Дата: 27.11.2020 р., клас: 5-а, 5-б
Тема уроку: Об’єм прямокутного паралелепіпеда і куба
Мета уроку: сформувати поняття одиниці вимірювання об’єму, об’єму прямокутного паралелепіпеда і куба; сформувати вміння виконувати завдання, у яких передбачено обчислення об’єму прямокутного паралелепіпеда; оперувати числовою інформацією, геометричними об’єктами у просторі.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання та наочність: картки, підручник, таблиці.
Хід уроку
І. Організаційний момент (вітання, створення емоційного стану)
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
1)Перевірка завдання, заданого за підручником: № 609, 610, 612
№ 609
Р = 4 ∙ (a + b + c) = 4∙ (13 + 16 + 21) = 4∙50 = 200 см
№ 610
S = 2 ∙ (ab + ac + bc) = 2 ∙(9∙24 + 9∙11 + 24∙ 11) = 2 ∙ (216 + 99 + 264) = 2 ∙ 579 = 1158 м2.
№ 612
Р = 12 ∙ a = 12 ∙ 7 = 84 см
S = 6 ∙ a ∙ a = 6 ∙ 7 ∙ 7 = 294 cм2
2)Фронтальне опитування:
1.Які предмети дають уяву про прямокутний паралелепіпед?
2.Як називають сторони прямокутного паралелепіпеда?
3.Скільки у прямокутного паралелепіпеда: граней; ребер; вершин?
4.Як одним словом називають висоту, довжину, ширину прямокутного паралелепіпеда?
5.Яку фігуру називають кубом?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Уявлення про об’єм фігури (робота з підручником: п.23, сторінка 142 – 143).
2.Об’єм куба і прямокутного паралелепіпеда. Одиниці вимірювання об’єму:
КУБ |
ПРЯМОКУТНИЙ ПАРАЛЕЛЕПІПЕД |
Граней - 6 (квадрати) |
Граней - 6 (прямокутники) |
Ребер – 12 |
Ребер – 12 |
Вершин - 8 |
Вершин - 8 |
|
|
Кожна грань куба - квадрат |
Кожна грань паралелепіпеда - прямокутник |
Об’єм куба |
Об’єм прямокутного паралелепіпеда |
V = a ∙ a ∙ a = a3 |
V = a ∙ b ∙ c |
Одиниці об’єму: мм3, см3, дм3, м3.
Одиниця вимірювання об’єму рідин: літр (л).
V. Засвоєння нових знань і способів дій
Робота з підручником: №№ 628, 629, 633, 635.
VI.Застосування знань та вмінь
Самостійна робота:
Варіант № 1 |
Варіант № 2 |
1.Прямокутний паралелепіпед має виміри 2 см, 8 см, 4 см. Знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда. |
1.Прямокутний паралелепіпед має виміри 5 см, 6 см, 4 см. Знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда. |
2.Дано куб. Ребро якого дорівнює 9 м. Знайти об’єм куба. |
2.Дано куб. Ребро якого дорівнює 6 м. Знайти об’єм куба. |
3.З кубиків з ребром 1 см складено геометричні тіла. Знайдіть об'єми цих тіл.
|
3.З кубиків з ребром 1 см складено геометричні тіла. Знайдіть об'єми цих тіл.
|
4.Виразіть 6 дм3 в см3 |
4.Виразіть 7 дм3 в см3 |
5.Ширина прямокутного паралелепіпеда дорівнює 9 дм, а довжина на 6 дм більша за ширину, висота у 3 рази менша від довжини. Знайти об’єм паралелепіпеда. |
Ширина прямокутного паралелепіпеда 10 дм, довжина на 4 дм більша за ширину, висота у 2 рази менша від довжини. Знайти об’єм паралелепіпеда. |
Фізхвилинка
Ви плідно попрацювали, настав час відпочинку:
Ми з-за парти швидко встали
Й об'єм кулі показали.
Руками поганяймо вітер
Й малюємо паралелепіпед.
В замок руки склали -
Ногами кола описали.
Присіли раз і підвелися -
До ребра куба потяглися.
Очі разом всі закрили -
Об'єм призми уявили,
Три стрибка вгору зробили
І за парти знову сіли.
VIІ. Підбиття підсумків уроку, рефлексія
VIІІ. Домашнє завдання: п.23.- читати, №№ 630, 634, 636.