про художника-невдаху Бермана. Він мріючи про власний шедевр, але цього так і не сталося, «було натягнуте чисте полотно, що вже двадцять п’ять років чекало перших штрихів шедевра», «сорок років тримав він у руках пензель, але й на крок не наблизився до своєї Музи…»)
-На що автор звертає увагу в описі Бермана?(Йому вже перевалило за шістдесят, і борода в нього, як у скульптури Мікеланджело «Мойсей», кільцями спускалася з його голови сатира на тіло карлика.)
-Автор акцентує увагу на невідповідність у зовнішності героя. Він наголошує, що у нього голова сатира і тіло карлика.
Сати́ри (грец. σάτυροι) — у давньогрецькій міфології — лісові й гірські божества нижчого рангу, які уособлювали первісну, грубу силу природи; демони родючості, постійні супутники Діоніса.
Карлик - доросла людина маленького зросту.
-Хто ж такий Мойсей?
Репродукція статуї «Мойсей»
Мікеланджело
Мойсей – оди н з найвідоміших персонажів в Біблії. Згідно з переказами, Мойсей автор перших п’яти книг Біблії.
Ще до народження Мойсея народ Ізраїлю жив в Єгипті. Спершу євреї займали почесні посади і користувалися повагою правителя, але згодом їх становище змінилося і вони стали виконувати важкі господарські роботи. Щоб число євреїв не збільшилося, фараон наказав убивати єврейських немовлят чоловічої статі. У такій обстановці народився Мойсей (що означає витягнутий або врятований з води). Мати залишила його в кошику на березі річки. Там хлопчика знайшла дочка фараона і взяла на виховання, а його матір найняли як годувальницю. Мойсей був царівні як син, але потім втік з Єгипту. Господь велів Мойсеєві повернутися в Єгипет і вивести євреїв.
Коли євреї йшли через пустелю, то вони голодували, але Бог посилав їм манну. Вони дісталися до гори Синай, то Мойсей піднявся на гору і був там 40 днів. Сам Господь вручив кам’яні скрижалі (кам’яні плити) завіту, на яких були вибиті 10 заповідей Закону Божого. Поки Мойсей був на горі, євреї «зробили собі лите теля, і принесли йому жертви», Мойсей же, спустившись з гори, в гніві спалив все це і стер на порох. Євреї ще довго мандрували по пустелі, перш ніж дістатися до обіцяної їм Богом землі. Там він і помер у віці 120 років.
Вчитель. -Чи випадково автор порівнює Бермана із Мойсеєм?
(Ні. Обидва герої старшого віку, досвідчені, готові прийти на допомогу іншим, уособлюють добро. Як пророк блукав зі своїм народом аж 40 років пустелею, прямуючи до кращого життя, і привів свій народ «у землю обітовану», так і Берман вивів Джонсі із стану зневіри і втрати бажання жити до життя і творчості)
- З перелічених якостей випишіть ті, що були притаманні Берману. Визначте позитивні та негативні риси характеру.
милосердя неохайниймудрість
60 років борода як у скульптури
Мікеланджело «Мойсей» чуйність небайдужість
пияка Берман типовий невдаха
гидкий старий доброта старий базіка
потворна зовнішність щиросердність байдикування
співпереживання гуманність
герой голова сатира і тіло карлика
Образ Бермана створений за допомогою антитези, яка є не просто художнім засобом, а й основним композиційним прийомом. Узагальнимо наші висновки щодо образу Бермана за допомогою «Діаманти».
Пияка
старий базіка
потворна зовнішність, байдикує
типовий невдаха – милосердна людина
співпереживає, створює, рятує
чуйний гуманний
ГЕРОЙ
-Берман погодився позувати Сью. Вони разом вийшли до іншої кімнати, «зупинилися біля вікна й з острахом подивилися на плющ»
-Адже, листок упав з дерева, а Джонсі спала і ще цього не бачила.
Слово вчителя. –Чому ж одним із героїв стає саме плющ? Чому ж все-таки плющ потрапив у поле зору письменника, а не якась інша рослина?
(Показ зображення рослини)
Плющ звичайний – (перекладається як виноградна лоза) це вічнозелена ліана, котра все, що трапляється на її шляху, обвиває, бо стебло дерев’янисте, повзуче. Прикріплюється до будь чого численними додатковими корінцями, досягає від 10 до 80 метрів. Листя плюща блискуче, шкірясте. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і як символ смерті.
Вчитель. –Діти, цікава символіка новели. Плющ вічнозелений, може рости в досить несприятливих умовах, «чіпляється за життя». Тому в новелі, де йдеться про боротьбу за життя, взято саме цю рослину.
Отже, символіка рослини допомагає більш повно розкрити основний задум письменника.
-Діти, ви мали завдання виписати із тексту речення, у яких є словосполучення «останній листок». Спробуємо прокласти своєрідну «доріжку» цього листка, яка вкаже на оптимізм та песимізм розповіді.
І група ІІ група
|
Песимісти |
Оптимісти |
|
«Коли впаде останній, я помру» |
«На цегляній стіні ще виднів листок плюща. Один - єдиний… Це останній. Я думала, він неодмінно впаде вночі». |
|
«Я хочу, поки стемніло, побачити, як одірветься останній.» |
«…самотній листок плюща тримається на своїй ніжці» |
|
«…я хочу побачити , як упаде останній листок» |
«Щось примусило цей останній листок залишитись там, де він є, щоб показати, яка я була противна. Це гріх – хотіти вмерти» |
-Отже, оптимісти несуть в собі надію і прагнення до здійснення мети.
-А тепер простежимо за вживанням слова «шедевр»:
1. «Він усе хотів написати шедевр, але цього так і не сталося»( Свідчення факту);
2. «В кутку стояв мольберт з підрамником, на якому було натягнуте чисте полотно, що вже двадцять п’ять років чекало перших штрихів шедевра».(Іронічно);
3. «Коли я намалюю шедевр, і ми всі виберемося звідси. Їй-бо, виберемося!»(Оптимістично).
- Про що мріяли Берман і Джонсі? (Берман мріяв створити шедевр – намалювати безсмертну картину, Джонсі - намалювати Неаполітанську затоку.).
-Що потрібно Джонсі було зробити для цього? (Поїхати в Неаполь, до Італії).

-Неаполітанська затока - це частина Тірренського моря, розташована на західному березі Італії, відома красою навколишньої місцевості, багата тваринним світом. Навколо Неаполітанської затоки з північного заходу на південний схід розташовані: місто Неаполь, вулкан Везувій, руїни стародавнього міста Помпеї тощо.
-Як ви гадаєте? Чому американський письменник у своєму творі неодноразово згадує Італію, Мікеланджело? (Італія вважається батьківщиною мистецтва. Тут жили багато художників, письменників, музикантів, які своєю творчістю розвивали та прославляли культуру країну).
-Серед них також українські письменники Леся Українка, Михайло Коцюбинський та інші.
-Як же героїня новели вижила? Чи зможе вона реалізувати свою найзаповітнішу мрію? Чи намалює Неаполітанську затоку?(Так. Завдяки тому, що останній листок зберігся на плющеві під час дощу. Це надія на життя. Джонсі знайшла в собі внутрішні сили для одужання і здійснила мрію).
-Що є кульмінаційним моментом у новелі ? - Що ми дізнаємося про Бермана? ( Нам стало відомо, що він під час жахливої ночі, взявши драбину, палітру і пензлі під дощем малював листок плюща на стіні будинку, тож замерз, від запалення легенів помер в лікарні.)
-То які ж риси Бермана ще розкрилися? (Готовність до самопожертви, любов до ближнього).
- Прокоментуйте висловлювання (епіграф) Соломона.Чи згодні ви з ним?
-Добро, яке зробив Берман,- це і врятоване життя молодої дівчини, і здійснення його заповітної мрії. Він виконав своє призначення на землі – творити добро. Цей старий невдаха постає взірцем тієї дієвої любові, яка без жодного слова кидається на допомогу іншим. Образ Бермана набуває справжньої духовної величі.
-Спочатку здається, що головною сюжетною лінією є хвороба дівчини, але насправді - це самовідданий вчинок Бермана, на який ніхто не очікував. Обидві сюжетні лінії набувають несподіваної розв’язки в кінці новели, коли стає відомо, чим пожертвував старий художник заради порятунку молодої дівчини, яка вже втратила надію на одужання і віру в себе.
-Прочитайте останні речення з новели, де «останній листок і шедевр» Бермана зливаються в одне оптимістичне ціле. Це свідчить про те, що кожна людина може здійснити свою мрію: « А тепер подивись у вікно, люба, на останній листок плюща. Тебе не дивувало, що він ні разу не затремтів і не колихнувся від вітру? Ах, сонечко, це і є шедевр Бермана, він намалював його тієї ночі, коли впав останній листок».
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
1.Діалогічний практикум «Обміняємось думками!»
2. Виконайте тестування «О. Генрі «Останній листок»
(Режим доступу: https://cutt.ly/ztYOZth
2. Вправа «Дотягнись до зірок»
-Заплющіть очі. Уявіть, що над вами безкрайне небо, усіяне зірками. Знайдіть якусь яскраву зірку, пов’яжіть її зі своєю мрією, бажанням…
Розплющте очі, простягніть руки до неба, дотягніться до своєї зірки. А тепер зніміть зірку з неба і обережно покладіть перед собою.
-Дайте назву своїй зірці. (Роздати схему зірки).
-Що потрібно зробити , щоб її дістати?
-Запишіть на звороті зірки, що потрібно зробити, щоб досягти своєї мети.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.