Урок "Остаточна обробка виробу. Догляд за вишитими виробами"

Про матеріал
Урок "Остаточна обробка виробу. Догляд за вишитими виробами" Технологія виготовлення вишитих виробів лічильними швами
Перегляд файлу

Урок 17-18

Тема. Остаточна обробка виробу.

Зміст: Остаточна обробка виробу. Догляд за вишитими виробами.

Мета: Забезпечити засвоєння знань про остаточну обробку виробу та догляд за вишитими виробами. Формувати вміння самостійно оцінювати результати роботи. Розвивати самостійність, здатність переборювати труднощі. Виховувати бажання оволодіти професією вишивальниці.

Інструменти та матеріали: інструкційні карти, готові вироби виконані різними техніками вишивання голка, нитки, лінійка, ножиці, гольник.

Тип заняття: комбіноване.

План

І. Організаційна частина – 1 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду – 5 хв.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів – 2 хв.

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку – 1 хв.

V. Вивчення нового матеріалу – 22 хв.

VІ. Практична робота – 54 хв.

VIІ. Підведення підсумків уроку – 6 хв.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Ведення учнів у кабінет до дзвінка вдягнутих у спецодяг;

Перевірка присутності учнів за рапортом  чергового;

Перевірка підготовки учнів до заняття та організації їх робочого місця (наявність зошита, підручника, олівця, ручки, лінійки та наявність спецодягу).

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду

Бесіда

1. Якими швами можна обробити краї вишитого виробу?

2. Як добирають нитки для обробки краю виробу?

3. Які чинники впливають на якість вишивки?

4. Які ти знаєш різновиди петельного шва?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Робота по виготовленню вашого виробу підходить до кінця. За час роботи наші білі зразки стали не дуже охайними. Як зробити щоб вони знову були білими, щоб кольори вишивки залишились яскравими, ми дізнаємось на уроці.

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє навчальну мету.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Остаточна обробка вишитого виробу та перевірка його якості

Вишитий виріб буде мати естетичний та привабливий зовнішній вигляд не тільки за умови якісного вишивання, правильного добору кольорів. Важливу роль відіграє остаточна обробка, яка виконується після того, як виріб вишитий.

Остаточна обробка вишитого виробу складається з таких операцій:

1) видалення зайвих ниток;

2) перевірка якості виконання вишивки;

3) прання;

4) підкрохмалювання;

5) прасування.

Якість вишитого виробу визначають за такими показниками:

•правильність нанесення стібків вишивки на тканину;

•заповнення усього візерунка вишивкою;

•поєднання кольорової гами;

•поєднання ниток різного ґатунку для вишивки;

•відсутність вузликів з лицьового та виворітного боків;

•обробка країв виробу.

2. Прання вишитих виробів

Щоб вишиті вироби залишалися красивими протягом багатьох років, за ними необхідно правильно доглядати. Вишивати виріб треба охайно, щоб він якнайменше забруднювався. Але, як би не був акуратно вишитий виріб, його потрібно в кінці випрати. Під час прання змиваються фарби, які не були добре закріплені, та вирівнюються нитки на вишивці й основній тканині.

Догляд за вишитими виробами передбачає прання у теплому розчині звичайного прального засобу без вибілюючих речовин за температури не більше 40 °С. Прати необхідно дуже обережно, терти легенько лише ті місця, де немає вишивки. Крім того, слід враховувати, що вироби з льону після прання і сушіння можуть дати усадку 4–6 %.

Сушити вироби потрібно у розпрямленому вигляді. Не пересушувати. Якщо ж виріб пересушено, його слід зволожити водою, дати трохи полежати і пропрасувати добре розігрітою праскою із парою.

Дрібні вишиті вироби (серветки, носові хустинки, комірці) дуже ніжні і тому вимагають ніжного прання. Ажурні вишивки добре прати в теплій мильній воді. Для цього в невелику ємкість набрати теплої води до 30 °С, всипати порошок для делікатних виробів. Після цього збовтати розчин до утворення піни. Потім слід покласти у розчин вироби, обережно попрати їх, прополоскати у холодній воді і злегка віджати. Якщо виріб сильно забруднений, необхідно залишити його на деякий час у розчині, а потім збовтати ще раз.

Після прання вишиті вироби потрібно добре прополоскати у прохолодній воді, але не віджимати. Під час полоскання (для всіх тканин) у воду додають оцет (1 столову ложку на 1 л води).

Для прання виробів, вишитих кольоровими бавовняними нитками, можна користуватися засобами, які є вдома у кожної господині. Це: вода, сіль, шампунь, оцет. Вишиті вироби замочити у теплій і підсоленій воді: 1 чайну ложку солі на 1 л води. Потім прополоскати виріб у прохолодній воді і випрати в теплій воді з додаванням невеликої кількості шампуню. Виріб віджати і прополоскати в холодній воді з оцтом до тих пір, поки вода не буде чистою. Сіль і оцет закріплюють колір ниток і надають їм блиску.

3. Підкрохмалювання (апретування) вишитих виробів

Загальновідомим є спосіб підкрохмалювання (апретування) тканини — прополіскування у розчині крохмалю. Вишиті вироби під час апретування втрачають зовнішній вигляд, оскільки нитки при цьому склеюються і втрачають свій блиск. Але якщо треба додати жорсткості та необхідної форми виробам із льняних, бавовняних тканин, батисту, маркізету, то після основного прання їх злегка підкрохмалюють. Для цього необхідно приготувати крохмальний розчин та протерти виріб з виворітного боку щіткою або тампоном, змоченим розчином, а потім пропрасувати гарячою праскою, поклавши зверху чисту суху тканину.

Апретування (підкрохмалювання) — надання тканині жорсткості за допомогою крохмального розчину.

Підкрохмалити виріб можна також, скориставшись крохмалем для прасування сорочок у балончику. Його можна купити у будь-якому супермаркеті або іншому спеціалізованому закладі, де продаються засоби для прання. Таким способом крохмалять виріб під час прасування. Апретують вишитий виріб після ретельного полоскання. Підкрохмаливши, виріб необхідно розкласти на м’якій основі для просушування.

Якщо виріб не підкрохмалювати, то після полоскання його необхідно розстелити та розправити на махровому рушнику і скрутити, як рулет. Після того як рушник вбере вологу, розкласти виріб на іншому рушникові, злегка натягнути і так залишити до висихання (мал. 225). Не можна сушити виріб під прямим сонячним промінням. Також не варто пересушувати виріб, після сушіння він повинен бути злегка вологим.

4. Прасування вишитих виробів

Щоб надати деталям і виробам правильної і красивої форми, здійснюють волого-теплову обробку. Якість виробів, їх зовнішній вигляд багато в чому залежать від волого-теплової обробки, яку застосовують у процесі виготовлення виробів та на завершальному етапі.

Для волого-теплової обробки використовують різне обладнання та пристосування: прасувальні дошки, колодки, столи, праски, преси, пароповітряні манекени.

Під час виконання волого-теплової обробки важливо обирати режими прасування залежно від виду тканини. Для цього слід перевірити праску і налаштувати її на необхідний режим прасування певного виду тканини (шовк, вовна, бавовна тощо). Потім виріб викласти на махровий рушник, покритий зверху білим полотном, виворітним боком догори і пропрасувати його. Такий спосіб прасування вишитого виробу збереже візерунок об’ємним. Ні в якому разі не можна прасувати виріб з лицьового боку.

Під час прасування вишитих речей краще використовувати праски з парою. Праску рухати вздовж нитки основи, щоб тканина з вишивкою не деформувалася. Великі вироби необхідно прасувати від центра до країв. Невишиті частини виробу можна прасувати з лицьового боку. Відпрасований виріб залишається розкладеним на рівній поверхні то тих пір, поки він зовсім не підсохне й не охолоне(див. мал. 225). Після цього його можна використовувати за призначенням.

Волого-теплову обробку застосовують і тоді, коли виріб ще недостатньо забруднився, але його хочуть просто освіжити. Для цього слід покласти виріб лицьовим боком на мокру чисту білу тканину, накрити сухою білою тканиною і пропрасувати гарячою праскою. Якщо повторити цю процедуру кілька разів, то бруд з виробу перейде на мокру тканину, а кольори вишивки стануть яскравішими.

До проведення волого-теплової обробки ставляться такі вимоги:

1. Ступінь нагрівання праски та її дію на тканину попередньо необхідно перевірити на клаптику тканини.

2. Для волого-теплової обробки застосовують пропрасовувачі з марлі або м’якої бавовняної тканини.

3. Перед виконанням волого-теплових робіт деталі або виріб зволожують з пульверизатора; якщо на тканині залишаються від води плями, виріб прасують без зволоження.

4. Усі операції волого-теплової обробки здійснюють до повного видалення вологи.

5. Розпрасовувати і припрасовувати шви, краї деталей і складок треба на столі або колодці, покритими м’яким сукном і білою бавовняною тканиною.

6. Під час волого-теплової обробки деталей і виробу обирати режими прасування для кожної тканини.

7. Волого-теплову обробку виробів з вивороту здійснюють без пропрасовувача.

8. Після остаточної волого-теплової обробки вишиті вироби треба тримати розправленими, поки вони повністю не висохнуть.

Нам доводиться доглядати не тільки за вишитими власноруч виробами, а й за придбаними у торговельній мережі. У таких випадках слід попередньо ознайомитись із ярликами, розміщеними на виробі, на яких зображені позначки-рекомендації догляду за виробом (табл. 4). Зневажати цими позначками не можна!

Стандартні знаки догляду за виробами

Отже, вишиті речі будуть мати привабливий вигляд довгий час, якщо дотримуватися таких рекомендацій:

•прати в теплій воді (не більше 40 °С);

•ретельно полоскати вироби після прання;

•прати вручну, дуже обережно, не викручувати;

•не використовувати пральні засоби із вмістом речовин для вибілювання;

•випрані вироби полоскати в холодній воді;

•за необхідності, підкрохмалити випрані вироби;

•після прополіскування помістити виріб (у розправленому вигляді) в розчин з оцтом та сіллю;

•сушити виріб у розправленому вигляді;

•розпочинати прасувати виріб від центра;

•праску рухати вздовж нитки основи;

•прасувати вишитий виріб тільки з виворітного боку на м’якій основі.

VІ. Практична робота.

6.1. Вступний інструктаж

1.     Повідомляю тему та мету практичної роботи:

Тема: Остаточна обробка виробу. Ознайомлення з правилами догляду за вишитими виробами, особливостями волого-теплової обробки.

Мета: Навчитися робити остаточну обробку виробу та ознайомитись із  правилами догляду за вишитими виробами, особливостями волого-теплової обробки.

2. Повідомляю вказівки про підготовку до роботи, організацію робочого місця, дотримання правил безпеки праці.

Учні роблять остаточну обробку виробу та ознайомлюються з таблицею «Правила догляду за вишитими виробами, особливості волого-теплової обробки»

3 . Повідомляю про норми часу на практичну роботу: 57 хв.

6.2. Заключний інструктаж

1. Підведення підсумків роботи.

2. Виношу на колективний розгляд найкращий звіт про виконану роботу, вказую на характерні

помилки та способи їх уникнення.

VIІ. Підведення підсумків уроку.

7.1. Рефлексія

1. Які операції виконують під час остаточної обробки вишитого виробу?

2. Коли перуть вишиті вироби?

3. Для чого підкрохмалюють вироби?

4. Як необхідно сушити вишиті вироби?

7.2. Заключна частина:

• домашнє завдання: вивчити §15,  ст.152-157

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Янтолик Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
8 листопада 2021
Переглядів
3250
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку