Тема:ПЕРЕДУМОВИ НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ.
Мета:з’ясувати передумови та причини війни; формувати уміння учнів
аналізувати історичні джерела, виділяти головне,порівнювати та
робити висновки; розвивати уміння працювати з історичними кар-
тами,визначати роль особи в історії (на прикладі Б.Хмельницького);
виховувати цікавість до предмету,патріотизм,почуття національної
гордості.
Основні поняття: передумови, причини, привід до війни.
Обладнання: підручник, презентація, історичні карти, виставка літератури про
Богдана Хмельницького.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
СТРУКТУРА УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Учитель: Сьогодні ми починаємо вчити новий розділ. У ньому розповідається про новий етап в житті українського народу – відродження держави.
Як жили українці в першій половині XVII cт ?
Повторимо це, характеризуючи основні поняття, дати, прізвища.
(Учитель роздає картки із завданнями, учні відповідають.)
ДАТИ:
1596 – Берестейська церковна унія, в результаті якої православна церква
поставлена поза законом, а католицька посіла панівне становище
на українських землях.
1638 – прийняття «Ординації Війська Запорізького», в якій відмінили
привілеї козаків.
ФІЛЬВАРОК – хутір, маєток, велике шляхетське господарство, орієнтоване на ринок.
ШЛЯХТА - привілейований панівний стан (князі, пани, бояри), отримува- ли землі за службу.
ЛАТИФУНДІЯ – велике приватне землеволодіння.
МАГНАТИ - пани і князі, що володіли містами, містечками і землями за
спадковим правом, підпорядковувались лише великому князю
і мали власні військові загони.
ОСТРОЗЬКІ, ВИШНЕВЕЦЬКІ, КОНЄЦПОЛЬСЬКІ –
Польські магнати, яким належали великі латифундії на українських землях.
ПОВСТАННЯ – озброєний виступ соціальних групп чи класів протии влади.
Які повстання були в Україні на початку 17 ст. і проти кого?
1625 –під проводом Марка Жмайла
1630 - Тараса Трясила
1635 - Івана Сулими
1637-38 – Якова Острянина і Павла Бута (Павлюка)
Проти польського панування.
Чим закінчилися?
- поразкою повстанців і прийняттям «Ординації…»
РІЧ ПОСПОЛИТА – держава, до складу якої входили українські землі на
початку 17 ст.Утворена в 1569 р.:Люблінська унія –
об'єднання Польського королівства і Великого Князів-
ства Литовського.
ВІЙНА - озброєна боротьба між державами чи суспільними класами за
досягнення поставленої мети.
ОЦІНЮВАННЯ ЗА КОЖНУ ВІДПОВІДЬ
III.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Складові війни.
Слово вчителя: Найважливішою подією української історії 17 ст. стала На-
ціонально – визвольна війна українського народу проти поль-
ського панування.Її спалах був обумовлений загостренням
суперечностей у різних сферах розвитку суспільства.
Сьогодні ми будемо вчити передумови цієї війни.
СЛАЙД 1. ТЕМА УРОКУ
? Яка музика зараз звучала ? ( Запорозький марш )
Так,це «Марш Запорозьких козаків», які відіграли вирішальну роль у цій війні.
(Учні записують тему уроку).
СЛАЙД 2. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Для початку війни необхідні три складові.
СЛАЙД 3. СКЛАДОВІ
( Учні записують поняття в зошити)
існуючою владою.
Причини - умови, необхідні для початку дій.
Привід - подія, що служить сигналом для початку.
З’ясуємо ці складові по черзі.
2.Передумови війни.
Зараз ви почуєте повідомлення про становище різних груп населення напередодні війни.
Визначте, чого бажала кожна група, якої мети хотіла досягти.
(Учні читають повідомлення про становище селян,міщан, козаків).
Паралельно робота з картою атласу с.4-5
«Господарство укр.земель у 16-17 ст.»:
знайдіть і покажіть названі території.
«Мозковий штурм» - учні називають мету кожної групи.
Селяни – звільнитися від феодального гніту, отримати землю і волю.
Міщани , купці – позбутися конкуренції.
Козаки – повернутися до вольностей,які відмінила «Ординація 1638 р.»
СЛАЙД 4. РУШІЙНІ СИЛИ.
На слайді ви бачите різні стани, що брали участь у війні.
Як ви вважаєте,чим були незадоволені:
Духівництво?
Дрібна українська шляхта?
Яку мету ставили вони перед собою?
Метод «Прес»:
(очікувані відповіді: православне духівництво – припинити окатоличення
населення та утиски православної церкви;
українська шляхта – посісти місце польських магнатів.
Що ж могло об’єднати такі різні групи населення ?
Давайте проаналізуємо документ у підручнику на с.92
(учень читає вслух).
-хто автор документа?
-як поляки пригноблювали козаків?
-у чому Б.Хмельницький вбачав основну причину війни?
Учні роблять висновок: їх усіх об’єднувала боротьба за віру,рідну мову
і культуру.
Учитель:таким чином визначимо характер війни.
СЛАЙД 5. ХАРАКТЕР ВІЙНИ
Що означає національно-визвольна?
-це боротьба проти іноземного гніту.
3.Причини війни.
Учитель: На підставі передумов на середину 17ст. сформувались
причини війни.Вони вказані у підручнику ст.93.Знайдіть
їх і зачитайте.(Учні читають по черзі).
4.Привід до війни.
Учитель:Національно – визвольна війна почалася у лютому 1648
року.Що ж стало приводом до неї, «останньою каплею,що пере-
повнила чашу терпіння» українського народу і підняла його на
боротьбу?
Відповідь на це питання я пропоную вам знайти самостійно.
Зараз ви подивитесь відеоролик про Б.Хмельницького,який очолив збройну
боротьбу,і після цього дасте відповідь.
СЛАЙД 6 . ПРИВІД
Бесіда: діти називають привід – особиста образа Б.Хмельницького.
5.Богдан Хмельницький.
-Яку роль зіграв Б.Хмельницький у початку війни?
- він підняв козаків на боротьбу.
Учитель:Ми ще будемо вивчати про те,яку роль зіграв Богдан Хмельницький
у відродженні української держави.Але вже зараз ви можете прочи-
тати про нього в художній літературі (показує на книги).
Настільки величною була ця постать, свідчить те, що його іменем
назване місто Хмельницький (раніше Проскурів), вулиці та орден
за бойові заслуги, заснований у 1943 році.Також його зображення
можна побачити на картинах художників.
СЛАЙД 8. КАРТИНИ
Аналіз картини М.Івасюка «В’їзд Б.Хмельницького до Києва».
А як пов’язане його ім’я з Кобеляками? (парк, пам’ятник).
IV.ПІДСУМОК УРОКУ.
СЛАЙД 2. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Домашнє завдання: вивчити матеріал ₰ 14 п.1,2.
1