ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти»
м. Одеса, 2021
Анотація
Карантин змінив викладання матеріалу у звичайному режимі – освітній процес пішов в онлайн.
Мета даної методичної розробки - вивчення української мови та літератури у тісному зв'язку із підготовкою до ЗНО в умовах карантину.
На мій погляд, треба робити навчання дійсно цікавим, а не лише вказувати сторінки підручника та номери вправ.
Кожен етап уроку потрібно створити, записати, опрацювати, завантажити на додаток, а тільки потім дати посилання учням…
Виходячи з можливостей і зацікавленості учнів, треба створювати більше інтерактивних вправ, додаткових завдань на опрацювання теми. Саме це я і намагалась продемонструвати в своїй методичній розробці.
Урок для 11 класу на повторення теми «Односкладні речення» розроблено у двох варіантах: дистанційному та очному ( в класі).
Перевага інтерактиву відчувається не тільки в зацікавленості учнів, а й у зручній формі перевірки та оцінюванні (використання гугл-форм).
Однією з важливих передумов успішного навчання мови є виховання в учнів любові до рідної мови, розуміння про загальнолюдські цінності: національну свідомість, любов до рідного слова, любов до поетичного слова, зокрема поезії Ліни Костенко Різноманітні вправи з української мови вдосконалюють логічне мислення, рівень усного і писемного мовлення учнів, виховують у них кмітливість, допитливість, наполегливість.
Дана методична розробка може бути використана в навчально-виховному процесі на уроках української мови як в дистанційному форматі, так і в очному навчанні.
Тема програми: «Синтаксична норма»
Тема уроку: «Односкладні речення. Типи односкладних речень.»
Мета:
узагальнити та систематизувати знання учнів про односкладні речення, їх групи та види, формувати вміння правильно визначати ці речення, відрізняти від двоскладних, у тому числі неповних;
розвивати увагу, логічне мислення, спостережливість як важливі елементи розумової діяльності людини;
виховувати розуміння про загальнолюдські цінності: національну свідомість, любов до рідного слова, любов до поетичного слова, зокрема поезії Ліни Костенко.
Обладнання: флеш-картки, тексти, відео «Односкладні речення», вправи в програмі LearningApps, гугл-форма.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Методи та прийоми роботи: мозковий штурм, дослідження розподільний диктант, робота з опорною таблицею, самостійна робота, інтерактивні вправи, вправи формату ЗНО.
Форми організації пізнавальної діяльності: дистанційна або фронтальна, індивідуальна, групова, парна.
План уроку
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ПОЛОЖЕНЬ З ТЕМ, ЯКІ ВИНОСЯТЬСЯ НА ЗНО
1.Лінгвістична розминка
1.1 Дистанційно (інтерактивні вправи)
1.2 Лексико-фразеологічна п’ятихвилинка (в класі)
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Вступне слово вчителя.
2. .Робота в зошитах.
3. Перегляд відео
4. Мозковий штурм
5. Проблемна ситуація. Дослідження
6. Розподільний диктант
7. Мовленнєве спостереження.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.1.Інтерактивні вправи (Дистанційно)
1.2. Вправи-трансформації (робота в групах)
2. Моделювання.
Вправа «Латка»
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1.Заповнення підсумкової гугл-форми «Типи односкладного речення»
2.Рефлексія
3. Оцінювання учнів
III. Домашнє завдання.
Хід уроку
Епіграф: Вже почалось, мабуть, майбутнє.
Оце, либонь, вже почалось…
Не забувайте незабутнє,
воно вже інеєм взялось!
(Ліна Костенко)
І. Організаційний момент.
- Доброго дня! Рада вітати вас на уроці української мови.
ІІ. Актуалізація теоретичних положень з тем, які виносяться на ЗНО
Використання інтерактивної вправи на повторення:
1.Лінгвістична розминка «Наголос»
Дистанційно
Розподіліть слова у 3 колонки ( наголос)
https://learningapps.org/1725972
В класі
Флеш-картки «Наголос» (Додаток 1)
2.Лінгвістична розминка Гра «Фразеологізми»
(Дистанційно)
https://learningapps.org/16221878
Гугл –форма «Робота з фразеологічними зворотами»
https://docs.google.com/forms/d/1rvCsXtPTD1ZNO1v0VuCIVTmrTg9SDOFiyO39VU12Hz4/edit
В класі
Лексико-фразеологічна п’ятихвилинка
Розтлумачити подані фразеологічні звороти. Дібрати до них, якщо це можливо, синоніми.
1) За холодну воду не братися.
2) Варити воду.
3) Прикусити язик.
4) Міняти шило на швайку.
5) Чесати язика.
6) Язик держати за зубами.
7) Як після маку.
8) Моркву скребти.
9) З торбою пустити.
Матеріал для вчителя.
1) За холодну воду не братися — ледарювати (дармувати, лінуватися).
2) Варити воду — вередувати (капризувати, вигадувати, перебирати, коверзувати, марудити).
3) Прикусити язик — мовчати (німувати, замовчувати, помовчувати, помовкувати).
4) Міняти шило на швайку — робити щось без користі.
5) Чесати язика — говорити пусте (казати, промовляти, проказувати, балакати, мовити, мовляти).
6) Язик держати за зубами — мовчати.
7) Як після маку — спати добре.
8) Моркву скребти — сварити.
9) З торбою пустити — розорити.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1.Вступне слово вчителя. Сьогодні на уроці ми повинні узагальнити знання про односкладні речення, їх групи та види, навчитися правильно використовувати їх у мовленні. І знову ми готуємось до ЗНО, щоб показати там найкращі результати.
2.Робота в зошитах. Учні записують тему уроку «Односкладні речення. Типи односкладних речень»
– На уроці ми згадаємо, які речення називаються односкладними, розглянемо синоніміку односкладних речень з двоскладними .
3.Перегляд навчального відео «Односкладні й неповні речення»
(Всеукраїнська школа онлайн) https://www.youtube.com/watch?v=Qhm5_XF2ZZU
4.Мозковий штурм.
– Що таке односкладне речення? (Односкладні – це такі речення, граматична основа яких має у своєму складі лише один головний член, другий головний член непотрібний, бо зміст речення зрозумілий без нього.)
– На які групи поділяються односкладні речення? (Серед односкладних речень виокремлюються групи: називні та дієслівні.)
– Як називається речення з головним членом підметом? (називні або номінативні).
– Назвіть види односкладних речень з головним членом присудком. (означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові.)
– Чим може бути виражений присудок у безособових реченнях? (Головний член цих речень виражається: а) безособовими дієсловами на означення стану природи, фізичного або психічного стану людини, її настроїв, прагнень; наявності або відсутності певних змін, явищ, стану в довкіллі; б) особовими дієсловами в безособовому значенні на означення стану природи, людини, процесів сприймання, мислення, мовлення; в) безособовими формами на -но, -то; г) прислівниками, присудковими словами типу можна, треба, варто, жаль, шкода, пора в сполученні з інфінітивом; ґ) заперечними словами нема, не було, не буде.)
На дошці написано речення:
Але не любить на плечі руки. (Л. Костенко)
Запитання до класу: який це тип односкладного речення?
Правильна відповідь: ніякий. Це двоскладне речення з пропущеним підметом (неповне речення). Присудок виражено дієсловом у формі 3-ї особи однини (він, вона, воно) теперішнього часу. Він (підмет) відновлюється із контексту.
Дослідження за схемами
5.2 Робота за алгоритмом «Як визначити вид односкладного речення?» (Додаток 3)
6.Розподільний диктант.
Я раджу вам скористатись алгоритмом «Як визначити вид односкладного речення?» (Додаток 2)
Розподіліть типи односкладних речень та запишіть на розданих аркушах:
1) означено-особові;
2) неозначено-особові;
3) узагальнено-особові;
4) безособові;
5) називні.
(Т.Г. Шевченко) - - (означено-особове)
(А. Малишко) - - (безособове)
Нічого - - Оренбург. Нічого - - Косарал.
Не скаржився. Мовчав. Не плакав ні від чого, Нічого, якось жив і якось не вмирав -- (неозначено-особове)
7 Мовленнєве спостереження.
На дошці записано речення з епіграфу до уроку:
Не забувайте незабутнє, воно вже інеєм взялось! (Л. Костенко)
Зробіть його повний синтаксичний розбір.
Висновок: односкладні речення можуть бути частиною складного речення.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.Інтерактивні вправи (Дистанційно)
Завдання: розмістіть речення у відповідну колонку.
https://learningapps.org/display?v=px1us9spn18
https://learningapps.org/14656526
https://learningapps.org/10938619
Аналітична вправа « Досліди»
https://learningapps.org/576642
В класі
1. Вправи-трансформації (робота в групах)
а) Перебудуйте подані речення в односкладні назви. Виділіть граматичні основи.
Тихо падає сніг. 2. Небо захмарене й сумне.
б) Замініть перше двоскладне речення означено-особовим, а друге – неозначено-особовим. Виділіть граматичні основи.
Ви розкажете про це детальніше. 2. У косу дівчини вплетений бант.
в) Замініть неозначено-особові речення безособовими.
У фізичній лабораторії створили новий прилад. 2. Зовсім недавно відкрили нову планету. 3. Нам забороняють виходити на вулицю. 4. Новобранців постригли дуже коротко.
2. Моделювання.
Вправа «Латка»
Дистанційно
https://learningapps.org/display?v=prprp69ma17
В класі
_______ Україну, як сонце,, як вітер, і трави , і води...
В годину щасливу і в радості мить, у годину негоди.
Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову, і мову її солов'їну.
Для вчителя. СЛОВО – ЛЮБІТЬ.( це присудок, виражений дієсловом у формі 2-ї особи ; (дія узагальненої особи) особовим дієсловом у безособовому значенні)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Завдання.
Дистанційно
Зайти за посиланням на гугл-форму «Типи односкладного речення» та заповнити її
https://docs.google.com/forms/d/1A6T_bL2eOI85sopblBskhgP-5AbIq-PaguGu358cKek/edit
В класі
1.Установіть відповідність між односкладними реченнями та їх видами
|
а) називне б) неозначено-особове в) безособове г) означено-особове
|
|
1.2 Установіть відповідність між односкладними реченнями та їх видам |
||
1. Називне |
А. Вже немає ні хвилі, ні хмар. |
|
2. Означено-особове |
Б. Полюють в полі на три тополі. |
|
3. Неозначено-особове |
В. Благословіть в дорогу, матері. |
|
4. Узагальнено-особове |
Г. Багряне сонце. |
|
5. Безособове |
Д. Шукайте посмішку Джоконди. |
|
(Приклади взяті із поезій Ліни Костенко). Відповіді: 1 – Г; 2 – В; 3 – Б; 4 – Д; 5 – А.
1.3 Установіть відповідність між односкладними реченнями та їх видам
перемогу.
|
1 2 3 4 5 |
|
Відповідь: 1Б, 2Г, ЗА, 4Д, 5В.
1.4 Виконання тестових завдань.
а) прості, складні, неускладнені, неповні;
б) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;
в) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові, називні;
г) повні й неповні.
а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого вікна.
б) Повний місяць похилився над гаєм.
в) Холод людині ворог.
г) Дбай про здоров’я змолоду.
а) Догори вийдеш, а з гори зійдеш.
б) Посадили над козаком явір та калину.
в) Любимо Вкраїну, та не сліпо, щирим серцем, чистою душею.
г) Чи хоч пучечок тої калини мені на груди покладуть?
а) Сонця решетом не вхопиш.
б) Город було засаджено всякою всячиною.
в) На полянах поміж дубами викосили траву.
г) Для добрих друзів відчиняю дім.
а) Позбутись краще язика, ніж мови матері своєї!
б) На сході вже світає.
в) Лічить не буду роки невблаганні.
г) Як робимо, так ходимо, як дбаємо, так маємо.
а) Перемнеться – та й так минеться.
б) Ніч-мати не дасть погибати.
в) В зимову днину не забудь про худобину.
г) Жилося Давидові хоч і тяжко, зате весело.
а) Щастя – то квітка незнаного краю.
б) Зелений луг, над лугом чайка.
в) Немає на світі ні грому, ні вітру.
г) Світ – не тільки ти.
а) Ще осені такої не було.
б) Багато написано про красу буковинську.
в) На тисячах полотен відбито цей чарівний край гір і долин.
г) Мені страшно.
Відповіді ( 1в, 2г, 3в, 4в, 5г, 6г, 7б, 8г)
2. Рефлексія
Дистанційно
У якості зворотного зв’язку учні заповнюють файл Jam за посиланням :
https://jamboard.google.com/d/11KllvetsygL3iONIikQxQSf4ylHH7BP3Io3jdxIwlZU/viewer?f=0
Обрати 5 випадкових учнів та попросити зробити фото конспектів, аби переконатися, що робота з матеріалом ведеться, а учні не просто сидять перед моніторами.
В класі
"Факти, які я дізнався під час уроку";
"Факти, що мене зацікавили";
"Запитання, що у мене з’явилися".
3. Оцінювання учнів. (Додаток 4)
Вправи на повторення
Розподільний диктант
Інтерактивні вправи
Заповнення гугл-форми «Типи односкладного речення»
VІ. Домашнє завдання.
1. Дописати прислів'я. Визначити вид речення.
Говори мало, слухай багато, а думай... (ще більше).
Умій вчасно сказати і вчасно... (замовкнути).
Коли чого добре не знаєш, то... (не говори).
Краще мовчати, аніж-.. (брехати).
Хто мовчить, той двох... (навчить).
2. Виписати із роману Л. Костенко «Маруся Чурай» 5 односкладних речень різних типів.. Зробити повний синтаксичний розбір одного з речень.
ФЛЕШ-КАРТКИ «НАГОЛОС» Додаток 1
бородавка |
На 2 склад
|
осока |
На 3 склад
|
подруга |
На 1 склад
|
долішний |
На 1 склад долішний |
підліток |
На 1 склад
підліток |
щавель |
На 2 склад
|
дичавіти |
На 2 склад
|
бюлетень |
На 3 склад
|
начинка |
На 1 склад
|
кулінарія |
На 3 склад
кулінарія |
кропива |
На 3 склад
|
вітчим |
На 2 склад
|
мозолистий |
На 3 склад
мозолистий |
вантажівка |
На 3 склад
|
решето |
На 1 склад
|
випадок |
На 1 склад
|
фаховий |
На 3 склад
|
наздогад |
На 3 склад
НАЗДОГА́Д |
чорнослив |
На 2 склад
|
дочка |
На 2 склад
|
квартал |
На 2 склад
|
приятель |
На 1 склад
|
дрова |
На 1 склад
|
Додаток 4
Критерії оцінювання
Вправи на повторення |
Розподільний диктант |
Інтерактивні вправи |
Заповнення підсумкової гугл-форми «Типи односкладного речення» |
|
«Наголос» |
«Фразеологізми» |
|||
Додаткові бали |
Додаткові бали |
24 речення по 0,5 б. Макс. – 12 б. |
Додаткові бали |
22 питання по 0,5 б. – максимальна 11 балів
|
За урок виставляється середня арифметична з усіх видів роботи на уроці |
Додаток 3
Як визначити вид односкладного речення? Алгоритм
Додаток 2