1
8 клас
Урок № 41
Тема: Основи: поняття, склад і назви, класифікація, виявлення і використання.
Мета: сформувати вміння складати формули основ, давати їм назви; продовжити формувати навички складати рівняння хімічних реакцій; розглянути правила техніки безпеки під час роботи з лугами.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
За формулою записати назву речовини, за назвою – формулу.
Ш. Вивчення нового матеріалу
Вапно – одна із сполук, давно відомих людині. Суміш вапна з водою нерідко використовують і нині в будівництві. Такою сумішшю білять стовбури і гілки дерев, захищаючи їх від шкідників, а взимку – від сонячних опіків. Вапно ( точніше – гашене вапно) належить до класу основ.
Кожна основа утворена трьома елементами. Серед них два елементи «обов’язкові» – Оксисен і Гідроген, а третім є металічний елемент.
Основа – сполука, що складається з із катіонів металічного елемента Mn+ і гідроксид – аніонів OH –.
Назва йона OH – походить від назви елементів Оксисену і Гідрогену. Пояснити, чому він має заряд –1, можна так. Уявімо, що йон OH – утворюється в результаті сполучення H+ і O2–, і складемо заряди цих частинок: +1+(–2) = –1.
Формули основ. Виведемо загальну хімічну формулу сполук цього класу. Ви знаєте, що будь – яка речовина є електронейтральною. Тому в основі на кожний йон металічного елемента із зарядом +n має припадати n йонів OH –. Отже, загальна формула основ – M(OH)n, де М – позначення металу, n – його валентність.
Приклади хімічних формул основ: NaOH, Mg(OH)2, Bi(OH)3.
Основи – йонні сполуки. Тому графічні формули для них не використовуються.
Назви основ. За номенклатурними правилами IUPAC, речовини, які містять OH– групи називають гідроксидами. Якщо елемент утворює кілька гідроксидів, то в його назві зазначають ступінь окиснення металу римською цифрою в дужках після назви гідроксиду. Наприклад, Cu(OH)2 – купрум(ІІ) гідроксид, Fe(OH)2 – ферум(ІІ) гідроксид, Fe(OH)3 – ферум(ІІІ) гідроксид.
За іншою поширеною номенклатурою гідроксиди, утворені одним металом, розрізняють за допомогою префікса, який є грецькою назвою відповідного числа. Наприклад, Fe(OH)2 – ферум дигідроксид, Fe(OH)3 – ферум тригідроксид.
Для деяких основ застосовують традиційні назви. Наприклад, натрій гідроксид називається «їдким натром», або «каустичною содою», калій гідроксид – «їдким калієм», кальцій гідроксид – «гашеним вапном», барій гідроксид – «їдким баритом».
Для кожної основи існує відповідний оксид: NaOH – Na2O; Mn(OH)2.
Заряд йона металічного елемента в основі та оксиді один і той самий.
Оксиди, що відповідають основам, називають основними. На відміну від оксидів основ у природі немає.
Класифікація основ
1. розчинні (луги)
2. нерозчинні (Cu(OH)2)
Добувають основи кількома методами.
Цим способом можна користуватися в тих випадках, коли основний оксид безпосередньо взаємодіє з водою. Наприклад:
Na2O + H2O = 2NaOH
CaО + H2O = Ca(OH)2
Цим способом користуються в лабораторіях, коли відповідний оксид з водою безпосередньо не взаємодіє, а гідроксид є нерозчинним. Наприклад:
CuSO4 + 2KOH = Cu(OH)2 ↓ + K2SO4
FeCl3 + 3NaOH = Fe(OH)3 ↓ + 3NaCl
Демонстрація. Одержання Cu(OH)2.
У пробірку з 0,5 мл натрій гідроксиду поміщається приблизно така сама кількість розчинної солі міді, наприклад сульфату. Спостерігається випадання блакитного осаду купрум гідроксиду.
Наприклад:
2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 ↑
Ca + 2H2O = Ca(OH)2 + H2 ↑
Для технічного одержання NaOH і KOH широко використовують спосіб електролізу водних розчинів NaCl і KCl.
2NaCl + 2H2O = 2NaOH + H2 ↑ + Cl2 ↑
2KCl + 2H2O = 2KOH + H2 ↑ + Cl2 ↑
Луги – дуже агресивні речовини, вони роз’їдають шкіру, тканини, папір та інші предмети. У разі потрапляння розчину лугу на шкіру або одяг потрібно змити його великою кількістю води до зникнення почуття милкості, а потім нейтралізувати слабкою кислотою – борною або оцтовою. Тверді луги варто брати тільки пінцетом, оскільки у разі потрапляння на шкіру вони можуть викликати опіки.
ІV. Закріплення вмінь та навичок: Запишіть формули основ, які є сполуками Літію і Барію. Зважте на те, що величина заряду йона металічного елемента збігається зі значенням його валентності.
VI. Домашнє завдання: вивчити визначення основних понять; записати та
назвати формули трьох основ (на вибір учнів).
Основа – сполука, що складається з із катіонів металічного елемента Mn+ і гідроксид – аніонів OH –.Загальна формула основ – M(OH)n.
Хімічна назва кислот складається із назви металічного елемента і слова «гідроксид».
Для кожної основи існує відповідний оксид: його називають основним оксидом.