ХЕРСОНСЬКА СПЕЦІАЛІЗОВАНА ШКОЛА І-ІІІ ст. №27
З ПОГЛИБЛЕНИМ ВИВЧЕННЯМ
ІНОЗЕМНИХ МОВ ТА ІНФОРМАТИКИ
ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ВЧИТЕЛЬ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ,
ВЧИТЕЛЬ-МЕТОДИСТ Юнчик Наталія Борисівна
АТМОСФЕРА
УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ЗНАНЬ.
Мета: перевірити набуті знання в ході вивчення теми „Атмосфера”.
Обладнення: кросворд, фішки – бали, сигнальні картки.
Тип уроку: урок – аукціон.
ХІД УРОКУ
-
Організаційний момент
-
Повідомлення мети й завдань уроку
Сьогодні в нас незвичайний урок. Це урок – аукціон. Що означає слово „аукціон”? У перекладі з латинської „аукціон” означає зростання. Це публічний розпродаж, на якому річ, що продається, купує та людина, яка запропонувала за неї найбільшу суму. Сам аукціон складається з „лотів”, тобто товарів. У нашому аукціоні „лоти” – це будуть запитання і завдання, на які ви будете давати відповіді, а я за правильні відповіді буду платити вам бали (за кожну правильну відповідь - 1 бал). На прикінці уроку підрахуйте бали й отримайте відповідні оцінки.
-
Хід аукціону
-
Для того, щоб розпочати роботу аукціону, нам потрібно розгадати кросворд, щоб пригадати, яку тему ми закінчили вивчати.
Кросворд
-
Лінія, проведена на однаковій відстані від полюсів. (Екватор).
-
Число, що показує, у скількі разів зменшені відстані на плані, карті. (Масштаб).
-
Кут між напрямком на північ і на предмет. (Азимут).
-
Модель Землі. (Глобус).
-
Розплавлений, в”язкий шар у верхній частині мантії. (Астеносфера).
-
Нерівності земної поверхні. (Рельєф).
-
Фонтануючі гарячі джерела. (Гейзер).
-
Заглибина на вершині вулкану. (Кратер).
-
Розпечена речовина мантії. (Магма).
-
Отже, яку тему ми з вами закінчили вивчати? Прочитаємо по вертикалі. А тепер розпочнемо аукціон.
Лот 1. „Цифровий”
78 % - вміст азоту в повітрі.
8 – 18 км – потужність тропосфери.
6º - на 1 км вгору знижується tº повітря.
21 % - вміст кисню у повітрі.
760 – нормальний атмосферний тиск.
0º - замерзає.
55 км – на цій висоті розміщується стратосфера.
11 000 л – на 1 добу потрібно 1 людині повітря.
Лот 2. „Термінологічний”
-
Стан нижнього шару атмосфери в даний час у даному місці. (Погода).
-
Захисний шар Землі. (Озоновий).
-
Горизонтальний рух повітря з області високого тиску в область низького. (Вітер).
-
Сила, я якою повітря тисне на поверхню Землі. (Атмосферний тиск).
-
Вітри, що змінюють свій напрям два рази на рік. (Мусони).
-
Нижній шар атмосфери. (Тропосфера).
-
Багаторічний режим погоди. (Клімат).
-
Наука, що вивчає клімат. (Кліматологія).
-
Лінія, що з”єднує точки з однаковою температурою. (Ізотерма).
-
Лінія, що з”єднує точки з однаковим тиском. (Ізобара).
Лот 3. „Світлофор”
-
Бриз – постійний вітер (червоне світло, далі – ЧС).
-
В основі гігрометра людська волосина (зелене світло, далі - ЗС).
-
Туман випадає з хмар (ЧС).
-
Опадоміром вимірюють температуру (ЧС).
-
Температура з висотою знижується (ЗС).
-
Атмосфера – тверда оболонка Землі (ЧС).
-
Сніг випадає з хмар (ЗС).
-
На Землі закономірно чергуються 29 поясів атмосферного тиску (ЧС).
-
Гігрометром вимірюють вологість (ЗС).
-
Метеорологія – наука, яка вивчає атмосферу Землі (ЗС).
Лот 4. „Асоціація”
-
Вогонь, ліс, озон. (Кисень).
-
Флюгер, бриз, мусон. (Вітер).
-
Різні, пухнасті, крило. (Хмари).
-
Ртуть, опади, тиск. (Барометр).
-
Дим, туман, гази. (Смог).
-
Місце, час, температура, опади. (Погода).
-
Сила, високий, 10 мм, низький. (Атмосферний тиск).
-
Величезні, схожі, температура, запиленість. (Повітряні маси).
-
Відносна, %, мокро, абсолютна. (Вологість).
-
Вихор, центр, низький. (Циклон).
Лот 5. „Зайвий”
-
Азот, океан, кисень.
-
Барометр, анероїд, тиск, температура.
-
Сніг, туман, дощ, град.
-
Пасати, бризи, мусони.
-
Опадомір, барометр, нівелір, флюгер.
-
Тропосфера, стратосфера, мантія.
-
22 грудня, 21 березня, 24 серпня, 23 вересня.
-
Дощ, перисті, купчасті, шаруваті.
Лот 6. „Класифікаційний”
Поділіть на дві групи види опадів: роса, іней, сніг, паморозь, град, дощ, туман.
Лот 7. „Схематичний”
Заповніть схему елементами, яких не вистачає.
______________ _____________________
______________ ← Показники стану погоди
↓ ↓ ↓ ↓
_____________ ____________ ___________
Температура ↓ ____________ ___________
повітря
_____________ ↓ ↓
______________
↓ ______________
_______
Вітер
_______
_______↓_______ ______↓_______ ______↓_______
_______________ Сила ______________
______________
Лот 8. „Загадковий”
-
Рукавом махнув, дерева нагнув. (Вітер).
-
Сидить дід за подушками та стріляє галушками. (Град).
-
Сидить півень на вербі, спустив крила до землі. (Дощ).
-
Що плаче без голосу? (Роса).
-
На дворі горою, а в хаті водою. (Сніг).
-
Сиві гуси все поле заслали. (Туман).
-
Без крил летять, без ніг біжать, без води пливуть. (Хмари).
-
Папороті листя, біле та іскристе, хто малює на вікні? (Мороз).
-
Хочеш – вір, а хочеш – ні, сад зацвів – як навесні, але квіточок нема, бо надворі ще зима. (Іней).
-
Грізний дядько й змійка- тітка, в небі граються, як дітки.
Тітка в хмарах миготить, дядько возом торохтить. (Блискавка і грім).
Лот 9. „Доповнювальний”
-
Синички зранку пищать ... (уночі буде мороз).
-
Велика роса зранку ... (добрий день).
-
Часті тумани взимку ... (дощове літо).
-
Конюшина згортає свої листочки і нахиляється ... (на дощ).
-
Гусак стоїть на одній нозі, голову ховає під крило ... (на мороз).
-
Кішка лапкою закриває мордочку ... (до завірюхи).
-
Сонце перед заходом червоніє ... (на вітер).
-
Хмариться, а бджоли літають ... (доща не буде).
-
На каштановому листі виступають краплі соку ... (через добу буде дощ).
-
Павуки швидко снують павутину ... (на зміну погоди).
-
Великі мурашники ... (до суворої зими).
-
Граки відлетіли ... (скоро буде сніг).
-
Ввечорі сильно мерехтять зорі взимку ... (на мороз).
-
Ввечорі голосно кукурікають півні ... (на зміну погоди).
-
Багато жолудів на дубі ... (буде люта зима).
-
Лот 10. „Цікавий”
Учні об”єднуються в групи і працюють над створенням міні – проекту „Як нам захистити атмосферу”.
Представники від груп презентують свої міні – проекти.
-
Підсумки уроку
-
Оцінювання.
-
Метод „мікрофон”. На сьогоднішньому уроці мені найбільше спобобалося ...