Тема. Олександр Олесь (Кандиба). Стисло про автора. Поезії з книги «Княжа Україна».
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом автора; опрацювати ідейно-художній зміст твору, визначити його тему й ідею, охарактеризувати головних персонажів та сюжет,
- виховна: виховувати пошану до поетичного минулого нашого народу,
- розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру мовлення, виразне читання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання, наочність: портрет автора, книжкова виставка його творів, дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя
Пригадайте князів Київської Русі. Які події відбувались у часи їхнього правління? Про що йде мова у творі «Княжа Україна»?
II. Повідомлення теми та мети уроку
III. Опрацювання навчального матеріалу
1. Розповідь про письменника (матеріал для вчителя)
Олександр Іванович Кандиба (літературний псевдонім — Олександр Олесь) народився 5 грудня 1878 року в містечку Білопілля на Сумщині.
По батьківській лінії його рід походив із чумаків, по материнській — із кріпаків. Батько, Іван Федорович, працював на рибних промислах в Астрахані, де й утопився у Волзі, коли Сашкові було 11 років. Мати Олександра залишилась сама з трьома дітьми. Виховувала дітей в любові. Чотирирічним Сашко уже вмів читати. Незабаром перед ним почала відкриватися чарівна поезія Шевчен-кового «Кобзаря».
У рідному містечку навчався в початковій школі, потім у двокласному училищі. У 15 років Сашко вступив до хліборобської школи в містечку Дергачі неподалік від Харкова. Під час навчання в хліборобській школі починає видавати рукописний журнал «Комета», у якому друкує свої вірші, написані російською та українською мовами. Після хліборобської школи Олександр не мав права вступати до університету. Розуміючи це, він вивчає болгарську, сербську, польську мови, ще навчаючись у школі. Стає вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, але через матеріальні нестатки залишає його 1903 року і вступає до Харківського ветеринарного інституту. Визначальним фактором у його житті стала поїздка на відкриття пам'ятника І. П. Котляревському в Полтаві. Тут молодий поет знайомиться з Б. Грінченком, В. Самійленком, М. Коцюбинським, Лесею Українкою. Він передає свої вірші до збірника «Багаття», що виходив в Одесі.
Еміграція у Відень стала трагедією життя Олеся. Настрої пригніченості, нудьги і самотності наповнюють першу «закордонну» збірку віршів Олеся — «Чужиною» (Відень, 1919). «В вигнанні дні течуть, як сльози...» — такими словами розпочинається один із перших віршів книги. Перебуваючи в еміграції, він також друкує збірку сатиричних поезій «Перезва» під псевдонімом В. Вален-тін. У 1919-1922 роках разом з Антоном Крушельницьким та іншими земляками збирає кошти на допомогу голодуючим в Україні. Моторошні події голодомору 1921-1923 років поет зобразив у циклі «Голод». У драмі «Земля обітована» (1935 р.) Олесь одним із перших в українській літературі розкриває суть сталінської політики.
В останні десятиріччя життя Олесь усувається від будь-якої участі в заходах, здійснюваних українською еміграцією, послаблюється активність його поетичної творчості, він займається переважно інсценізацією народних казок, написанням лібретто для дитячих опер.
Помер Олександр Олесь 22 липня 1944 року в Парижі, де його і поховали на Ольшанському цвинтарі.
2. Поезії з книги «Княжа Україна»
Поетична оповідь про минуле нашого народу
Олександр Олесь створив прекрасний поетичний цикл «Княжа Україна» в еміграції. Вона складається з 43 віршів, та спочатку задумувалась як своєрідний підручник чи посібник.
Характер всіх поезій збірки — описовий, здебільшого інформаційний, аніж образний. Сама книга була написана дуже швидко — менше ніж за місяць, що може свідчити про те, що Олесь просто переводив у римовані форми добре знайомі йому факти з минулого Батьківщини.
Цього року ми вивчатимемо деякі фрагменти збірки «Княжа Україна» («Заспів», «Наші предки — слов'яни», «Початки Києва», «Аскольд і Дір», «Олег», «Похід на Царгород», «Княгиня Ольга», «Ярослав Мудрий»), а більш докладніше познайомимося з нею у старших класах.
Доба Київської Русі — загадковий та прекрасний період нашої історії. Попри війни, які точилися на той час із хижими завойовниками.
3. Опрацювання фрагментів книги «Княжа Україна»
3.1. Тема: розповідь про історичне минуле нашого народу, вірування наших пращурів, утворення Києва та Київської Русі, княже правління, війни та військові походи.
3.2. Ідея: уславлення пращурів-героїв, їхнього патріотизму та відданості рідній землі.
3.3. Виразне читання фрагменту «Заспів»
3.3.1. Коментар для вчителя. «Заспів» є першим віршем збірки, з нього стає зрозумілим, про що буде йти мова в цілому творі. У ньому розповідається про язичницькі вірування наших пращурів, згадуються Дажбог, Стрибог, Перун, духи, хануни-водяники, мавки, лісовик, русалки та описується їхня діяльність на землі та на небі.
3.3.2. Опрацювання фрагменту «Заспів» у формі бесіди за питаннями.
Як наші пращури взаємодіяли з природою?
Які боги згадуються в цьому уривку? Чим вони займались?
А що робили тим часом преставники «нечистої сили»?
Яка роль була відведена у всьому цьому людині?
Знайдіть фрагмент, який повторюється в уривку декілька разів.
3.4. Виразне читання фрагменту «Україна в старовину».
3.4.1. Коментар для вчителя. «Україна в старовину» описує природу нашої країни у стародавні часи, зображує рослини (граби, вільхи, явори, сосни, дуби) та тварин (вепри, тури, олені, вовки, кабани, ведмеді, лосі, рисі, зубри, борсуки), які зустрічались на нашій території у ті далекі часи. Також цей уривок дає уявлення про заняття первісних українців.
3.4.2. Опрацювання фрагменту «Україна в старовину» у формі бесіди за питаннями.
Які найменування рослин зображені в уривку? Чи всі вони є частиною природного фонду України в наш час?
Які тварини описані в уривку? Кого з них занесено в Червону книгу України?
Чим займались первісні українці?
Як ви розумієте останню строфу фрагменту?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з картками в парах (групах)
Картка № 1
1. Напишіть міні-твір на тему «Княжа Україна» — скарбничка історії мого народу» (5-7 речень).
2. Події якої доби описано в збірці «Княжа Україна»? (Доба Київської Русі)
3. Пригадайте уривки «Княжої України», які ми розглянули. Яка частина вам найбільше запам'яталась?
Картка № 2
1. Напишіть міні-твір на тему «Стародавні боги та їхнє правління» (5-7 речень).
2. Який характер мають поезії збірки «Княжа Україна»? (Інформативний)
3. Пригадайте уривки «Княжої України», які ми розглянули. Яка частина вам найбільше запам'яталась?
Картка № З
1. Напишіть міні-твір на тему «Духи лісу та річок» (5-7 речень).
2. Як довго працював О. Олесь над збіркою «Княжа Україна»? (Менше місяця)
3. Пригадайте уривки «Княжої України», які ми розглянули. Яка частина вам найбільше запам'яталась?
Картка № 4
1. Напишіть міні-твір на тему «Що я дізнався при минуле свого народу?» (5-7 речень)
2. Яку назву має перша збірка з «Княжої України»? (Заспів)
3. Пригадайте уривки «Княжої України», які ми розглянули. Яка частина вам найбільше запам'яталась?
Картка № 5
1. Напишіть міні-твір на тему «Про що йде мова в уривку «Заспів»?» (5-7 речень)
2. Зі скількох частин складається збірка «Княжа Україна»? (43)
3. Пригадайте уривки «Княжої України», які ми розглянули. Яка частина вам найбільше запам'яталась?
V. Підсумки уроку
Учитель. Історія нашої країни — загадкова, героїчна і прекрасна, хоча й непроста. Доба Київської Русі, така далека від нас, зберегла для нас постаті князів, воїнів, просвітників. Ці постаті назавжди залишаться в нашій пам'яті як взірці мужності, сили духу та розуму.
VI. Домашнє завдання
Читати драму-казку О. Олеся «Микита Кожум'яка».