Тема: Огляд металічних елементів. Будова і фізичні властивості металів.
Мета: навчальна: на основі використання знань учнів про періодичну системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва, та будову атома дати характеристику металічним елементам, узагальнити знання учнів про метали в твердому стані, металічні кристалічні ґратки, пояснити електропровідність металів та поширення їх в природі;
розвиваюча: формувати цілісне уявлення про живу природу та неживу природу; поглибити інтерес до вивчення хімії.
виховна: виховувати колективізм, екологічну культуру.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: навчальна лекція, евристична фронтальна бесіда, робота з тестами.
Обладнання: електронний посібник «Періодична система», кристалічні решітки, таблиці «Поширення елементів у земній корі», «Внутрішні органи людини»
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Розповідь учителя:
Чи задумувалися ви над тим, чому у природі склалися такі вирази: «крепкий как сталь», «залізний характер», «швидкий як ртуть», «золоті руки», «Слово серебро, а молчание – золото».
У всіх цих виразах знаходимо різні метали, а саме які вони мають властивості і проявляють людські риси. Тому темою уроку будуть метали.
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Користуючись електронним посібником докладно аналізуємо такі питання.
1.Метали в періодичній системі елементів.
1.1. Знаходження елементів металів в періодичній системі.
1.2. Будова атомів металів.
1.3. Зміна властивостей металічних елементів по періодах і групах.
1.4. Будова металів - простих речовин.
2.Фізичні властивості металів.
Цікавий додаток:
3. Знаходження металів в неживій природі та живій природі.
Завдяки випереджуючому навчанню учні роблять повідомлення.
3.1. Знаходження металів в неживій природі
- залізні руди
- марганцева руда
- мідні руди
- мінерали: корунд, боксит, сильвініт, карналіт, плавиковий шпат, у вільному стані – благородні метали.
3.2. Знаходження металів в живій природі.
Найбільш поширені метали – кальцій, калій, магній, натрій.
Але в організмі людини містяться й інші метали. Наприклад: з розрахунку на людину масою 70кг:
Zn –3г
Cu –100мг
Co – 30мг
Ca – 1,4кг
Na – 150г
K – 100г
Mg –200г
Fe –5г
Деякі метали локалізуються в певних органах. За допомогою них виконуються певні функції.
Zn – знаходиться в сітківці ока, печінці, зубах, регулює діяльність ферментів; нормалізує вуглеводневий обмін, а також регулює ріст та масу тіла.
Cu – каталізатор внутрішньоклітинних процесів в печінці
Ni – у підшлунковій залозі
Cd – у нирках
Mo – у мозку
Mn – у серці
Kb – у довгих кістках
Au – у жіночому волоссі
Sr – у хребцях
Ba – у пігментній оболонці ока
Co – входить до складу кровотворного вітаміну В12
4. Загальні способи добування металів.
- відновлення воднем: CuО+H2 = Cu+H2O.
- відновлення карбон (II) оксидом: Fe2O3+3CO= 2Fe+3CO2.
- відновлення коксом: ZnO+C=Zn+CO.
- Алюмотермія: 4Al+3MnO2=2Al2O3+3Mn.
- електроліз розплавів солей і лугів.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
Учні розв’язують тестові завдання на комп’ютері і зразу ж отримують оцінку своєї праці.
IV. Домашнє завдання: опрацювати параграф.
1