Урок "Основні форми рельєфу Землі: гори і рівнини"

Про матеріал
В даній розробці уроку викладен матеріал на поглиблення і систематизування знання учнів про літосферу шляхом вивчення основних форм рельєфу Землі; правильно сформувати вміння учнів проводити систематизацію географічних об'єктів за різними ознаками, а також стимулювати розвиток аналітичного мислення учнів, розвивати картографічні здібності, виховувати інтерес до предмету та роботи з картою
Перегляд файлу

ПІДГОТУВАЛА:  Сохранич Анна Володимирівна,

вчитель географії

КЗ «Борівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені С. Закори

Зміївської районної ради Харківської області»

 

ГЕОГРАФІЯ  6 КЛАС

Тема. ОСНОВНІ ФОРМИ РЕЛЬЄФУ ЗЕМЛІ: ГОРИ І РІВНИНИ

Практична робота «Позначення на контурній карті рівнин, гір, вулканів суходолу та серединно-океанічних хребтів»

Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про літосферу шляхом вивчення основних форм рельєфу Землі; сформувати вміння учнів проводити систематизацію географічних об'єк­тів за різними ознаками; стимулювати розвиток аналітично­го мислення учнів, розвивати картографічні здібності, виховувати інтерес до предмету та роботи з картою.

Тип уроку: комбінований

Основні та базові поняття: гори, височина, рівнина, низовина, западина, гірський хребет

Обладнання: фізична карта світу, слайди із зображен­ням гірських систем і рівнин, атласи, контурні карти, підручники.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Психологічне налаштування учнів на роботу в класі.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ

Бесіда за запитаннями.

1. Що таке рельєф?

2. Що таке відносна висота місцевості?

3. Що таке абсолютна висота місцевості?

4 Що таке горизонталі?

5. Що таке бергштрихи?

Завдання.

   Кілька учнів отримують листки де зображена форма рельєфу (пагорб або улоговина), вони повинні визначити форму рельєфу, пологий і стрімкий схил, висоту над рівнем моря, через скільки метрів проведені горизонталі.

Аналіз виконаного завдання (три виступаючих). Підсумок роботи.

 

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Будь-який природний процес або явище зумовлені безліччю при­чин. Однією з важливих причин, яка зумовлює явища і процеси, що вивчає географія це - рельєф у всій різноманітності його форм. Тому вивчення форм рельєфу та їх виникнення, їх класифікація допоможуть нам на сьогоднішньому уроці встановити деякі природні
закономірності.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Якщо уявити поверхню планети без океанічних вод, то на ній чітко виявляться найбільші нерівності: материки та океанічні за­падини. При цьому і на материках, і на океанічному ложі будуть чітко виділятися основні форми рельєфу — гори і рівнини.  

Якщо говорити про земний суходіл, то на його території гори займають 40 % площі, а рівнини — 60 %.

   Якщо на земній поверхні немає ніяких значних підвищень або знижень то цю ділянку називають рівниною.

  На рівнинах лінію горизонту видно далеко і повільно ледь помітно тиче вода в річці. Рівнини бувають також горбисті. Їх рельєф більш різноманітний.

На картах рівнини позначаються зеленим кольором.

 

 

                                

 

 

 

 

Низовини, які лежать нище рівня моря називаються западинами.

За походженням рівнини бувають:

  1. ПЕРВИННІ – утворені в наслідок підняття морського дна.
  2. ВТОРИННІ – утворені на місці зруйнованих гір.

Прийом «Картографічний практикум»

Наносимо на контурну карту рівнини світу (Східноєвропейська, Західносибірська, Амазонська; плоскогір’їв Середньосибірське, Бразильське).

 

Бесіда за запитаннями

1. Які гори ви бачили своїми очима?

2. Що ви можете про них розповісти?

3. Які у них вершини? Схили?

Демонстрація фотографій, картин, слайдів, на яких зображені гори.

   Гори — це ділянки земної поверхні з дуже розчленованим рельєфом, що високо здіймаються над навколишньою місцевістю.

Гори від рівнин відрізняються:

 - висотою над рівнем моря

 - способом утворення

 - зовнішнім виглядом.

   На карті вони позначаються відповідно світло-коричневим, коричневим і темно-коричневим кольорами (див. шкалу висот і глибин на фізичній карті).

   У природі поодинокі гори зустрічаються рідко. Найчастіше трапляються гори, розташовані в ряд по кілька десятків чи сотень кілометрів – гірські системи.

   Прийом «Словничок»

   Гребінь – найвища частина хребта.

   Гірська країна – скупчення гір.

КЛАСИФІКАЦІЯ ГІР

   І. ЗА ВИСОТОЮ

  1. Низькі – до 1000 м.
  2. Середні – 1000 – 2000 м.
  3. Високі – понад 2000 м.

  ІІ. ЗА ВІКОМ

  1. Молоді – шпилясті, високі
  2. Старі – округлі вершини

 ІІІ. ЗА СПОСОБОМ УТВОРЕННЯ

  1. Вулканічні
  2. Тектонічні:
    1. Складчасті
    2. Складчасто-брилові

 

Прийом «Картографічний практикум»

Наносимо на контурну карту гірські системи світу (Карпати, Кримські гори, Альпи, Уральські, Кордильєри, Анди, Кавказ, Гімалаї з вершиною Джомолунгма, ).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Прийом «Прес-конференція».

  1. Який відсоток площі займають площі і рівнини?
  2. Рівнини поділяються на …?
  3. На якій рівнині розташована територія України?
  4. Гори – це…?
  5. Гребінь – це…?
  6. За висотою гори поділяють на…?
  7. Найвища точка Українських Карпат?
  8. Яким кольором позначаються рівнини і гори?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Сьогодні я дізнався (дізналася)…
  2.  Було цікаво…
  3. Я виконував завдання …
  4.  Я зрозумів, що …
  5.  Мене здивувало…
  6.  Мені захотілося
  7.  Я спробую …
  8.  Було важко
  9. Я зміг …

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати текст § 27-28
  2. Скласти кросворд, використовуючи назви рівнин, височин, гір (за бажанням)
  3. Вправи з географії на інтерактивній платформі https://learningapps.org/

 

 

doc
Додано
27 вересня 2020
Переглядів
1932
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку