Нуклеїнові кислоти. Структура та властивості ДНК і РНК.
Мета:
-
Освітня: вивчити будову нуклеїнових кислот як біополімерів; розібрати структуру нуклеотиду; засвоїти принцип комплементарності; порівняти ДНК та РНК.
-
Розвивальна: розвивати просторову уяву, аналітичне мислення та вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між будовою молекули та її функцією.
-
Виховна: формувати науковий світогляд та розуміння єдності живої природи на молекулярному рівні.
Обладнання:
-
Динамічна модель подвійної спіралі ДНК.
-
Мультимедійна дошка (відео анімація реплікації ДНК).
-
Для інтерактиву: набори кольорового паперу (або конструктор LEGO, або пластилін), нитки, ножиці, скотч.
-
Таблиця «Порівняльна характеристика ДНК і РНК».
Тип уроку: Комбінований урок з елементами лабораторного практикуму.
Хід уроку
1. Привітання та мотивація (3 хв)
— «Вітаю! Сьогодні ми розкриємо найбільшу таємницю природи: як у маленькій клітині вміщується "інструкція" з побудови всього організму. Ми навчимося читати мову, якою написана книга життя».
2. Актуалізація опорних знань (5 хв)
Питання до класу:
-
Які органічні сполуки ми вже вивчили? (Білки, ліпіди, вуглеводи).
-
Де в клітині зберігається спадкова інформація? (У ядрі).
-
Чи чули ви про «генетичний відбиток пальців»?
3. Вивчення нового матеріалу (15 хв)
Поняття нуклеотиду: Пояснення будови (азотиста основа + вуглевод пентоза + залишок фосфорної кислоти).
Принцип комплементарності: Пояснення правил «стикування» основ:
-
У ДНК: А-Т, Г-Ц.
-
У РНК: А-У, Г-Ц.
Порівняння: ДНК (два ланцюги, дезоксирибоза, Т) проти РНК (один ланцюг, рибоза, У).
4. Інтерактивне завдання: Моделювання «Живий ланцюг нуклеотидів» (15 хв)
Завдання: Учні об'єднуються у групи по 4-5 осіб. Кожна група має створити модель фрагмента молекули ДНК.
Алгоритм роботи:
-
Кожній основі присвоюється колір (наприклад: А — синій, Т — жовтий, Г — зелений, Ц — червоний).
-
Учні вирізають з паперу «нуклеотиди» відповідних кольорів.
-
Перша група викладає довільний перший ланцюг (наприклад: А-Г-Т-Ц).
-
Друга група має максимально швидко «синтезувати» комплементарний ланцюг (Т-Ц-А-Г) і з’єднати їх нитками (водневими зв’язками).
-
В кінці всі фрагменти груп з’єднуються в одну довгу «молекулу класу».
5. Закріплення матеріалу (5 хв)
Задача: Фрагмент одного ланцюга ДНК має послідовність: АГЦ-ТТА-ГЦТ. Запишіть послідовність другого ланцюга.
Обговорення: Що станеться, якщо в ланцюгу відбудеться помилка (мутація)?
6. Підсумок уроку (2 хв)
— «Сьогодні ви власноруч створили модель ДНК. Пам’ятайте, що довжина всіх молекул ДНК в одному вашому тілі дорівнює відстані від Землі до Сонця і назад 70 разів! Ось яка потужна ця мікроскопічна структура».
7. Домашнє завдання (2 хв)
-
Опрацювати параграф.
-
Заповнити порівняльну таблицю «ДНК та РНК» у зошиті.
-
Бонусне завдання: Дізнатися, що таке «проєкт геному людини» та підготувати коротке повідомлення (3-4 речення).