Урок. Однорідні члени речення. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення

Про матеріал
Урок закріплення вивченого про однорідні члени речення та узагальнювальне слово.
Перегляд файлу

Тема: Речення з однорідними членами. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення

Мета:

навчальна: розрізняти однорідні члени речення, узагальнювальні слова при них, моделювати схеми речень з узагальнюючими словами при однорідних членах, правильно  інтонувати речення з однорідними членами, пояснювати вживання розділових знаків у реченні з однорідними членами;

розвиваюча: формувати мовленнєву та комунікативну компетенції, вміння будувати діалоги на визначені теми, використовуючи виражальні можливості однорідних членів речення, розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати та систематизувати вивчений матеріал, формувати позитивну мотивацію до навчання;

виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного         матеріалу виховувати любов і повагу до рідної України.

 Внутрішньопредметні  зв’язки:

Лексикологія. Засвоєння нових слів. 

Культура мовлення. Правильне інто­нування речень з однорідними членами.

Текст (риторичний аспект). Удосконалення вмінь складати діалоги, застосовуючи риторичні засоби для привернення уваги до адресата мовлення.

 Міжпредметні зв’язки: література, народознавство, природознавство

Тип уроку:   узагальнення і систематизація знань.

Вид уроку:   урок – подорож.

 Обладнання: опорна схема «Однорідні члени речення»;                          роздатковий дидактичний матеріал, презентація, підручник, картинки національних символів.

Епіграф  уроку:                                   Тут рідне все: трава, листок, пір’їна.

                                                               Це наша мила серцю Україна

                                                                                                        В.Швець

                      

                               

                                              Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання

      Продзвенів уже дзвінок,

      Починається урок.

      Він казковий та цікавий.

      Тож гостей зібрав чимало.

      Повернімось обличчям до гостей,

      Усміхнімось і промовим: «Добрий день».

  Учитель: 

  • Добрий день!  

Ось таким дружнім привітанням ми почнемо наш урок. А тепер за парту всі сідайте рівно. І до роботи візьмемось. Діти, сьогодні нас чекає цікава робота. Подивіться у вікно… Який сонячний, привітний день! Осінь  дарує нам останні теплі дні. «Вже тиха осінь ходить берегами….» І в наш край теж завітала ця красуня.

  • Які твори – мініатюри ви написали вдома?

(Перевірка домашнього завдання, 2-3 учні зачитують твори).

 Слово вчителя:

  • Вже тиха осінь ходить берегами…

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок,

В країну цікаву, в країну казкову,

Яка нас чекає й збагачує мову.

  • А щоб здійснити цей крок, спробуємо скласти  рекламу до  нашого уроку.

Урок має бути:

Ми будемо:

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1.               Слово вчителя:
  • Будемо працювати  разом  та змагатися в групах. А про що йтиме мова сьогодні на уроці, ви скажете, прослухавши цей вірш:

Нині осінь нас чарує,
Неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує

І дивує нас вона.
Виглядає так казково
Восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим
Прикрашає осінь край.

  • Здогадалися? Так,  це однорідні члени речення.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Цілевизначення. Оголошення теми,  мети і завдань уроку.

  • Молодці! З цим завданням ви впоралися. Оголошення теми і завдань уроку.
  • Діти, а що ви очікуєте від уроку? Що навчимось? Що зрозуміємо?
  • Наш урок – урок–подорож.

 Мета:  подорожуючи, ми будемо закріплювати вміння визначати однорідні члени речення та узагальнюючі слова, розставляти розділові знаки між однорідними членами та обґрунтовувати їх за допомогою вивчених правил. Зверніть увагу на опорну схему. Ця схема буде нам допомагати закріпити набуті знання про ОЧР.

   

     Однорідні члени речення

 

       

1.               Одн рідні

2. Інтонація перелічення, протиставлення.

3. Зв'язок сполучниковий, безсполучниковий.

4. Кома між однорідними членами:

  •                             О, О, О.
  •                             О, а ( але, та ( але ) ) О.
  •                             І О, і О. ( і, й, та ( і ), або, чи ).
  •                             О і О. ( і, й, та ( і ), або, чи ).

Отже, запишіть тему сьогоднішнього уроку в зошит.

Зверніть увагу на епіграф до уроку: Тут рідне все: трава, листок, пір’їна.

                                                               Це наша мила серцю Україна

СЛАЙД ТЕМА                                                                                   В.Швець

Ми будемо милуватися краєвидами рідної України й виконувати різноманітні завдання. Для щасливого повернення нам потрібно проробити всі заплановані вправи. Мандрувати будемо потягом. У кожному новому місті до нас буде приєднуватися новий вагон знань. У кінці подорожі – сюрприз. Сідаймо зручно…(КАРТА) вирушаймо зі Сходу).

  1.               СЛАЙД ЛЮБОТИН ВОКЗАЛ

ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

  • Вирушаючи у подорож,  ми забули вдома теоретичні знання, тому на хвилинку поїдемо до нашої школи

СЛАЙД ШКОЛА . СЛАЙД «Незакінчені речення»

  1. Розкажіть про ОЧР, використовуючи опорні слова:

Я ЗНАЮ

Я МОЖУ

Я ЗАСТОСОВУЮ

Отримали інструктаж – і вирушили в подорож.

Інструкція – вказівка про порядок і способи виконання якої-небудь роботи, користування машиною, приладом і так далі.

  1. Нас чекає славетне місто Полтава, знаходиться на річці Ворскла…(КАРТА). СЛАЙД ПОЛТАВА.У Полтаві ми завітаємо до місцевого краєзнавчого музею.

Завдання:

РОБОТА З ПІДРУЧНИКО: квитком буде вправа 120(с.60, усно).

  1. СЛАЙД краєзнавчого музею

Серед експонатів є ВИШИВАНКА, РУШНИК, ВІНОЧОК.       

 Експонат – музейна або виставкова річ, показана на виставці чи в музеї

Завдання;

  • складіть усно речення ВИШИВАНКА, РУШНИК, використовуючи ОЧР чи УС при ОЧР;
  • виконайте синтаксичний розбір речення(БІЛЯ ДОШКИ).

Вишиванка – символ здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті.

Підсумок.

  1. Київ – столиця України…(КАРТА). СЛАЙД  Київ.

Дніпро своїми водами омиває місто, а Володимир Великий споглядає з гори. А ось пам’ятник засновникам міста Кию, Щеку, Хориву та Либідь.

СЛАЙД  засновникам міста Кию, Щеку, Хориву та Либідь.

  • Робота зі схемою.
  • Завдання:
  • Доберіть УС

Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Святослав – УС.

Дуб, тополя, верба – УС.

  • Доберіть ОЧР

Птахи: О, О, О.     Річки: О,О,О.

  • Завдання: перепишіть речення, на місці крапок вставляючи пропущені букви та розставляючи пропущені розділові знаки. Однорідні члени речення підкреслити. Складіть схеми речень.

1. Л…тить кружляє і ст…литься під ноги пожовкле листя. 2.Вітер кидав листя на перехожих, на дорогу, на будинки. 3.Золотом виблискують на осінніх вулицях дерева каштани клени та ясени.

  • Рубрика «Чомучка?» (речення записані на дошці).

– Чому в першому реченні перед сполучником «та» коми немає, а в другому вона стоїть?

  1.               Холодний вітер зриває сухе листя та несе його.
  2.               Затихла пташка, та не забула рідного краю.

4. Славетне місто Чернігів знаходиться на півночі України, річка Десна…(КАРТА). СЛАЙД Чернігів.

Фізкультхвилинка:

 Що ж, мабуть, прийшла пора

Всім нам відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку

Усіх запросити.

Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)

Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)

Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)

А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають).

5. Полісся чарує своєю неперевершеною красою .

 Полісся – поясніть значення слова.

Перша зупинка Овруч (КАРТА). СЛАЙД Овруч.

  • Завдання: запишіть речення, виправивши помилки. Поясніть, у чому вони полягають. Поясніть вживання розділових знаків.

У лісах Полісся  росте журавлина малина різні ягоди .

 6. Наступна зупинка Дубровиця (КАРТА). СЛАЙД  Дубровиця.

 Завдання «творчий марафон»: розіграйте діалог про подорож, використовуючи у репліках речення з однорідними членами та узагальнювальними словами.

7.  І нарешті, Луцьк (КАРТА). СЛАЙД Луцьк.

V. Підсумок вивченого

 Гра „Так чи ні”( учні по черзі виходять до дошки і ставлять відповідний знак «+» чи «-« на зворотній стороні дошки, а всі інші — самостійно в зошитах)

    1       2         3        4        5         6         7         8         9       10        11         12

  1.                                                    Підмети можуть бути однорідними членами?
  2.                                                    Присудки ніколи не бувають однорідними.
  3.                                                    Всі другорядні бувають однорідними членами.
  4.                                                    Між однорідними ніколи не ставимо ком.
  5.                                                    Перед сполучником   а  завжди ставиться кома.
  6.                                                    Узагальнювальне слово  узагальнює, об’єднує назви.      
  7.                                                    „Все” – може бути узагальнювальним словом
  8.                                                    Узагальнювальні слова не є членом речення
  9.                                                    Узагальнювальні слова не можуть стояти перед однорідними.

10)                 Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних, тоді перед ним ставимо тире.

11)                 Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними, тоді  перед ним ставимо тире.

12) При однорідних членах завжди є узагальню вальні слова.

  VІ. Рефлексія. Будь-яка подорож колись завершується. Якщо вона була вдалою, то залишає після себе приємні враження, нові знання, бажання подорожувати знову. Наша подорож закінчилася.

            Давайте з’єднаємо стрічкою наші зупинки .

  •                    Яке сузір’я нагадує вам отримане зображення ?
  •                    Яка легенда вам відома про Великий Віз?
  •                    Як утворилося це сузір’я?
  •                    Скільки зірок у цьому сузір’ї.
  •                    Скільки  зупинок здійснили?
  •                    Скільки міст сьогодні  відвідали?
  • Сьогодні на уроці я дізнався…
  • Я зрозумів, що…

 VІІ. Домашнє завдання:

1. Вправа 124(письм.) або твір «Краса і велич рідного краю»;

2.*** скласти вірш про Україну.

doc
Додано
1 березня 2021
Переглядів
987
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку