Тема: Вода.
Мета: формувати уявлення про воду, про зміни станів води;
розвивати дослідницький підхід до пізнання властивостей води;
сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів;
формувати соціальну компетентність;
виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, бережливе ставлення до води
Очікувані результати: учні повинні називати властивості води;
учні повинні пояснювати досліди, які проводять , робити висновки;
учні повинні розуміти значення води для живої природи, необхідність економити і охороняти водні ресурси
Обладнання та матеріали: прозорі склянки, склянка з водою, склянка зі снігом, склянка з льодом, чайник з окропом, цукор, сіль, крейда, пісок
Хід уроку
І. Етап орієнтації. Мотивація діяльності.
Ранкова зустріч з теми «Вода».
Мета: формувати в учнів почуття дружності та єдності, з’ясувати , важливість води, виховувати екологічну свідомість
І. Вітання.
Доброго ранку, доброго дня,
Бажаєте ви, і бажаю вам я.
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки,
Кивають голівки,
І сяють усмішки.
Доброго ранку, доброго дня,
Усмішки даруєм і добрі слова.
ІІ. Щоденні новини.
Сьогодні ми з вами будемо спостерігати , досліджувати, проводити експерименти з водою.
ІІІ. Обмін інформацією.
Діти стають у коло, посередині стоїть столик, на ньому стакан з водою.
ІV. Групове заняття.
Гра «Вода буває…».
Групи по черзі озвучують слова, які характеризують воду (прозора, холодна, джерельна, дощова, каламутна, смачна, питна, чиста, кринична). За правильну відповідь кожна група отримує паперову краплинку. Діти в групах розфарбовують крапельку води.
І. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку.
1. Відгадування загадки.
Відома людям рідина,
Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває.
Бува, як скло, вона тверда.
Ви здогадались? Це - …(вода).
ІІ. Сприйняття і осмислення нового матеріалу.
Вода – найдавніша рідина на Землі. Вона є усюди: у повітрі, рослинах, грунті, тваринах і людині. З водою рослини отримують з грунту поживні речовини; сік, який міститься в рослинах - також вода.
Більша частина людського організму - теж вода. Вода є в усіх органах людини, навіть у кістках. Але найбільше її у крові.
Без їжі людина може прожити до 40 днів, а от без води – не більше ніж 5.
Дослід 1. Діти наливають воду у склянку. Нюхають її. Опускають у воду скляну палочку.
Висновок: вода – прозора рідина без кольору, запаху і смаку.
Дослід 2. Воду учні переливають із однієї склянки в іншу.
Висновок: вода текуча.
Дослід 3. Воду по черзі наливають у склянку, у блюдце.
Висновок: вода не має форми.
Дослід 4. Шматочки льоду діти беруть у руку.
Висновок: лід – це вода у твердому стані.
Вода замерзає при температурі 0 градусів.
Дослід 5. Учитель включає чайник і з нього йде пара. Над парою тримають шматочок скла. На ньому з’являються краплі води.
Висновок: пара – це вода у газоподібному стані. Вода закипає при температурі 100 градусів. Якщо довго її кип’ятити, то вона вся випариться. Таке явище відбувається і у природі. Була калюжа після дощу, а пригріло сонечко і калюжа зникла. Це вода із калюжі випарилася. Вода з рідкого стану перетворилася у водяну пару.
Використовується стіна слів.
У які пори року в природі відбуваються такі перетворення води:
Пісня « Подивись на небо».
У кожної групи є склянка з водою, скляна паличка і речовина.
Завдання для кожної групи: на магнітній дощечці скласти слово – назву своєї речовини.
І група – цукор,
ІІ група – сіль,
ІІІ група – крейда,
ІV група – пісок.
Потім учні висипають свою речовину у склянку з водою і розмішують її скляною паличкою.
Розчинилися – цукор, сіль.
Не розчинилися – крейда, пісок.
Висновок: одні речовини розчиняються у воді, а інші – не розчиняються.
Дати відповідь на це питання нам допоможуть підручник і таблиці.
Висновок: Вода дуже потрібна і людині, і рослинам, і тваринам. Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.
ІІІ. Рефлексія.
Прийом «Мікрофон».
Продовжити речення.
Я навчився…
Я зрозумів…
Я запам’ятав…
Мені було цікаво…