Тема уроку:
«Технологія оздоблення виробів з тканини сутажем, шнуром, кантом, руликом, помпонами, китицями.»
Мета:ознайомити учнів з видами оздоблення виробів із тканини, способами обробки, сформувати навички виконання оздоблювальних елементів;
сприяти розвитку просторової уяви, творчого мислення, художніх здібностей, фантазії, розвивати в учнів уміння та навички, необхідні для вирішення нестандартних завдань, що зумовлені змістом уроку, навички самостійного пошуку шляхів з'ясування істини, самостійного здобування нової інформації, заохочувати прагнення до використання знань у практичній діяльності;
виховувати зацікавленість національними традиціями оздоблення одягу українців, художній і естетичний смак, творче ставлення до праці, охайність в роботі, уважність.
Рудьківська ЗОШ І – ІІІ ступенів
Бобровицького району
Чернігівської області
План-конспект уроку
на тему:
«Технологія оздоблення виробів з тканини сутажем, шнуром, кантом, руликом, помпонами, китицями.»
Учитель трудового навчання
Ярошенко Валентина Павлівна
Мета:ознайомити учнів з видами оздоблення виробів із тканини, способами обробки, сформувати навички виконання оздоблювальних елементів;
сприяти розвитку просторової уяви, творчого мислення, художніх здібностей, фантазії, розвивати в учнів уміння та навички, необхідні для вирішення нестандартних завдань, що зумовлені змістом уроку, навички самостійного пошуку шляхів з’ясування істини, самостійного здобування нової інформації, заохочувати прагнення до використання знань у практичній діяльності;
виховувати зацікавленість національними традиціями оздоблення одягу українців, художній і естетичний смак, творче ставлення до праці, охайність в роботі, уважність;
Обладнання та інструменти: малюнки національних костюмів різних регіонів України, проектор, електронна презентація, набір інструкційних карт «Технологія виконання оздоблювальних елементів помпонами та китицями», зразки оздоблення, робочий зошит, швейне обладнання і пристрої, тканина, нитки, ножиці, шаблони для виготовлення помпонів.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Метод «Дослідження». Об’єднані в групи учні за малюнками людей в національних костюмах різних регіонів України досліджують види оздоблення костюма.
Дніпропетровщина, кінець ХІ початок ХХ ст.
Київщина, кінець ХІ початок ХХ ст.
Буковина, кінець ХІ початок ХХ ст.
Чернігівщина, кінецьХІпочатокХХ ст.
Із повідомленням про результати дослідження виступає представник групи.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Мотивація теми.
Тема нашого уроку «Технологія оздоблення виробів з тканини сутажем, шнуром, кантом, руликом, помпонами, китицями.»
Тасьма, шнури, сутаж, рулик, кант, помпони, бахрома, китиці – всі ці текстильні вироби є оздобленням для одягу, з якими ми будемо працювати на уроці. СЛАЙД 1
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Тасьма: це особлива декоративна тканина, що випускається у вигляді смуг або стрічок різної ширини. Тасьма використовується, як правило, для кінцевої обробки вже готових виробів. СЛАЙД 2,3
Шнури: вироби із кручених ниток: круглі, плоскі, плетені, в'язані, виті. Використовують для оздоблення одягу, головних уборів, для зав'язування та закріплення деталей. СЛАЙД 4,5
Сутаж: вид плоского шнура для оздоблення і плетіння; складається із двох шнурів із спільним переплетенням та заглибленням посередині для зручності прокладання строчки. СЛАЙД 6,7
Рулик: це смужка тканини, викроєна по косій, шириною 2 - 2,5 см; прострочена та вивернута за допомогою голки. Використовують для виготовлення петель, ґудзиків і для оздоби ( узори на комірах, кишенях). СЛАЙД 8
Кант: вузька кольорова смужка, оторочка по краю чи шву одягу (викроюється по косій, пришивається до деталі таким чином, щоб кант виступав на 2-3 мм, може протягуватись шнурок). Використовується для оздоблення блузок, плаття, форменого одягу. СЛАЙД 9
Помпон: це кулеподібна прикраса із будь яких ниток (фр. pompe –пишність, урочистість). В залежності від форми шаблона і вибраних кольорів ниток можна отримати круглі, овальні, різнокольорові помпони. СЛАЙД 10
Бахрома: (араб. «mucharramat» – мережива) – тасьма з висячими з одного боку нитками, м'якими волокнами, шнурками або будь-якими іншими підвісками. СЛАЙД 11
Китиці: це жмуток ниток, шнурів, т. д. скріплених в одне ціле. СЛАЙД 12
V. Мозковий штурм. Які асоціації з предметами, тваринками, героями мультфільмів викликає у вас помпон (куля)? Створення на дошці банку ідей:
смішарики гномик сніговик
зайчик повітряна кулька
мильна бульбашка сніжка їжачок згорнувся
Технологічна картка по виготовленню помпона є у вас на партах, познайомтеся з нею.
Для тих, хто бажає оздобити виріб китицями є технологічна картка на виготовлення китиці.
(Учитель демонструє етапи роботи за технологічними картками.)
Технологічна картка на виготовлення помпона
№ з/п |
Технологічна операція |
Малюнок |
Інструменти та метеріали |
1 |
Вирізати з картону заготовку у вигляді кола 35 з отвором по центру
15
|
|
Картон, циркуль, ножиці |
2
|
Заготовку кілька разів обернути ниткою для в’язання або шнуром (чим більше обертів, тим пишнішим буде помпон). |
|
Нитка для в’язання або шнур, ножиці |
3 |
Розрізати витки ниток по зовнішньому краю.
|
|
ножиці |
4 |
Між картонними кільцями окремою ниткою закріпити виріб, міцно зв’язавши його ( краї нитки повинні на кілька см виступати за картон). Розрізати картон, вийняти його. |
|
Нитка, ножиці |
5 |
Розпушити нитки одержаного помпона.
|
|
|
Технологічна картка на виготовлення китиці
№ з/п |
Технологічна операція |
Малюнок |
Інструменти та метеріали |
1 |
Вирізати з картону заготовку 70х50.
|
|
Картон, ножиці, розмічальний інструмент |
2 |
Центральну частину заготовки кілька разів обернути ниткою для в’язання або шнуром (чим більше обертів, тим пишнішою буде китиця). |
|
Нитка для в’язання або шнур, ножиці |
3 |
Ниткою довжиною 100 закріпити намотані кільця, зняти їх з картону.
|
|
Нитка, ножиці |
4 |
Окремою ниткою такого ж кольору закріпити пучок нижче зав’язаного краю на 10 – 20 (залежно від товщини основної нитки чи шнура), виконавши кілька витків навколо пучка. |
|
Нитка, ножиці |
5 |
Не закріплені краї нитки розрізати, підрівняти до однакової довжини.
|
|
Ножиці |
VІ. Вступний інструктаж. Повторення ОП при виконанні ручних, машинних робіт
Використовуючи інструкційні картки, отримані знання з попередньої гри, виготовити оздоблювальні елементи (на зразках), виконати захист своїх робіт.
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів
Практична робота: виготовлення елементів оздоблення (помпон або китиця).
VІІІ. Заключний інструктаж:
IX. Прибирання робочих місць.