Урок. " Одна і дві букви н у прислівниках"

Про матеріал
Ця розробка уроку допоможе навчити учнів правильно вживати н і нн у прислівниках, виховувати громадянську позицію на прикладі життя П. Конашевича - Сагайдачного.
Перегляд файлу

Тема: Одна й дві н у прислівниках

Мета:

          навчальна: навчити учнів правильно вживати н і нн у прислівниках, закріпити практичні навички написання прислівників;

          розвивальна: розвивати творче мислення, мовне чуття, мовлення, формувати вміння висловлювати думки, обґрунтовувати їх;

          виховна: виховувати  громадянську позицію на прикладі життя П. Конашевича – Сагайдачного.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу на основі спостереження за мовними явищами.

Форми роботи: робота з підручником, робота в парах і малих групах, індивідуальна робота.

Обладнання: підручник, портрет Конашевича – Сагайдачного, тексти про нього, книга А. Чайковського « Сагайдачний», «Запорізький марш» і «Засвіт встали козаченьки», інтерактивна дошка.

Епіграф:

                 Гей, широко залунала

                 Запорізька честь і слава –

                 Сагайдачному дісталась

                 Та гетьманська булава!

                                         (Народна пісня)

 

Хід уроку

 

  1. Мотивація  навчання школярів виписати підкреслені прислівники
  1. Звучить « Запорізький марш» і учні виразно читають народну пісню.
  2. Вступне слово вчителя.

Оголошення теми й мети уроку.

Діагностика знань

Знати: правило написання н і нн у прислівниках.

Уміти: утворювати прислівники  способу дії від прикметників;

            позначати суфікси;

             пояснювати правопис н і нн у прислівниках.

Творчо використовувати: знання та вміння для складання зв’язного тексту з прислівниками способу дії.

Індивідуальне домашнє завдання одержав учень, він  розповість  про П.Конашевича - Сагайдачного .

Учні після прослуховування повідомлення дають відповідь на запитання: що зробив для України

П. Конашевич – Сагайдачний?

 

Диференційовані завдання до усного твору

  1. Виписати речення із прислівниками й назвати частини мови.
  2. Виписати прислівники (на слух).
  3. Завдання з підказкою: із надрукованого тексту виписати підкреслені прислівники.
  4. Виписати прислівники з н і нн (індивідуально)

 

  1. Актуалізація опорних знань

Перед тим, як працювати над темою, ми повторимо навчальний матеріал:

  •          Який розділ науки про мову ми вивчаємо?
  •          Яка частина мови називається прислівником?
  •          Які граматичні категорії має прислівник?
  •          Яку синтаксичну роль виконує прислівник у реченні?
  •          Які розряди за значенням є у прислівника?

Учні побудували лінгвістичний діалог про написання н і нн у прислівниках.

Слово « юним лінгвістам». Учні розігрують діалог.

 

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. На інтерактивній дошці слова .
  •          Скажіть, які це частини мови? Чи можете ви утворити від них прислівники?
  •          Яку закономірність ви спостерігаєте? Спробуйте сформулювати правило.

Сумний – сумно                       несказанний – несказанно

несподіваний – несподівано   незліченний – незліченно

незрівняний – незрівняно        страшенний – страшенно

  •          А коли пишеться н і нн у прикметниках, дієприкметниках?
  •          Скажіть: до якого за значенням належать утворені прислівники?
  1. Робота з підручником.

Прочитати правила написання н і нн у прислівниках  у підручнику. Учні працюють в парах і потім відповідають на запитання вчителя.

  •          Де знаходиться орфограма?
  •          Чи впливає наголос на написання н і нн?
  1. Завдання для запам’ятовування.
  •          Є слова, правопис яких треба запам’ятати і записати в зошит.

                                                   Зрання

                                                   спросоння

                                                   попідтинню

                                                   попідвіконню

                                                   навмання

  1. Виконання вправ на закріплення
  1. Робота по групах

а) Підготовка до роботи в групах. Пояснення завдань для кожної групи.

I група. Виписати з першого абзацу тексту прислівники способу дії, позначити суфікси та вказати прикметники, від яких вони утворені. Переказати текст про Сагайдачного, використовуючи прислівники способу дії.

II група. Виписати прислівники способу дії з другого абзацу  тексту і пояснити написання н і нн у цих прислівниках. Зробити морфологічний розбір прислівника самовіддано. Скласти 3 речення про Сагайдачного з прислівниками спросоння, несподівано, невизначено.

III група. Виписати  з третього і четвертого абзацу прислівники способу дії. Зробити синтаксичний розбір передостаннього речення. Скласти 2 речення про Сагайдачного, використовуючи прислівники із суфіксами н і нн.

Зразок тексту

Петро Конашевич – Сагайдачний

   Самбірчани завжди схвильовано розповідають про свого земляка Петра Сагайдачного, котрий самовіддано захищав Україну від ворогів. Закінчивши школу, Сагайдачний наприкінці ХVI ст. вступає до лав Запорозького війська. Тут він завжди відзначався хоробрістю. Маючи значний розум, дотримуючись політичного такту, він надзвичайно швидко виділився зі свого середовища.

   Коли запорозьке військо очолив П. Конашевич – Сагайдачний, його численість почала нескінченно зростати. Вперше ім’я Сагайдачного стає відомим у 1605 р., коли внаслідок морського походу запорожці здобули турецьку фортецю Варну. Наступного року похід закріпив за ним славу ватажка запорожців. Його ім’я знала уся Україна, його страшенно боялись турки й татари.

    Під орудою Сагайдачного запорожці  неждано – негадано напали на Кафу, спалили турецький флот, здобули фортецю і визволили багато бранців.

     Сагайдачний невблаганно воював з ворогами. Усі його походи успішно завершувались. Сагайдачний заповів велику суму грошей на різні благодійні цілі. Він завоював собі таку повагу  й шану, якої досі не мав жоден гетьман.

 

  б) Самостійна робота учнів в групах.

Керівники груп визначають учнів, які пояснюють виконання  кожного завдання і оголошують після виконання.

  1. Виконання вправ.
  2. Два учні готують діалог з використаними прислівниками.
  1. Корекційно – оцінювальний етап
  1. Звіт керівників груп про виконану роботу.
  2. Перевірка самостійно виконаних завдань.
  3. Перевірка діалогу.

                     VI. Підбиття підсумків уроку

  •          Чи змогли ми вирішити порушену проблему? Коли ми пишемо одну, а коли дві букви н у прислівниках?
  •          Назвіть слова, які треба запам’ятати.
  •          У яких випадках проявилась сміливість і безстрашність П. Конашевича - Сагайдачного .
  •          Що зробив для України П. Конашевич – Сагайдачний?

Оцінювання навчальних осягнень учнів за

    роботу в групах ,

    усний твір,

    переказ,

    діалог,

    напам’ять,

    діалог,

    монологічне висловлювання про правопис н і нн.

VII. Домашнє завдання

Написати есе на тему: «Славні лицарі України» про гетьманів.

 

 

 

 

      

 

 

docx
Додано
28 грудня 2025
Переглядів
110
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку