Об’єм прямокутного паралелепіпеда і куба
Мета: закріпити поняття про прямокутний паралелепіпед та куб, їх складові елементи; формувати вміння обчислювати об’єм тіла за допомогою формули; вчити учнів розв’язувати задачі на знаходження об’ємів паралелепіпеда та куба, розв’язувати задачі практичного змісту; розвивати здатність самостійно мислити, розвивати логічне мислення, розвивати міжпредметні зв’язки; виховувати розуміння значущості математики, як науки серед інших наук, виховувати інтерес до знань, до предмета.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання:
1.Мультимедійний проектор.
2.Презентація в Power Point.
3.Моделі прямокутного паралелепіпеда і куба.
4.Кросворд
5.Картки з бліц-контролем (28 шт.: 14 шт. – В1, 14 шт. – В2).
6.Пам’ятка «Міри об’єму» (28 шт.)
7. Картки із с.р. (28 шт.: 14 шт. – В1, 14 шт. – В2).
8. Замочки (6 шт.)
9. Ватман з малюнком дерев’яного будинку з закритими дверима.
Методи та методичні прийоми: пояснювально – ілюстративні, репродуктивні, проблемні, частково – пошукові, дослідницькі.
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, групова, індивідуально – відокремлена.
Хід уроку
1) Привітання:
В класі гості в нас зібрались,
З ними дружньо привітались,
Їм голівками кивнем
І урок свій розпочнем.
2) Визначення відсутніх;
3) Перевірка готовності класного приміщення;
4) Перевірка готовності учнів до уроку;
5) Псигологічне налаштування на роботу:
― Кожному з вас хочу побажати, щоб на уроці ви були:
«У» - уважними;
«С» - спокійними;
«П» - прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
― Бажаю всім досягти успіху на уроці! Адже з малої перемоги розпочинається великий успіх.
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1.Яку геометричну фігуру зображено на слайді? |
1.Яку геометричну фігуру зображено на слайді? |
2. Із скількох прямокутників складається поверхня прямокутного паралелепіпеда? |
2. Із скількох квадратів складається поверхня куба? |
3.Напишіть формулу для обчислення площі поверхні куба. |
3. Напишіть формулу для обчислення площі поверхні прямокутного паралелепіпеда. |
4.Обчисли площу поверхні прямокутного паралелепіпеда, виміри якого дорівнюють 5 см, 3 см і 2 см. |
4. Обчисли площу поверхні прямокутного паралелепіпеда, виміри якого дорівнюють 3 дм, 4 дм і 7 дм. |
5. Обчисли площу поверхні куба, якщо площа однієї грані куба 25 см2. |
5. Обчисли площу поверхні куба, якщо довжина одного ребра - 5 см. |
Питання до Матющенко Д.:
Оцінка:_________
Питання до Радченко А.:
Оцінка:_________
Питання до Тібеж К.:
Питання до Брильова Є.:
Оцінка:_________
Взаємоперевірка математичного диктанту
Варіант 1 |
Варіант 2 |
|
|
|
2.6 |
|
3.S=2(ab+bc+ac) |
|
4.S=2(3∙4+4∙7+3∙7)=2∙(12+28+21)=122 дм2 |
|
5. S=6∙52=150см2 |
Виставляю оцінки
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (3 хв)
1. |
п |
р |
я |
м |
о |
к |
у |
т |
н |
и |
к |
|
|
2. |
б |
і |
ч |
н |
і |
||||||
3. |
о |
б |
΄ |
є |
к |
т |
|
|||||
|
4. |
є |
г |
и |
п |
е |
т |
|||||
5. |
п |
е |
р |
и |
м |
е |
т |
р |
|
|||
1.Як називається чотирикутник, якщо його площу можна знайти за формулою S=a*b?
2. Поверхня піраміди складається з основи, вершини піраміди та граней. Як називають ці грані піраміди?
3. Є суб’єкт, а є …?
4. Місце розташування одного із «Семи чудес світу» - піраміди Хеопса.
5. Що називають сумою всіх сторін?
- Молодці! Отже, тема нашого уроку «Об’єм прямокутного паралелепіпеда, куба». На уроці ми узагальнимо, систематизуємо наші знання про прямокутний паралелепіпеда та куб й будемо використовувати їх при розв’язуванні задач практичного змісту.
- Ми відкрили третій замочок від темниці.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу (7 хв)
- Тож, об’єднаємо свої зусилля для подальшого дослідження прямокутного паралелепіпеда, куба - для цього повторимо зв'язок між одиницями вимірювання об’єму. В цьому нам допоможе пам’ятка «Міри об’єму», які лежать у вас на партах.
«Історична довідка»
Загальна формула об’єму прямокутного паралелепіпеду
Усно. Робота з підручником
Формула об’єму прямокутного паралелепіпеду через площу основи та висоту
Наприклад:
S=25 см2 h=4 см
V=25*4=100 см3
Усно. Робота з підручником
Формула об’єму куба
Наприклад:
а=2 см
V=2*2*2 = 8 см3
ІV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок (10 хв)
Колективне розв’язування задачі
У нашому класі навчаються 28 учнів. Скільки об’єму повітря приходиться на 1 учня?
Відповідь: 384 м3 – об’єм повітря, що знаходиться в класній кімнаті, яка має форму прямокутного паралелепіпеда; на одного учня припадає 12 м3 повітря.
Робота з підручником
Фронтальна робота
1) 900 см3
2) 1200 м3
Робота біля дошки
№888 Розв’язання
1)10*5*4 = 200(куб.м) – об’єм сіна в сараї;
2) (200:10)*6 = 120(ц) – маса сіна
Відповідь.120ц
№ 891
Робота в парах
Розв’язання
1) 2*8= 16л=16(дм3) – об’єм прямокутного паралелепіпеда
2) 40*20=800 (см2) = 8 кв.дм – площа дна акваріума
3) 16: 8 = 2м – висота акваріума
Відповідь. 2м
V. Самостійна робота з самоперевіркою за еталоном (10хв)
Прізвище учня |
Самоперевірка за еталоном |
Завдання варіант 1 |
|
1.Прямокутний паралелепіпед має виміри 2см, 8 см, 4 см. Знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда. |
1. Прямокутний паралелепіпед:
V=аbс V= 2∙8∙4= 64 см3 |
2.Дано куб. Ребро якого дорівнює 6 м. Знайти об’єм куба. |
2. Куб: a =6 м V=а3 V=63 =216 м3 |
3.З кубиків з ребром 1 см складено геометричні тіла. Знайдіть об'єми цих тіл.
|
V=6 см3 |
4.Виразіть 7 дм3 в см3 |
4. 7 дм3 =7000 см3 |
5.Дано: прямокутний паралелепіпед; ширина – 9 дм; довжина -?, на 6 дм більша за ширину; висота -?, у 3 рази менша від довжини. Знайти: об’єм паралелепіпеда. |
5. Дано: прямокутний паралелепіпед; ширина – 9 дм; довжина -?, на 6 дм більша за ширину; висота -?, у 3 рази менша від довжини. Знайти: об’єм паралелепіпеда. 1) 9 + 6 = 15( дм) - довжина 2) 15:3=5 (дм) – висота 3) 9 ∙15∙5= 675( дм 3 ) |
Кількість балів |
|
Прізвище учня |
Самоперевірка за еталоном |
Завдання варіант 2 |
|
1.Прямокутний паралелепіпед має виміри 5 см, 6 см, 4 см. Знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда. |
1. Прямокутний паралелепіпед:
V=аbс V= 5∙6∙4= 120 см3 |
2.Дано куб. Ребро якого дорівнює 9 м. Знайти т об’єм куба. |
2. Куб: a= 9 м V=а 3 V=93 =729 м3 |
3.З кубиків з ребром 1 см складено геометричні тіла. Знайдіть об'єми цих тіл.
|
3. Об’єм одого кубика - 1 см3 Кількість кубиків – 6 V=6 см3 |
4.Виразіть 6 дм3 в см3 |
4. 6 дм3 = 6000 см3 |
5.Дано:прямокутний паралелепіпед; ширина – 10 дм; довжина -?, на 4 дм більша за ширину; висота -?, у 2 рази менша від довжини. Знайти: об’єм паралелепіпеда |
5. Дано: прямокутний паралелепіпед; ширина – 10 дм; довжина -?, на 4 дм більша за ширину; висота -?, у 2 рази менша від довжини. Знайти: об’єм паралелепіпеда. 1) 10 + 4 = 14( дм) - довжина 2) 14:2=7 (дм) – висота 3) 10 ∙14∙7= 980 ( дм 3 ) |
Кількість балів |
|
Святий Миколай говорить слова вдячності дітям, що звільнили його і тепер він може їхати додому.
VІ. Підведення підсумків (5 хв).
Заключне слово вчителя. Виставлення оцінок.
VІІ. Домашнє завдання (5 хв)
Зробити відповідні заміри та знайти об'єм своєї кімнати.
Виготовити макет паралелепіпеда (куба) з паперу, металевого дроту або інших матеріалів.