Урок для 8 класу з поглибленим вивченням математики складається з 6 кроків:
Дивись, не помились!
Математика - це інструмент фізики
Побудуй графік!
Обчисли!
Перевір свої знання! (Самостійна робота в двох варіантах)
Досліди!
Тривалість уроку 45 хвилин
Тема уроку: Функція її властивості та графік.
Інтелектуальний марафон
Мета: формувати навички побудови графіків, уміння працювати з графіками, розвивати обчислювальні навички при використанні функції ,
повторити властивості лінійних функцій, функцій з модулем;
виховувати увагу, спостережливість під час виконання завдань, інтерес
до математики; розвивати логічне мислення, графічну культуру.
Обладнання: жетони; епіграф уроку; дидактичні матеріали,
підручник (А.Г.Мерзляк. Алгебра, 8 клас. 2016 р.).
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
- Французький письменник XIX століття Анатоль Франс одного разу зауважив: "Вчитися можна тільки весело... Щоб перетравлювати знання,
потрібно поглинати їх з апетитом".
Так ось, давайте сьогодні на уроці прислухаємося до поради цього письменника, будемо активними, уважними, знання поглинатимемо з великим задоволенням, адже вони стануть у пригоді вам у подальшому навчанні. Отже,
тема уроку: Функція , її властивості та графік.
А епіграфом уроку будуть вищезгадані слова А. Франса.
І. Перший крок марафону: "Дивись, не помились!"
1.Яку функцію називають оберненою пропорційністю?
2.Яка множина є областю визначення функції , де к 0 ?
3.Як називають фігуру, яка є графіком оберненої пропорційності?
4. Як називають частини, з яких складається гіпербола?
5. Яка множина є областю значень функції , де к 0?
6.У яких чвертях розташований графік функції , якщо к 0 ? якщо к 0?
7.Чи перетинає графік вісь абсцис, вісь ординат?
За кожну правильну відповідь учень одержує 2 бали (учень одержує жетон на 2
бали).
ІІ.Другий крок марафону: "Математика - це інструмент фізики
"
Перед кожним учнем рис. 24.6 стор.167 підручника (до задачі 24.15). Учитель
пояснює умову, аналізує малюнок. Далі пропонується серія запитань до
графіка:
швидкістю 8 км/год, 24 км/год;
за 3 год; за 4 год;
Кожна правильна відповідь оцінюється 2 балами. Учні, які дали правильну
відповідь, одержують жетон на 2 бали.
ІІІ.Третій крок марафону: "Побудуй графік"
Учитель викликає до дошки двох учнів. Вони мають побудувати графіки функцій ; і розповісти всі відомі їм властивості цих функцій.
Відповіді учнів оцінюються жетонами у 9 балів. В цей час клас працює над
виконанням вправи №24.31(3) стор. 170 у робочих зошитах. Перші три учні,
які виконають завдання правильно, отримують жетони у 9 балів. Один з учнів
аналізує вправу №24.31(3) вголос.
Наступне завдання виконуємо колективно (графік побудовано заздалегідь на
відкидній дошці).
Задача
Користуючись графіком функції , знайдіть:
1.Значення функції, якщо значення аргументу дорівнює: -4; 5; 1,5.
2.Значення аргументу, при якому значення функції дорівнює: 8; 2,5; -3;
3.Значення аргументу, при яких функція набуває додатніх значень;
4.Значення аргументу, при яких функція набуває від’ємних значень;
За кожну правильну відповідь учень одержує 1 бал (жетон на 1 бал).
ІV.Четвертий крок марафону: Обчисли!
1.№24.17(1) Знайдіть значення параметра к , при якому графік функції проходить через точку: 1) А(-5;4) – учень виконує біля дошки, учні – в зошитах.
№24.17(2) учні розв’язують усно.
2.№24.18(1) Графік функції проходить через точку А(10;1,6). Чи проходить графік цієї функції через точку: 1) В(-1; -16)? – учень виконує біля дошки, учні – в зошитах.
№24.18(2) учні розв’язують усно.
Відповіді учнів оцінюються жетонами у 3 бали.
V. П’ятий крок марафону: Перевір свої знання!
Самостійна робота ( 10 хв. )
Учні отримують завдання (2 варіанти) і аркуші в клітинку для відповідей.
Варіант 1
1.На одному з рисунків зображено графік функції у. Укажіть цей рисунок.
А) Б) В) Г)
2.Графік якої функції зображено на рисунку? у
А) уБ) у; 5
В) у = х+5; Г) у = -х – 5; -5 0 х
3. Обчисліть значення функції у в точці х.
а) 2; б) 6; в) 11; г) 1;
4. Серед наведених функцій укажіть пряму пропорційність.
А) у=12 + х; Б) у = 12; В) у; Г) у = 12x;
5. При яких значеннях х невизначена функція у?
6. Побудуйте графік функції: .
Варіант 2
1.Графіком якої з наведених функцій є горизонтальна пряма?
А) у = 8х – 7; Б) у = 8х; В) у = 8 – х; Г) у = 8;
2.На одному з рисунків зображено графік функції ; Укажіть цей рисунок.
A) y Б) y В) y y Г)
0 x 0 x 0 x 0 x
3. Яка з лінійних функцій є спадною ?
А) у = 4х – 5; Б) у = 4х + 5; В) у = х; Г) у = - 4х – 5;
4.Графік якої функції зображено на рисунку? у
А) уБ) 5
В) у = х+5; Г) у = х 5; 5 х
0
5. При яких значеннях х невизначена функція у?
6. Побудуйте графік функції: .
Роботи учні здають на перевірку, пізніше вчитель оцінює:
VІ. Шостий крок марафону: Досліди!
Учням пропонується дослідити, що є графіком функції:;
Учень, який розв’яже і пояснить цю вправу, одержує 11 балів.
(; ; -- графік оберненої пропорційності з ”виколотими’’ точками )
Якщо залишиться час – побудувати графік функції.
Підсумки уроку. Оцінювання учнів.
Сьогодні на уроці ми навчилися будувати графік функції , навчились працювати з графіком, застосовувати властивості функцій до розв’язування задач.
Домашнє завдання:
А.Г.Мерзляк. Алгебра, 8 клас. 2016 р. №24.12; №24.16; №24.24 для творчих
учнів №24.36(1,4).