1
Урок з алгебри
у 8 класі
Мета: 1) формувати та вдосконалювати знання учнів про квадратні корені; закріпити вміння застосовувати властивості квадратних коренів, модуля, формул скороченого множення під час перетворення ірраціональних виразів;
2) розвивати математичну мову, вміння аналізувати й робити висновки, навички роботи у групі;
3) виховувати в учнів відповідальність, почуття взаємодопомоги і колективізму, прищеплювати інтерес до математики.
Тип уроку: формування та вдосконалення умінь.
Обладнання: мультимедійна презентація; картки для групової роботи; м’яч білого кольору.
Структура уроку:
|
№ |
Етап уроку |
час, |
Методи та прийоми |
|
1 |
Організаційний момент |
2 |
Форум |
|
2 |
Мотивація учбової діяльності |
2 |
Бесіда, рефлексія |
|
3 |
Актуалізація базових знань |
4 |
Пінг-понг |
|
4 |
Розминка |
9 |
Мозаїка, історична довідка |
|
5 |
Розв’язування завдань |
20 |
Робота в групах «Третій не зайвий»; ротаційні трійки; відгадай слово |
|
6 |
Творча п’ятихвилинка |
5 |
Казка про квадратний корінь |
|
7 |
Підсумки уроку |
2 1 |
Рефлексія «Закінчи речення» |
Хід уроку:
Епіграф: «Дивись в корінь» (К.Прутков)
І. Організаційний момент (форум).
Сьогоднішній урок, діти, мені хочеться почати зі слів (Епіграф).
Давайте поміркуємо: як ви вважаєте, яке смислове значення несе це висловлювання (діти обмінюються думками).
ІІ. Мотивація учбової діяльності (бесіда, рефлексія).
Сьогодні ви будете вдосконалювати свої знання по одній з найцікавіших тем алгебри «Квадратні корені». Ви будете працювати у групах, займатися колективною роботою по перетворюванню різноманітних виразів із коренями. Так як наш урок проходить напередодні новорічних свят, ми його проведемо із застосуванням ігрових ситуацій і не стандартних прийомів.
Рефлексія (запитання дітям щодо їх очікування від уроку, виходячи з теми і плану уроку). Можливі відповіді дітей:
1) ми будемо вдосконалювати навички у перетворюванні виразів з коренями;
2) а я вважаю, що якщо наш урок буде проходити із застосуванням нестандартних прийомів, то він пройде весело;
3) я вважаю, що сьогодні ми будемо допомагати один одному у здобуванні знань і умінь, оскільки будемо працювати групами;
4) я вважаю, що ми будемо розв’язувати цікаві задачі;
5) а я вважаю, що сьогодні ми отримаємо тільки хороші оцінки, як подарунки до свят; тощо.
ІІІ. Актуалізація базових знань (пінг-понг).
«Пінг-понг» (запитання за вибором опонента задають діти один одному з різних рядів, які вони приготували вдома стосовно теми уроку, той хто задає питання кидає білий м’ячик – сніжок тому, хто буде відповідати)
Можливі запитання:
1) Які числа називаються ірраціональними;
2) Означення арифметичного кореня;
3) При яких значеннях а, вираз
має зміст;
4) Правило здобування квадратного кореня з квадрата;
5) Різниця квадратів двох виразів;
6) Квадрат суми(різниці) двох виразів;
7) Скільки коренів має рівняння
;
8) Чому дорівнює значення виразу
, якщо у < 0;
9) Чи має зміст вираз
;
10) Чи є число -5 значенням
;
11) Скільки коренів має рівняння
;
12) Внести під корінь множник у виразі
, якщо y < 0; тощо.
IV. Розминка («мозаїка», історична довідка).
Розминка «Мозаїка» (усні вправи)
Діти обирають колір кнопки, на якій висвічується усне завдання на обчислення.

V. Розв’язування завдань (робота в групах «Третій не зайвий», ротаційні трійки; відгадай слово)
Робота в групах «Третій не зайвий» у формі ротаційних (змінюваних) трійок. Клас розбивається на групи: по два учні сидять стаціонарно за партою, до них приєднуються по третьому учню – консультанту (були обрані заздалегідь), які ходять по кругу, підміняючи один одного на кожне завдання – це більш сильні за знаннями учні. Вони допомагають двом іншим, задають питання з теорії, наштовхуючи їх на алгоритм розв’язку певного завдання, відповідь на яке позначена певною буквою. Наприкінці учні вписують букви у таблицю і отримують прізвище науковця.
Вправа «Відгадай слово»
1.Внести множник під знак кореня
|
Д |
О |
Ш |
К |
А |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
2.Спростити вираз
, x<0, y>0
|
М |
Е |
Т |
О |
Д |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
3.Виконати дії
|
Е |
К |
Р |
А |
Н |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
4.Розв'язати рівняння
|
Г |
Р |
У |
П |
А |
|
72 |
безліч коренів |
2 |
3 |
інша відповідь |
5.Знайти значення виразу
|
П |
Р |
А |
Ц |
Я |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
6.Обчислити
|
Т |
О |
Ч |
К |
А |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
Прізвище математика
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
|

Знайшовши потрібну відповідь, повертаємо кульки на ялинці і читаємо прізвище вченого «Декарт».
Діти здають свої роботи для остаточної перевірки і виставлення оцінок.
VI. Творча п’ятихвилинка. Демонстрація казки про квадратний корінь.
У країні математики жило багато різних дій: «+», «–», «х», «:». Була ще цікава дія – піднесення до степеня. Але цих дій завжди не вистачало. Наприклад, як розв’язати рівняння х2=64 ? І тоді ввели ще одну цікаву дію: знаходження квадратного кореня з числа. Корінь мав гарну фігуру, кращу ніж китайський ієрогліф.
Він дуже любив працювати і пишався результатами своєї праці.
Йому подобалося перетворювати числа. Приходить під дах кореня число 4, а виходить 2, приходить 64, а виходить 8 і т.д. З деякими числами працювати було складно. Він не міг знайти таке ціле число, яке виходило, коли під корінь заходило 2,3,5…Подумав корінь, порадився з матусею арифметикою і вони запросили на роботу новий знак «≈».
І почав корінь знову працювати:
.

Усе йшло добре, аж ось під його дах прийшло від’ємне число. Перелякався корінь – з такими числами він ще не працював і не знав як це робити. Тоді на допомогу квадратному кореню прийшли його учні корені 3,5,7 степенів. Вони швиденько виконали дії за квадратний корінь, щоб розважити свого вчителя:
«Я пишаюся, що маю таких гарних учнів, які перевершили свого вчителя і у важку годину прийшли на допомогу», - з полегшенням сказав квадратний корінь.
І тепер всі живуть, як одна родина, завжди допомагаючи один одному.
VII. Підсумки уроку. Поурочний бал.
Домашнє завдання: повт. розділ 3, стор.76 №8(в-д), 9(г;д), 10(д;е), 20(а), 28(в).
Рефлексія «Закінчи речення» (запитання дітям про те, що їм більше всього сподобалося на уроці, їх враження від уроку, чому вони навчилися на цьому уроці).
Можливі відповіді:
1) ми навчилися поважати особисту думку один одного;
2) упевнилися, що потрібно допомагати один одному;
3) бути один за всіх, і всі за одного;
4) найгарніших результатів можна досягти, працюючи в колективі.
Урок 4. Додаток 1.
1.Внести множник під знак кореня
|
Д |
О |
Ш |
К |
А |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
2.Спростити вираз
, x<0, y>0
|
М |
Е |
Т |
О |
Д |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
3.Виконати дії
|
Е |
К |
Р |
А |
Н |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
4.Розв'язати рівняння
|
Г |
Р |
У |
П |
А |
|
72 |
безліч коренів |
2 |
3 |
інша відповідь |
5.Знайти значення виразу
|
П |
Р |
А |
Ц |
Я |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
6.Обчислити
|
Т |
О |
Ч |
К |
А |
|
|
|
|
|
інша відповідь |
Прізвище математика
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
|