Тема: « Осанна осені! Осанна!» Пейзажна лірика Ліни Костенко.
Мета: ознайомитися з лірикою Ліни Костенко, шляхом аналізу віршів розкрити
внутрішній світ поетеси, риси її характеру; розвивати навички виразного
читання, уміння чітко і відверто висловлювати свої думки, розвивати
відчуття краси поетичного слова, творчу уяву, асоціативне мислення;
виховувати кращі моральні якості учнів,естетичні та етичні смаки
любов до поезії, музики, живопису.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи та прийоми: слово вчителя, репродуктивна, евристична бесіда, робота
в парах, робота в групах, аналіз ліричних творів, словникова
робота, постановка проблемних завдань.
Обладнання: комп’ютер, екран, міні – конспекти, міні – збірки
поезій Ліни Костенко, записи мелодій, електронна презентація до уроку.
Настане день, обтяжений плодами,
Не страшно їм ні слави, ні хули.
Мої суцвіття, биті холодами.
Ви завязь добру все-таки дали.
Л.В.Костенко
Хід уроку
І Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація
навчальної діяльності.
(звучить музика)
Учитель
На одному з малих полустанків я чекаю поїзда зранку. Влаштувалась в кутку
на лаві, щоб мене не знайшли цікаві. Протяг має вїдливий присмак паровоз-
ного сизого диму, і стоїть неумитий присмерк за розхитаними дверима.
Десь там брязкіт і скреготіння, залізничний постійний шум…
Я поклала папір на коліно, я стривожені вірші пишу. Наче прозу пишу –без
розбивки на рядків розмаїті пласти, щоб здавалось на перший погляд , що
пишу я звичайні листи.
Власне, це недалеко від правди. Інша форма-той самий зміст. Адресовані людям
вірші-найщиріший у світі лист.
Автор цієї поезії- наша сучасниця Ліна Василівна Костенко. Постать цієї жінки
ще за життя овіяна легендами: брак інформації , 16 років заборони, «внутрішня еміграція»
якнайкраще сприяли цьому.
Сьогодні я хочу вас запросити у дивовижний, неповторний світ, світ
художнього слова, світ видатної української поетеси Ліни Василівни
Костенко.
Ліна Костенко – поет, філософ, громадський діяч… Але вона не любить
публічності, не любить розповідати про себе. Колись англійський поет і прозаїк
Джозеф Кіплінг в одному зі своїх віршів сказав: « Розпитуйте про мене лише в
моїх книжок». Спробуймо й ми осягнути світ поетеси через її вірші.
(звучить аудіозапис «Красива осінь…»)
Тема нашого уроку: «Осанна осені! Осанна!» Пейзажна лірика Л.Костенко.
Мета нашого уроку: розглянути поезії Ліни Костенко, основні мотиви її
лірики і спробувати зрозуміти її внутрішній світ, розкрити риси її характеру.
Яка ж вона – Ліна Костенко – як жінка, як поет, як особистість?... Сьогодні
ми з вами постараємося відповісти на це питання.
Як ви розумієте епіграф уроку?
Відомо, що улюблена пора поетів-осінь. Вона радує око пишним різнобарв’ям,
Заколишує теплою тишею. Водночас драма завмирання природи навіює сумні
думки про плинність часу , минущість усього на світі.
Побудуйте» асоціативне гроно» зі словом «осінь».
(мудрість, дощ, пора року, краса природи, нерозділене кохання, початок навчаль-
ного року, стан душі, сумний настрій, середина життя, туман, депресія,
розчарування).
Осінь завжди надихала митців на створення віршів, музики, полотен.
Сьогодні я хочу запросити вас у дивовижний, неповторний світ
Л.Костенко. В української поетеси є цілий поетичний цикл- « Осінні
Карнавали». Тож у нас на уроці дві феєрично талановиті жінки: пані
Л.Костенко і панна Осінь. Хто , як не Ліна Костенко так чудово розкаже про осінь? Її вірші- мед для душі. Осінь – час насолоди та поезії. Тож читаємо найкраще про цю золоту пору року.
Для проведення уроку кожен підготувався. До уроку ви об’єдналися
у творчі групи:
I –«Психологи». Записати риси характеру поетеси на основі біогра-
фічних даних та прочитаних поезій.
II – «Читці». Виразно почитати напам’ять поезію та проаналізувати ії.
III - «Дослідники». Записати на осінніх листочках метафори, які запа-
м’яталися, «Метафори у ліриці Л.Костенко»(презентація).
IV - «Літератори». Скласти літературне есе «Пора року в моїй душі»,
«Осінь в моєму селищі».
V- «Художники». Написати картину «Осінь», створити презентацію
«Осінні гобелени».
ІІ Актуалізація опорних знань
Сьогодні ми будемо аналізувати різні поезії Ліни Костенко, але спочатку
давайте пригадаємо основні моменти біографії поетеси. Відкрийте свої міні
– конспекти та знайдіть там коротку розповідь про життя та творчість
поетеси. Користуючись цими відомостями, давайте разом з вами дамо
відповіді на запропоновані питання.
Анкета:
П. І. Б.: Костенко Ліна Василівна
Дата народження: 19 березня 1930 року
Місце народження: м. Ржищів на Київщині
Місце проживання: м. Київ з 1936 року
Освіта: Київський педагогічний інститут
Московський літературний інститут імені Максима Горького
Перша збірка: «Проміння землі» (1957)
Найвідоміші збірки та твори: «Вітрила» (1958)
«Мандрівки серця» (1961)
«Над берегами вічної ріки» (1977)
Роман «Маруся Чурай» (1979)
«Неповторність» (1980)
«Сад нетанучих скульптур» (1987)
«Вибране» (1989)
Роман у віршах «Берестечко» (1990)
Нагороди: Державна премія України імені Тараса Шевченка (1987) за роман у
віршах «Маруся Чурай та збірку «Неповторність»
Премія імені Франческо Петрарки (1994) за книжку «Інкрустації», видану
італійською мовою.
Міжнародна літературно – мистецька премія імені Олени Теліги (2000)
Орден Ярослава Мудрого (2000) на 70 – річчя від дня народження за визначний
вклад у розвиток літератури та громадську діяльність.
Хочу звернути вашу увагу на те, що після збірки «Мандрівки серця»,
виданої у 1961 році, наступна збірка Ліни Костенко вийшла аж у 1977
році. Шістнадцятирічне мовчання пояснюється тим, що це був період
репресій, особливо проти письменників. Заборонялося розумне,
самостійне слово. Ліна ж не визнавала втручання в свої рукописи
цензури. Змінилися часи. Тепер не забороняється жодна тема.
Талановита поетеса й зараз радує нас своїми творами.
Які ж мотиви лірики Л.Костенко? (Презентація)
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу
Світ поезії Ліни Костенко - особливий і дуже різноманітний. Яскраві, наси-
чені, неповторні ,барвисті образи малює вміла рука поетеси! У неї ми
зайдемо і філософську лірику, і пейзажну, і звичайно ж вірші про
кохання.
Тож давайте зараз з вами спробуємо пізнати її внутрішній світ через
призму її поезії. А саме познайомимося з її лірикою.
Учень читає вірш «Двори стоять у хуртовині айстр».
А зараз уявіть собі, що ви знаходитесь у лісі, чуєте шелест листя, спів
Пташок...
Цілую всі ліси. Спасибі скрипалю.
Він добре вам зіграв колись мою присутність.
Я дерево, я сніг, я все, що я люблю.
То, може, це і є моя найвища сутність.
Ліна Костенко тонко відчуває красу природи, для неї це немов
окремий світ у світі.
Ось який чудовий образ лісу створює вона у поезії «Сосновий ліс
перебирає струни».
(учениця читає вірш)
Сосновий ліс перебирає струни.
Рокоче тиша на глухих басах.
Бринять берези. І блукають луни,
Людьми забуті звечора в лісах.
Це - сивий лірник. Він багато знає.
Його послухать сходяться віки.
Усе іде, але не все минає
над берегами вічної ріки.
Світає світ в терновому галуззі.
Кладуть вітри смичок на тятиву.
Десь голос мій шукає моїх друзів,
І чую - хтось кричить мені; ау!
І знову тиша. Лиш блукають луни.
Крізь день, крізь дуту, крізь віки.
Сосновий ліс перебирає струни
Над берегами вічної ріки...
Скажіть, будь ласка, за допомогою яких художніх засобів поетеса
створює такий прекрасний образ лісу?
Давайте разом пригадаємо основні художні засоби та спробуємо їх
знайти у цьому вірші.
В кінці ваших міні – конспектів є невеличкі словники
літературознавчих термінів, вони вам допоможуть у виконанні цього
завдання.
Отже, що таке епітет?
Що ми називаємо порівнянням?
Що таке метафора?
Знайдіть ці художні засоби у поезії та впишіть їх у міні – конспекти.
На роботу – 2 хвилини.
Як ви думаєте, з допомогою якого засобу поетесі вдається передати
душу лісу? Його музику? Чому?
Осінні пейзажі посідають важливе місце в ліриці поетеси. Можливо тому , що
осінь сама по собі активізує природну здатність справжнього поета до співпере-
живання: в природі відчувається драматизм прощання з щойно відбулим літом.
Щоб краще зрозуміти твір ,треба уявити ту складну ситуацію 70-80 років.
У Л.Костенко було багато «жорстоких» ворогів із числа літературних чиновників.
Боротьба з ними була виснажливою .Щоб зберегти душевну рівновагу, вона
відвідувала ліс, де набиралася спокою, сили і душевної рівноваги.
Часом одній людині буває забагато його випробувань, зла .Але є ліки проти
втоми, депресії. Вони- у спілкуванні з природою, розуміння якої у Л.Костенко
виявляється завдяки глибокому філософському мисленню і просто людяності.
Учні читають вірші.
«Ставить осінь на землю свою золоту жирондоль».
«Ті журавлі і їх прощальні сурми».
«Шипшина важко віддає плоди».
Аналіз поезії: «Шипшина важко…» -це витончений шедевр. Своєрідним художнім вирішенням відрізняється поезія. В ній застосовано прийом олюднення. Шипшина, у якої забирають плоди, поводить себе, як жива істота. Хапає людей за рукава, благає, «Людино, підожди». Поетеса обожнює ставлення до природи. В її трактуванні природа розумна,
добра, незрадлива. Поезія написана 5-стопним ямбом.
«Осінній день березами почавсь». Історія кохання на тлі сумного осіннього пейзажу показано в поезії. Осінь і кохання – в них багато краси і суму.
Безсмертним рухом скрипаля зіграла нам чудова поетеса Л.Костенко
золоту рапсодію осені . Дяка їй за серце й слово скупе! Осанна! (вітання)
Презентація «Осінній день, осінній день, осінній».
Поети й музиканти , зображуючи осінь, одживлюють зболену душу, дають їй наснагу .
Спілкування з творчістю Л.Костенко- це завжди важливий урок, на якому навчаєшся
речей простих і мудрих, вічних.І якщо на цьому уроці ти є уважним і старанним учнем,
то зрозумієш , що природа – не просто буденні степ, трава, річка, ліс, сонце, а дарований
Богом дивосвіт, у якому ти знаходиш красу, спокій, взаєморозуміння, відновлюєш свої
сили , заражаєшся радістю існування.
Як же зображують осінь художники?
Презентація «Осінні гобелени»
А зараз погляньте за вікно – на вулиці весна. А весна, як і осінь,-
це пора кохання. Це прекрасне почуття не залишає байдужим нікого.
Ця тема хвилювала усіх поетів в усі віки. Поезія Ліни Костенко є класикою
любовної лірики. Так писати може лише та людина, яка сама пережила
кохання. В образі ліричної героїні ми побачимо саму поетесу. Тож давайте
спробуємо зрозуміти її найтонші переживання.
Давайте з вами об’єднаємося у дві групи. Завдання кожній групі –
виразно прочитати та проаналізувати запропоновану поезію. Щоб
вам було легше, до кожної поезії ми підібрали питання.
Під час відповіді один читає
поезію, а другий представник групи аналізує її.
Кохання…. У кожного воно своє, різне. Кожен вірш про кохання – це
немов якийсь фрагмент із життя його автора. Тому гортаючи рядки
поезій, ми відчуваємо і розуміємо саму поетесу, музику.
Вершинним гімном справжній силі любові є поезія Ліни Костенко
Учні читають поезії:
«Моя любове! Я перед тобою…».
«Очима ти сказав мені..»
( звучить музика)
Моя любове! Я перед тобою.
Бери мене в свої блаженні сни.
Лиш не зроби слухняною рабою,
не ошукай і крил не обітни!
Не допусти, щоб світ зійшовся клином,
і не приспи, для чого я живу.
Даруй мені над шляхом тополиним
важкого сонця древню булаву.
Не дай мені заплутатись в дрібницях,
не розміняй на спотички доріг,
бо кості перевернуться в гробницях
гірких і гордих прадідів моїх.
І в них було кохання, як у мене,
і від любові тьмарився їм світ.
І їх жінки хапали за стремена,
та що поробиш, — тільки до воріт.
А там, а там... Жорстокий клекіт бою
і дзвін мечів до третьої весни...
Моя любове! Я перед тобою.
Бери мене в свої блаженні сни.
У цьому вірші поетеса шукає свій ідеал кохання.
А ви замислювались коли – небудь, чи існує ідеальне кохання і яким
воно повинно бути? Яким ви його уявляєте?
Тож повертаємося до моральних якостей Ліни Костенко. Які її риси ви
побачили в інтимній ліриці?
Кохання – це дійсно Божий дар. Тому ми повинні берегти і цінувати його.
(звучить музика)
Команди презентують свої відповіді (учні прикрашають «метафорами», есе, рисами характеру поетеси « осіннє дерево.»)
Риси характеру Л.Костенко: енергійне простування проти течії, неповторність,
непокірність, щирість емоцій, прагнення пробудити байдужі душі, філософська заглибленість душі, самодисципліна, емоційно багата, шляхетність, чесність, душевна рівновага.
Пропоную презентацію «Метафори у ліриці Л.Костенко »
ІV Закріплення вивченого
Ось наша зустріч добігає кінця. Який же портрет поетеси ми отримали?
Якою ми її побачили?
Ми сьогодні розглянули інтимну, пейзажну та філософську лірику.
Скажіть, будь ласка, яких проблем торкається у своїх віршах Ліна
Костенко? Чи актуальні вони сьогодні.
Сьогодні ми з вами занурились у світ поезії Ліни Костенко, зрозуміли її
характер, її внутрішній світ. Думаю, що нам це вдалося. І мета нашого
уроку досягнута.
V Підведення підсумків
Я хочу вам подарувати рожевий настрій і побажати вам бути
взаємно красивими, чарівними, як зорі на небі. Сьогодні на уроці
кожен з вас побув зіркою, хтось більше, хтось менше. Тож оцінити
вашу роботу я хочу ось такими зірочками.
(Коментар оцінок учнів)
Я хочу усім вам подякувати за співпрацю, побажати подальших
успіхів, нехай таких зірок на вашому шляху буде якомога більше.
Залишаю вам на пам'ять ось ці міні – збірки поезій. Можливо, колись
ці вірші стануть вам у пригоді – дадуть життєву пораду, піднімуть
настрій, допоможуть знайти потрібні слова.
Домашнє завдання: написати есе «Осанна осені»