Тема Овочі. Розрізнення овочів на дотик. Обстеження муляжів за
сенсорними еталонами. Розвиток дрібної моторики рук
Мета:
Навчальна: активізувати розумову діяльність дитини через вміння робити узагальнюючи висновки, розгадування загадок, здійснення класифікації й порівняння; формувати уміння розрізняти предметів на дотик, визначати їх за ознаками; закріпити знання про назви овочів.
Корекційно -розвиваюча: розвивати психічні процеси дитини через розвиток мислення, уяви, пам’яті, вміння концентрувати увагу; працювати над вдосконаленням і якісним розвитком кінестетичного сприймання, просторового орієнтування; розвивати дрібну моторики рук; вдосконалювати артикуляційний та голосовий апарат;
Виховна: виховувати інтерес до навчання; дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: муляжі «Овочі», трафарет «Овочі», роздатковий матеріал -
величина предметів «Помідор», зошит, кольорові олівці
Хід заняття
І. Вступна частина.
1.1. Привітання.
- Добрий день! Ми зичимо всім. Хай справді добрим буде він.
1.2. Налаштування на роботу. Вправа закінчити речення.
Щоб заняття пройшло не марно, Треба сісти … (рівно, гарно).
Тож і ми часу не гаймо, До роботи … (приступаймо).
- Побажаємо собі успіху! Посміхнімося! Нехай гарний настрій допоможе нам міркувати, бути розумними і кмітливими на занятті.
Щоб мовленнєві труднощі долати, Слід слухняний ротик мати.
Чистомовку повторяй, Перешкоду цю долай:
1.3. Робота з чистомовкою:
Лі – лі – лі – відпочиваємо в селі; Ло –ло –ло – стежку листям замело;
Ля – ля –ля – пожовтіли вже поля; Лю–лю–лю – овочі люблю.
1.4. Робота зі скоромовкою:
Поля поле поливає, поле й переполює.
1.5.Вправи для очей.
Потягнулись кошеняти, Поморгали оченята.
Вправо, вліво подивились, (3 рази) Вгору, вниз і зупинились.
Заплющили оченята, розплющили оченята. (3 раз и)
ІІ. Основна частина.
Уяви, що ми вирушаємо на город, на якому ростуть корисні рослини. Що це за рослини я тобі зараз перелічу, а ти мені назвеш їх узагальнюючим словом? Що це?
2.1.Вправа «Овочі. Узагальнення». Вправа на розвиток узагальнення. Вчитель - дефектолог перераховує дитині слова, а вона їх називає узагальнюючим словом.
Огірок, помідор, картопля, капуста, буряк – це … (овочі)
Овочі – це плоди городніх рослин, які можна їсти, вони мають багато корисних елементів та вітамін.
На нашому городі, на грядках ростуть різні овочі. Давай, спробуємо їх визначити, відгадавши загадку та відшукавши овоч у «чарівному мішечку».
2.2.Вправа «Загадка з розрізненням овочів на дотик». Вправа на розвиток мислення, уяви та тактильних відчуттів.
Помаранчева і гарна У землі сиджу не марно.
Соковита, солоденька, Вже я стала чи маленька.
Собою пригощу дитину. Нехай корисно з’їсть… (морквину)
Є солодкий, є гіркий, Різні форми має.
Є худий, а є товстий, Кожний його знає! (перець)
Зелений він і довгий, Засолений він добрий,
Та добрий і сирий. Скажи, хто це такий? (огірок)
Зелений чуб, червоний бік, Смачний із нього чавлять сік.
Матусі варять з ним борщі, Росте в городі на кущі. (помідор)
Білі зуби маю, Та усі ховаю.
Довгі коси маю, Та не заплітаю. (Кукурудза)
(Дитина відгадує загадку, знаходить овоч та викладає його поряд з собою.)
Ми відгадали, овочі які ростуть на нашому городі, а тепер порахуємо їх.
2.3.Вправа «Порахуй овочі». Вправа на розвиток пам’яті, просторових понять та мовленнєвий розвиток.
Вправи для очей
Раз, два, три, чотири, п'ять. Кругові рухи очима.
Будемо овочі шукати.
Що росте на нашій грядці? Подивитися вниз - вверх.
Огірки, горох солодкий,
Там є редька, є салат. Ліворуч - вправо.
Там є редиска, є буряк.
Наша грядка просто скарб. Покліпаємо очима. (В. Воліна)
2.4.Вправа «Читання слова «помідор»». Вправа на розвиток зору та навичок читання.
На нашому городі виросли різні помідори великі та недуже. Давай, визначимо їх розмір.
2.5.Вправа «Помідор». Вправа на розвиток величини.
Розвиток дрібної моторики
2.6.Вправа «Трафарет». Вправа на розвиток дрібної моторики рук та розпізнавання кольорів.
(Серед пропонованих різнокольорових олівців (не більше 3-х), дитина визначає та вибирає червоний олівець).
ІІІ. Заключна частина. Підведення підсумків.
3.1.Рефлексія
Дуже гарно працювали І як друзі розмовляли
Тож по дружньому скажи: Що сподобалось тобі?
(Дитина, розповідає, що їх найбільше сподобалось на занятті)
3.2.Традиційне прощання «Подари усмішку»
Ось прийшов прощання час Було в нас усе гаразд
Все зуміли, все змогли. «До побачення» - скажи.