ТЕМА. Одинарні витинанки. Підбір матеріалів та інструментів для виготовлення витинанок
МЕТА .
- сприяти естетичному вихованню;
- виховувати почуття краси;
- виховувати уважність, культуру праці;
3. Корекційно – розвивальна:
− збагачувати словниковий запас;
− розвивати моторику дрібних м'язів рук, точність виконання дій;
− сприяти розвитку в учнів творчих здібностей;
− розвивати в учнів пам'ять, мислення, увагу, уяву;
4. Корекційно – профорієнтаційна:
− сприяти формуванню і розвитку стійких професійних інтересів;
− узагальнити в учнів знання про сфери трудової діяльності;
− розвивати уявлення про види мистецтв: образотворче, декоративно-ужиткове, архітектурне;
− виховувати повагу до людини праці.
КЛЮЧОВІ КОМПЕТЕНТНОСТІ:
ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ:
- мультимедійні засоби для демонстрації вправ з рухової активності;
- робочий зошит;
- інформаційні картки;
- зразки витинанок;
СЛОВНИКОВА РОБОТА: витинанка, силует, макетний ніж, макетний килимок
ТИП УРОКУ: комбінований
ХІД УРОКУ
І. ЗАГАЛЬНОКОРЕКЦІЙНИЙ ЕТАП
1. Організаційна підготовка учнів до праці (привітання)
- Як ваше самопочуття?
- Всі здорові?
- Як називається наш предмет?
- Який за рахунком цей урок?
- Яка зараз пора року? Місяць? Число?
- Який сьогодні день тижня?
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку
Схилилась голівка до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина не втратилась марно.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Повторення правил спілкування:
- не перебивати один одного;
- звертатись один до одного лише по імені (а не він/вона);
- бути уважним один до одного;
- не ображати один одного;
- бути активним на уроці.
2. Які ви знаєте види мистецтв?
3.Підберіть до малюнка вид мистецтва ( картки розрізати)
|
ОБРАЗОТВОРЧЕ |
|
ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВЕ |
|
АРХІТЕКТУРНЕ |
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО -ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
- Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з видами декоративно-ужиткового мистецтва. Ми будемо вивчати техніку, яка відома кожному. І кожен, хоча б раз у житті, прикрашав нею своє житло. Це витинанка. Усім знайомі сніжинки, вирізані з паперу? Тому мерщій до детальнішого знайомства із загадковими узорами.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
V. ВПРАВИ З РУХОВОЇ АКТИВНОСТІ
Давайте налаштуємо наші руки на роботу і пограємо у гру ″Двома руками″.
Вам потрібно одночасно двома руками обвести фігури.
VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Колись у кожній сільській хаті були печі, розмальовані півнями та квітами, а ще були вишиті рушники. Це створювало затишок в оселях. Але в середині ХІХ століття в Україні з’являються ще й ажурні паперові прикраси – витинанки.
Витинанки – силуетні або ажурні прикраси, вирізані ножицями або ножем із паперу, а також методом підщипування паперу пальцями (вириванки). Звідси і походить сам термін ″витинанки″.
Витинанками прикрашали вікна, стіни, полиці, печі. За їхнім сюжетом можна було визначити визначні події, свята, звичаї, народні обряди.
Вміння витинати не потребує спеціального навчання чи досвіду, це мистецтво може опанувати навіть дитина. Легкість техніки, доступність матеріалів розкриває широкий простір для втілення фантазії.
Існують різні техніки виготовлення витинанок:
Ажурна — зображення ми бачимо у прорізах;
Силуетна — у зображенні ми впізнаємо силует;
Одинарна — виготовлені з одного аркуша паперу;
Складна — виготовлена з декількох аркушів паперу й тому завжди багатокольорова.
Одинарні витинанки — виготовлені з одного аркуша паперу — найбільш розповсюджені у країнах, де захоплюються витинанням. Їх за традицією виготовляють з білого паперу, але можливі кольорові варіанти.
Витинанка унікальна своєю багатогранністю:
Але витинанку не так просто і швидко виготовити. Композиція може складатися з багатьох тонких ліній, а це у свою чергу вимагає часу, акуратності, посидючості і уважності.
На обов’язково бути художником, щоб виготовити красиву витинанку.
Готовий шаблон можна роздрукувати з інтернету або перекопіювати з якоїсь книжки.
VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
VІІІ. ВПРАВИ З РУХОВОЇ АКТИВНОСТІ
Вправи для очей
https://www.youtube.com/watch?v=JIyT3dp457Y
ІХ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Підбір матеріалів та інструментів для виготовлення витинанок
1. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ
Організація робочого місця
2. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ ТА ІНСТРУКТАЖ ВЧИТЕЛЯ
Витинанку виготовляють за допомогою спеціальних матеріалів та інструментів
МАТЕРІАЛИ ТА ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ВИТИНАНКИ |
ЗОБРАЖЕННЯ |
Макетний або канцелярський ніж |
|
Макетний килимок або дощечка з фанери |
|
Манікюрні ножиці |
|
Білий або кольоровий папір |
|
Клей |
|
Виготовлення витинанки відбувається поетапно:
1 |
Підготуйте ескіз майбутньої витинанки . Ділянки, які плануєте вирізати, заштрихуйте олівцем. Не забувайте, усі частини узору повинні сполучатися між собою!
|
2 |
Починайте вирізати з дрібних деталей. Вирізані шматочки паперу відразу прибирайте, щоб вони не заважали |
3 |
Виріжте великі деталі. Не забувайте про з’єднувальні частини узору! |
4 |
Виріжте фігуру по контуру |
5 |
Приклейте витинанку на основу за допомогою клею. Краще брати клей-олівець, щоб не деформувався папір. Спочатку приклейте центральну лінію витинанки, потім поступово змащуйте ділянки паперу клеєм і акуратно приклеюйте до основи
|
3. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
Записати в зошит назви матеріалів та інструментів для виготовлення витинанки
Х. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1) Рефлексія
Під час уроку з трудового навчання я:
1. Навчився _____________________________________
2. Зрозумів_____________________________________
5. Надалі я хочу_________________________________
2) об'єктивна оцінка результатів праці учнів на уроці;
3) самооцінювання учнів
ХІ. ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ